Petek, 2. 8. 2024, 8.30
4 mesece, 3 tedne
Odzivi na kontroverzno dogajanje na boksarskem olimpijskem turnirju v Parizu
Vroče na boksarskem uvodu, odzvala se je tudi predsednica Nataša Pirc Musar
Namesto pogovora o rezultatih in izstopajočih športnih osebnostih na olimpijskih igrah v Parizu je te dni vse bolj v ospredju odločitev Mednarodnega olimpijskega komiteja, ki je prižgal zeleno luč za nastop boksarkam, ki jima je Mednarodna boksarska zveza lani prepovedala nastop, ker naj ne bi izpolnjevali pogojev za nastop v ženski kategoriji. Uvodni nastop Alžirke Imane Khelif je v četrtek še prilil olje na ogenj razpravi. Na dogajanje se je odzvala tudi predsednica države Nataša Pirc Musar. "Ni prav, absolutno ni prav. In to nima nobene zveze z enakostjo spolov. Absolutno nobene," je zapisala na platformi X.
Na boksarsko dogajanje v Parizu se je odzvala tudi predsednica republike Slovenije Nataša Pirc Musar.
"Ni prav, absolutno ni prav. In to nima nobene zveze z enakostjo spolov. Absolutno nobene," je predsednica Nataša Pirc Musar zapisala na platformi X, zraven pa delila posnetek objokane italijanske boksarke Angele Carini, ki je po zgolj 46 sekundah predala dvoboj prvega kroga ženske kategorije do 66 kilogramov, v kateri se je borila z Alžirko Imane Khelif.
V izogib napačnim in neresničnim interpretacijam še dodatno pojasnilo. Vem, da gre za boksarko, ki je bila rojena kot ženska, vse ostalo so izmišljene interpretacije. Ženske in moški smo popolnoma enaki po miselnih sposobnostih, fizično pa si bomo vedno različni, zato v športnih… https://t.co/JgWK8UWRmB
— Nataša Pirc Musar (@nmusar) August 1, 2024
Slovenska predsednica je sicer s svojim tvitom sprožila tudi negativne odzive. Nekateri so izpostavili tudi, da je retvitala Anabel Schunke, ki je velja za vzpenjajočo se zvezdo nemške skrajne desnice in podpornico Alternative za Nemčijo:
Ne le, da je PRS brez vsakega premisleka skočila na bandwagon sovražnosti proti določeni športnici, pri tem ji je uspelo uporabiti še profil skrajno desne influencerke Anabel Schunke, ki se je med drugim norčevala iz protestov proti AfD.
— Jure Mesarič - @juremes@mastodon.social (@juremes) August 1, 2024
Zmaga na celi črti, gospa predsednica! pic.twitter.com/yoo2bh5gUn
Italijanka: Pogosto se borim z moškimi, ampak danes je preveč bolelo
Italijanka se je sicer iz dvoboja umaknila po dveh prejetih udarcih v obraz, zavrnila rokovanje z nasprotnico in se zgrudila v joku na sredini ringa. "Pogosto se borim v reprezentančnih akcijah. Treniram z bratom. Pogosto se borim z moškimi, ampak danes je preveč bolelo," je o prejetih udarcih dejala 25-letna Italijanka. Njena reakcija je na spletu sprožila polemiko, s svojimi mnenji pa so se oglasile tudi številne znane osebnosti.
Predsednica Pirc Musarjeva je v nadaljnjem pojasnilu na platformi X zapisala, da se v konkretnem primeru postavlja vprašanje, ali ima alžirska tekmovalka zaradi svojih telesnih predispozicij nesprejemljivo prednost. "Takšna prednost pa nima povezave z enakostjo spolov in na to sem želela opozoriti. Zavedam se, da je to izjemno zapletena tema, vendar se bo moral MOK s tem soočiti in postaviti določena pravila. Ostro obsojam vse napade na alžirsko boksarko zaradi njenega izgleda in ji želim uspešno življenjsko ter športno pot."
Poleg alžirske boksarke Khelif podobno velja tudi za Tajvanko Lin Yu-Ting, ki se bori v kategoriji do 57 kg. Obema je Mednarodna boksarska zveza (IBA), ki ji je MOK sicer zaradi korupcije in drugih nepravilnosti leta 2023 dokončno odvzel status krovne zveze, lani prepovedala nastop na svetovnem prvenstvu zaradi neuspešnih testov spola, poroča Slovenska tiskovna agencija. Boksarki sta sicer pred tem nastopili v ženski konkurenci na olimpijskih igrah pred tremi leti v Tokiu. IBA je svojo odločitev glede nastopa na SP pojasnila v izjavi v sredo: "Športnici nista opravljali testa testosterona, ampak jim je bil predpisan drug priznan test, pri čemer podrobnosti ostajajo skrivnost."
Alžirka Imane Khelif in Italijanka Angela Carini
Zakaj je MOK prižgal zeleno luč?
Turnir v Parizu zaradi izključitve IBA poteka pod okriljem MOK, ki je v četrtek znova zagovarjal odločitev, da dovoli nastop obema boksarkama. Tiskovni predstavnik krovnega olimpijskega gibanja Mark Adams je pred dnevi pojasnil, da sta obe "v potnih listih predstavljeni kot ženski". Po njegovih besedah vse boksarke na igrah v Parizu izpolnjujejo pogoje za nastop. Ob tem je poudaril, da je določanje meril ustrezanja določenemu spolu neverjetno zapleteno in da bi si vsi želeli, da bi bil odgovor vselej en sam, da ali ne.
Ob tem se je oglasila tudi italijanska premierka Giorgie Meloni, ki je ob obisku italijanskih športnikov v Parizu dejala, da dvoboj ni bil enakopraven in da se ne strinja s politiko MOK glede tega, ostra pa je bila tudi teniška legenda Martina Navratilova, ki je dejala, da gre za "obžalovanja vreden" primer in zatrdila, da je Khelif moški.
Z drugačnim mnenjem pa se je na platformi X oglasila irska boksarka Amy Broadhurst. Kot je zapisala, v zadnjih dneh dobiva veliko sporočil in vprašanj glede Khelifove. "Osebno mislim, da ni naredila ničesar, s čimer bi goljufala. Takšna se je rodila in to je izven njenega nadzora. Dejstvo, da jo je pred tem premagalo devet žensk, pove dovolj." V bran boksarkam v središču polemik o njunem spolu sta se razumljivo postavili tudi nacionalni zvezi obeh.
Have a lot of people texting me over Imane Khelif. Personally I don’t think she has done anything to ‘cheat’. I thinks it’s the way she was born & that’s out of her control. The fact that she has been beating by 9 females before says it all.
— Amy Broadhurst (@amybroadhurst12) July 31, 2024
Preberite še: