Sreda, 22. 2. 2012, 9.24
8 let, 7 mesecev
Če je to to, pa kar v akcijo
V smučanju po bližnjih hribih ste našli zadovoljstvo. Hoja vam ni bila odveč. Ko ste privijugali v dolino, ste si zaželeli še enega spusta. Torej vam je turno smučanje všeč, ob tem pa imate nove izzive in že kujete načrte.
Za zahtevnejše turnosmučarske cilje, denimo slovenske dvatisočake, ne bodo dovolj običajne alpske smuči, razen če ste tako dobro telesno pripravljeni, da lahko na vrh peš tovorite vso opremo za alpsko smučanje. Pa še to se bo dalo le v ugodnih snežnih razmerah. V nasprotnem primeru bo treba zaviti v trgovino.
Nakup turnosmučarske opreme je dobro vzeti kot projekt. Gre za posebne čevlje, v katerih se lahko hodi in smuča, vezi in smuči. Oprema je draga, a bo, če boste pazljivi in jo boste pravilno uporabljali, vzdržala vsaj 10 let. Smuči sicer sledijo trendom alpskih smuči, a se razlika v modelih v nesteptanem snegu še zdaleč ne občuti tako kot na urejenih smučiščih. Pomembnejša kot oblika je teža.
Pred nakupom je smiselno večkrat obiskati trgovine s hribovsko opremo, ki imajo navadno tudi opremo za turno smučanje. V Sloveniji je veliko tovrstnih specializiranih prodajaln. Pametno je obiskati več trgovin, se pogovoriti z različnimi prodajalci (velikokrat so to ljudje z izkušnjami), poskusiti več modelov. Dobro se je tudi vprašati, kakšni so naši turnosmučarski cilji v prihodnjih letih, da ne bi po nepotrebnem zapravljali denar za drago opremo, ki je sploh ne bomo imeli priložnosti uporabiti.