Četrtek, 11. 7. 2024, 21.38
4 mesece, 1 teden
Uradna predstavitev slovenske ekipe za Pariz 2024
Pariz, prihajamo! Toliko jih ni imela Slovenija še nikoli. #foto
Slovenijo bo na olimpijskih igrah v Parizu predstavljalo rekordnih 90 športnikov. Slovenski javnosti so se predstavili na uradni predstavitvi ekipe v Kopru. Med dolžnostmi, ki so pred tem čakale olimpijce v Portorožu, so bile uradno fotografiranje, seznanitev s podrobnostmi poteka olimpijskih iger, nastanitvami in nekaterimi tehničnimi podrobnostmi, kot so pravila objavljanja na družbenih omrežjih. Za konec so opravili še druženje z mediji.
Slovenski športniki in športnice, ki bodo nastopili na OI 2024 v Parizu:
Triintridesete poletne olimpijske igre bodo na sporedu med 26. julijem in 11. avgustom, v francoski prestolnici pa se bo v 17 športnih panogah merilo 90 slovenskih upov, od tega 44 športnic in 46 športnikov, kar je največ v zgodovini slovenskih odprav. Na prireditvi na Ukmarjevem trgu na OKS so se aktualni olimpijci družijo z nekaterimi slovenskimi olimpioniki, navijači, prijatelji in vsemi podporniki ekipe, ki bo čez dobrih 14 dni začela nastope na osrednjem športnem dogodku leta 2024.
Ponos športne Slovenije, ki bo kmalu zastopal državne barve na poletnih olimpijskih igrah v Parizu.
Slovenci bodo skušali nadaljevati bogato bero kolajn s poletnih in zimskih OI (76). Na zadnjih poletnih OI v Tokiu jih je pet domov prineslo kolajno, od tega trije zlato.
Na 17. poletnih paraolimpijskih igrah, ki se bodo začele 28. avgusta in končale 8. septembra, bo v štirih panogah nastopilo 14 športnic in športnikov. Do zdaj so slovenski paraolimpijci osvojili 52 kolajn, od tega 51 na poletnih igrah.
Na prireditev je prišlo skoraj 70 športnikov. Nekateri posamezniki zaradi tekmovalnih obveznosti in zaključnih priprav na igre manjkajo na dogodku, med drugim tudi kolesarji, ki se v teh dneh predstavljajo na francoski pentlji.
Dogodek v Kopru:
Med potniki na igre so tudi tri slovenske ekipe v športih z žogo. Na današnjem dogodku ni bilo odbojkarjev, so pa bili tako rokometašice kot tudi rokometaši. "Ob tem zboru se zavedaš, da si član reprezentance, ki bo potovala na olimpijske igre, da boš tam, da boš eden od številnih na olimpijskih igrah, da imaš to čast, da predstavljaš svojo državo," je dejal član rokometne reprezentance Aleks Vlah.
Ta je eden izmed športnikov, ki bodo v Parizu prvič okusili čar olimpijskih iger, zaradi tega pa je moral tudi malce bolj pazljivo poslušati navodila predstavnikov krovne zveze.
Ga je kaj izmed slišanega presenetilo? "Ja, glede snemanj in podobnih stvari so nam povedali, med drugim, da objave ne smejo biti daljše od dveh minut, da objavljanje kakšnih osebnih sponzorjev ni dovoljeno. Glede teh pravil bomo še malo poslušali verjetno, ker danes ni ostalo vse v spominu, ampak mislim, da ne bo nobenih težav," je dodal.
Igre v Los Angelesu ji ne bodo ušle
Janjo Garnbret je povabil pred mikrofon Jože Robežnik. V Kopru ne manjkata oba olimpijska prvaka iz Tokia 2021, kanuist na divjih vodah Benjamin Savšek in najboljša športna plezalka na svetu Janja Garnbret, ki bosta v deželi galskih petelinov branila svoja naslova.
"Ko imaš eno zlato olimpijsko medaljo, hočeš imeti še eno in še eno. Rada bi bila najboljša na vrhuncu, dokler mi bo to fino, dokler bom v tem uživala, bom nastopala. Naslednje OI v Los Angelesu (2028) mi zagotovo še ne bodo ušle," je na Primorskem povedala Korošica in dodala, kako se že veseli olimpijskih izkušenj v Parizu, ki bodo povsem drugačne od tistih v Tokiu.
"V Tokiu smo imeli kovid. To je bila moja prva olimpijska izkušenj. V Parizu ne bo kovida, tam bodo lahko tudi navijači, v mestu si bomo lahko tudi kaj ogledali, tako da bo povsem drugače," je še dodala aktualna olimpijska prvakinja v športnem plezanju.
Slovenske letošnje olimpijske moči v kajaku in kanuju.
Kaj pa je povedal kanusti Benjamin Savšek? Na zlato vožnjo iz Tokia ga vežejo prelepi spomini. "To je bila sanjska vožnja, v spominu mi je ostala zlasti podelitev, predvajana himna ob zlati medalji. O tem sem lahko samo sanjal. V Parizu ne bo lahko, a upam, da se mi izide še ena lepa vožnja," je povedal Ljubljančan, ki bo podobno kot Garnbretova letos v Franciji branil olimpijski naslov.
Olimpijske nastope komaj čaka tudi najboljši slovenski igralec namiznega tenisa Darko Jorgić. Na prejšnjih igrah v Tokiu je zablestel in se uvrstil med najboljših osem. Kakšen pa je njegov cilj v Parizu? "Načrt je medalja. Šalo na stran (smeh). Je res, da je treba biti pogumen, a začetni cilj je še enkrat zaigrati v četrtfinalu. Vemo, kakšna konkurenca me čaka, zlasti Azijci," je ob prijetnem klepetu na Obali pojasnil Zasavec.
Cvetober vrhunskega slovenskega športa, ki se bo kmalu odpravil v Francijo.
Med drugimi sta z odra pomahali tudi obe rokometni izbrani vrsti. Medtem ko ima moška skozi zgodovino že nekaj izkušenj z dosedanjimi tremi nastopi na OI, bo prvič del tega tekmovanja ženska izbrana vrsta.
Prav zaradi treh ekipnih nastopov bo Slovenija v Pariz poslala doslej najbolj številčno zasedbo. Padel bo rekord iz Aten, kjer je Slovenijo zastopalo 79 športnic in športnikov. Med predvidenimi 90 športnicami in športniki je sicer 40 takšnih, ki bodo predstavljali ekipne športe in 50 ostalih. Najbolj številčne med posamičnimi panogami so zasedbe v atletiki (7), jadranju, judu, cestnem kolesarstvu (vsi po 6) ter plavanju (5) in kajaku (4).
Ob športnicah in športnikih bo v Pariz odpotovalo tudi 107 trenerjev, vodij panog ter ostalo osebje, kar bo številko približalo dvestotici.
Na seznamu paraolimpijske reprezentance je skupaj 14 športnic in športnikov, ki se bodo merili v štirih panogah. V celotni odpravi Slovenije, ki jo bo v Parizu vodil Boro Štrumbelj, pa je skupno še 15 trenerjev, pomočnikov, fizioterapevtov, zdravnikov in drugih spremljevalcev.
Slovenski potniki za OI (90):
atletika (7): Kristjan Čeh (disk), Tina Šutej (skok s palico), Anita Horvat (800 m), Matic Ian Guček (400 m ovire), Neja Filipič (troskok), Lia Apostolovski (skok v višino), Klara Lukan (5000 in 10.000 m);
golf (2): Ana Belac, Pia Babnik;
gorsko kolesarstvo (1): Tanja Žakelj;
jadranje (6): Toni Vodišek (kajtanje), Žan Luka Zelko (ilca 7), Lina Eržen (IQF), Lin Pletikos (ilca 6), Tina Mrak/Jakob Božič (470);
judo (6): Maruša Štangar (do 48 kg), Kaja Kajzer (do 57 kg), Andreja Leški (do 63 kg), Anka Pogačnik (do 70 kg), Metka Lobnik (do 78 kg), Enej Marinič (nad 100 kg);
kajak kanu na divjih vodah (4): Eva Alina Hočevar C1, Eva Terčelj K1, Peter Kauzer K1, Benjamin Savšek C1;
cestno kolesarstvo (6): Tadej Pogačar, Matej Mohorič, Jan Tratnik, Luka Mezgec, Eugenia Bujak, Urša Pintarič;
lokostrelstvo (2): Žiga Ravnikar, Žana Pintarič;
namizni tenis (3): Darko Jorgić, Deni Kožul, Peter Hribar;
odbojka (12): Gregor Ropret, Dejan Vinčić, Tonček Štern, Nik Mujanović, Alen Pajenk, Jan Kozamernik, Sašo Štalekar, Tine Urnaut, Klemen Čebulj, Rok Možič, Žiga Štern, Jani Kovačič;
plavanje (5): štafeta 4 x 100 m prosto, Neža Klančar (tudi 50 in 100 m prosto), Janja Šegel, Katja Fain, Tjaša Pintar, Sašo Boškan (200 m prosto);
ritmična gimnastika (1): Jekaterina Vedenejeva;
rokomet (28): Ema Abina, Tamara Mavsar, Maja Svetik, Alja Varagić, Ana Abina, Elizabeth Omoregie, Tjaša Stanko, Nina Spreitzer, Ana Gros, Barbara Lazović, Valentina Tina Klemenčič, Nataša Ljepoja, Amra Pandžić, Maja Vojnovič;
Tilen Kodrin, Staš Slatinek Jovičić, Blaž Janc, Domen Novak, Borut Mačkovšek, Aleks Vlah, Dean Bombač, Miha Zarabec, Nejc Cehte, Jure Dolenec, Blaž Blagotinšek, Matej Gaber, Klemen Ferlin, Urban Lesjak;
športna gimnastika (1): Lucija Hribar;
športno plezanje (3): Janja Garnbret, Mia Krampl, Luka Potočar;
taekwondo (1): Patrik Divkovič.
veslanje (2): Isak Žvegelj, Nina Kostanjšek.
Vir: OKS
Preberite še: