Petek, 19. 10. 2012, 13.03
8 let, 8 mesecev
Tabela, ki vam lahko pomaga doseči vaš cilj na maratonu
Pripravili smo tabelo, v kateri smo povprečen kilometrski tempo preračunali v končen rezultat tako za polmaratonsko kot maratonsko razdaljo. V tekaških krogih se hitrost teka ponavadi izraža v tej ''merski enoti'' (čas/km).
V prvem stolpcu spodnje tabele je prikazan povprečen kilometrski čas, ki ga morate odteči, če želite doseči rezultat, ki je prikazan v srednjem (polmaraton) oziroma desnem stolpcu (maraton). V prvi vrstici je prikazan povprečen tempo Dennisa Kimetta, ko je na lanskem berlinskem maratonu postavil svetovni rekord (2;02:57). Kenijec je v povprečju vsak kilometer maratonske proge pretekel v neverjetnem času 2:54,8.
V preostalih vrsticah se tempo upočasnjuje po pet sekund na kilometer, rezultati pa so posledično vedno slabši. V stolpcu tako lahko poiščete rezultat, ki ste si ga zadali za cilj, in ugotovili boste, kako hitro morate preteči vsak kilometer. Če nimate najnovejše ure, ki meri hitrost teka, bodo na ljubljanskem maratonu ob progi kilometrske oznake, s pomočjo katerih lahko preverjate, ali ste na pravi poti do svojega cilja.
Sledite tempo tekačem
Drugi način, ki vam lahko pomaga, so tempo tekači. Tudi na letošnjem maratonu bo šest tekačev, ki bodo maraton tekli v enakomernem tempu in bodo v cilju v času 3;00:00, 3;15:00, 3;30:00, 3;45:00, 4;00:00 in 4;15:00. Tempo tekači bodo označeni z baloni, na katerih bo napisan končni rezultat, ki so ga zadolženi doseči, prepoznali pa jih boste tudi po pisanih tekaških dresih.