Sobota, 26. 10. 2019, 8.00
4 leta
Po ljubljanskem maratonu
Kaj narediti po maratonu? Ležati na kavču zagotovo ne.
V nedeljo se je odvijal Maraton po Ljubljani. Marsikoga, predvsem tiste po 42-kilometrski razdalji, naslednji dan bolijo noge. Po takšnem naporu je zelo pomembna tudi regeneracija.
Trenerji vedno bolj poudarjajo, da je pri treningu zelo pomemben počitek in regeneracija. In nič drugače ni pri tekačih. Veliko izkušenj z maratoni in tekaškimi tekmovanji ima tudi Tadej Kaluža, izkušeni tekač. Razkril nam je, da je pomembno, da čim prej nadomestimo izgubljeno energijo, in poudaril, da so tudi pri regeneraciji različni pristopi.
"Lahkotna dejavnost veliko bolj pripomore k regeneraciji." "Veliko slabše je, če se uležemo na kavč"
"Meni osebno je zelo ustrezalo in če sem imel to možnost, da sem imel električno stimulacijo - ta je danes že zelo dostopna širši množici. Sicer je v naslednjih dneh po maratonu priporočljiva lahkotna vadba. Lahko je tek, ampak po navadi imamo takrat teka za nekaj časa dovolj. Lahko je to kolesarjenje ali hoja … Lahkotna dejavnost veliko bolj pripomore k regeneraciji. Veliko slabše je, če se uležemo na kavč in ležimo."
Kot je Kaluža še povedal, je tudi odvisno, kako se je vsak posameznik pripravil na maraton. "Tisti, ki so morda stavili, da ga bodo pretekli - tisti en teden po maratonu ne bodo mogli delati nič drugega kot stokati nad bolečinami in po možnosti bo šel kdo še na bolniški dopust. Če si se maratona resno lotil, pa je aktivna regeneracija zelo dobrodošla."
Plonk listek za dobro regeneracijo po maratonu
Osebni trener Gašper Predanič nam je v tednih do maratona pomagal z več nasveti. Zdaj pa je objavil tudi tako imenovani plonk listek, kjer imate v desetih točkah zapisano, kaj je pomembno narediti po maratonu. "Vedite, da je dobra regeneracija del tekme ali treninga," je zapisal Predanič.