Torek, 10. 7. 2018, 15.29
6 let, 4 mesece
ZGODBE, KI JIH PIŠE SP (16.) – THIERRY HENRY
Bizarno, a resnično. Francoska legenda na čustvenem vrtiljaku.
Legendarni Francoz Thierry Henry se bo danes spopadel z eno najbolj nenavadnih vlog v športni karieri. Z belgijsko reprezentanco, ki ji pomaga kot drugi pomočnik selektorja Roberta Martineza, bo skušal v polfinalu svetovnega prvenstva prizadejati škodo Franciji. ''Bizarno,'' je po svoje začuden francoski selektor Didier Deschamps, ki se bo v Sankt Peterburgu pomeril z nekdanjim ''zlatim'' soigralcem.
⇒ Spremljajte rubriko: Zgodbe, ki jih piše SP
Ni veliko francoskih nogometašev, ki bi se lahko pohvalili s tako mogočno kariero, še bolj pa visokim ugledom, ki ga je užival povsod po svetu. Thierry Henry je bil svojevrstni pionir. Arsenal je naredil močnejši in se kot najboljši klubski strelec vseh časov podpisal pod njegova najlepša leta, galskim petelinom pa je pomagal do obeh največjih lovorik. Leta 1998 je postal svetovni, dve leti pozneje pa še evropski prvak (2000). Takrat je bila Francija prva nogometna velesila sveta.
Leta 2000 je Thierry Henry (št. 12) pomagal Franciji še do evropskega naslova.
Zdaj se je znašel v nenavadnem položaju, saj bo pri 40 letih skušal pomagati sosedi Belgiji, da doseže največji dosežek v nogometni zgodovini in se prvič uvrsti v veliki finale svetovnega prvenstva. Prvič v karieri si bo bolj ali manj želel, da Francija izpade. In vse to na tekmi, na kateri bo na začetku poslušal francosko himno Marseljezo. To bo tekma, ki jo bodo zaznamovali Henryjevi mešani občutki.
Zapustil je Arsenal in se pridružil Belgijcem
V osmih sezonah je postal najboljši strelec Arsenala vseh časov. Po koncu kariere (2014) je ostal zvest nogometu prek medijev. Postal je strokovni komentator in sodelavec na znani otoški televiziji, občasno pa ga je mikalo tudi trenersko delo. Pri Arsenalu, kjer uživa status klubske ikone, so mu zaupali vodenje mladih upov, starih do 18 let.
Henry je nanje prenašal izkušnje, a se je idila končala, ko mu je Arsene Wenger, s katerim je sodeloval še kot najstnik pri Monacu, navrgel, da ima preveč obveznosti, da bi lahko kakovostno opravljal delo s podmladkom. Henry ni dolgo čakal na drugo priložnost.
Nanj se je spomnil Španec Roberto Martinez, ki je skupaj s prvim pomočnikom Angležem Graemom Jonesom iskal sodelavca, s katerim bi lažje vzpostavil sproščeno sodelovanje med strokovnim štabom in belgijskimi zvezdniki. Tako se je začelo. Iskal je pravega kandidata in ga našel v Franciji. Natančneje, bilo je kar v Londonu, kjer je Henry v zadnjih dveh desetletjih preživel največ časa.
Zase pravi, da je le tretji trener Belgije. Z rdečimi vragi bi se lahko danes uvrstil v finale svetovnega prvenstva v Rusiji!
Čeprav se še vedno počuti Francoza, pa je njegov status leta 2009, ko si je privoščil temen madež v karieri, doživel hud udarec. Prej je veljal za nogometnega viteza, po prevari, ko je proti Ircem dvakrat igral z roko in nato Otočane izločil iz boja za SP 2010, pa je bil deležen raznih zbadljivk in zamer.
Želi ostati v senci
Zadnja leta se ne ločuje od mikrofona Sky Sports. Čas je le naredil svoje, z leti so na površje ponovno prišli spomini na tiste, veliko bolj pozitivne reči, s katerimi si je Henry zagotovil vlogo nogometnega božanstva. Ne le v Franciji, ampak zlasti v srcih navijačev Arsenala.
To mu je pomagalo, ko se je leta 2016 pridružil delu v belgijski izbrani vrsti. Mladi Belgijci nanj gledajo kot na velikega idola. Spoštujejo vsako njegovo besedo, vsrkavajo njegovo znanje in nasvete, Henry, ki v trenerski vlogi noče medijske pozornosti, pa skromno odgovarja, da je le drugi pomočnik. Oziroma tretji trener belgijske reprezentance.
Želi ostati v medijski senci, želje po intervjujih so bile v zadnjih mesecih zavrnjene, še naprej želi opravljati delo v miru in svetu pojasniti, da celotna odgovornost dela z belgijskimi rdečimi vragi sloni na njegovem šefu, Kataloncu Martinezu.
Zagodel mu jo je žreb, boril se bo proti domovini
Usoda je hotela, da se bo danes trudil izločiti galske peteline. Henryju bi se skoraj izpolnila želja, a mu jo je zagodel žreb. Ko je postalo jasno, da se bosta v polfinalu svetovnega prvenstva križali Francija in Belgija, ga ni bilo medija, ki ne bi poročal o tem, kako se bo v Sankt Peterburgu s skrajno mešanimi občutki spopadal zlasti Henry.
''To je bizarno. Je Francoz, a bo sedel na klopi tekmeca. Tudi zanj bo to nekaj čudnega, nenavadnega. Vsekakor mu ne bo lahko. Ko je sprejel to službo, gotovo ni vedel, da bi kdaj lahko prišlo do takšne tekme,'' je francoski selektor Didier Deschamps, ki je s Henryjem preživel številna leta v slačilnici galskih petelinov, povedal za Telefoot in dodal, da se veseli srečanja s starim prijateljem.
Njegovo srce bo razdeljeno
Henry po zmagi Belgije nad Brazilijo ni pretirano proslavljal uspeha. Je že razmišljal o polfinalu proti Franciji? Francoski napadalec Olivier Giroud je bil še bolj neposreden: ''Bil bi ponosen, če bi Titiju (vzdevek Thierryja Henryja je Titi, op. p.) povedal, da je izbral napačen reprezentančni tabor. Seveda bi raje videl, da bi svetoval meni, a nisem ljubosumen na Belgijce,'' je povedal nekdanji napadalec topničarjev, ki jih je v medijih večkrat slišal od Henryja.
Nekdanji zvezdnik Arsenala ga je kot strokovni komentator Sky Sportsa večkrat ošvrknil s kritikami, ko je zapravljal priložnosti v dresu topničarjev. Giroud je podobno kot Deschamps dodal, da bo to čudno, nenavadno srečanje za Henryja. Na drugi strani bo Francija, ki si bo prizadevala doseči največji uspeh po dolgih letih. Nazadnje se je v finale SP uvrstila leta 2006, na vrhu sveta pa se je znašla le enkrat. Pred 20 leti.
''Njegovo srce bo na tej tekmi razdeljeno. Je vendarle Francoz, v modrem dresu je dosegel toliko lepega. Dosegel je veliko zadetkov, je drugi po številu nastopov (51 zadetkov v 123 nastopih, op. p.). Dobro ga poznamo. Je strasten ljubitelj nogometa, želi postati dober trener, zato bo skušal Belgijcem pomagati do zmage,'' meni prvi vratar Francije Hugo Lloris. Dve leti je s Henryjem preživel tudi v slačilnici francoske reprezentance.
Kdo je sploh Thierry Henry?
Z Arsenom Wengerjem je sodeloval pri Monacu in Arsenalu. Na slavnega Francoza, ki se je rodil pred 40 leti v pariškem predmestju Les Ulis, so najbolj ponosni navijači Arsenala. V klubski zgodovini topničarjev ga ni bilo junaka, ki bi dosegel toliko zadetkov. V 254 nastopih jih je dosegel kar 174 in poskrbel za številne mojstrovine, saj je mreže tekmecev tresel z neverjetno eleganco in lahkoto. Henry je postal junak Highburyja.
Arsene Wenger ga je vodil že pri Monacu, dvakrat zapored je bil izbran za drugega najboljšega nogometaša na svetu (2003 in 2004), po osmih letih igranja v Londonu pa se je preselil na Camp Nou k Barceloni. S katalonskim velikanom mu je uspelo osvojiti tisto, česar mu ni uspelo v predhodnih klubih (Monaco, Juventus in Arsenal). Postal je evropski prvak, leta 2010 odšel čez veliko lužo k rdečim bikom iz New Yorka ter navduševal še v ligi MLS. Kariero je sklenil leta 2014.
Najlepša leta je podaril Arsenalu.
S francosko reprezentanco je osvojil vse, kar se je osvojiti dalo. Leta 1998 je postal svetovni prvak in galskim petelinom na poti do naslova pomagal s tremi zadetki, dve leti pozneje pa je osvojil še evropsko prvenstvo. Leta 2007 je popravil strelski francoski rekord, ki si ga je do takrat lastil Michel Platini. V državnem dresu je odigral 123 tekem in dosegel 51 zadetkov.
Batshuayi se uči od najboljšega
Odkar je znano, da se bosta v polfinalu pomerili sosedi Francija in Belgija, se Belgijcem na vsaki novinarski konferenci postavljajo vprašanja, kako je sodelovati s Henryjem. Rdeči vragi ga obožujejo. Christian Benteke in Michy Batshuayi sta njegova velika oboževalca. Michy je to predstavil na družbenem omrežju in zapisal, da se lahko uči od najboljšega in da ni povsem prepričan, ali je kdaj tako pozorno poslušal starša.
Not sure I ever listened to my parents like this 😂😂😂 #Titi #LearnFromTheBest pic.twitter.com/kG3QV5xhLm
— Michy Batshuayi (@mbatshuayi) August 29, 2016
To je tudi osnovno delo Henryja. Ogromno se pogovarja zlasti z napadalci in nanje prenaša svoje znanje. Je velika zakladnica nasvetov, zagotovo pa odlično pozna tudi delo nekdanjega soigralca Deschampsa, kar bi lahko zvečer pomagalo Belgiji. Eden Hazard z njim prebije veliko časa, Romelu Lukaku se je prelevil v raznovrstnega in učinkovitega strelca.
Romelu Lukaku ga zelo občuduje.
Henry je nanj prenesel pozitivno voljo. Njegov prepoznavni znak je smeh. Dobro voljo širi med igralci, hkrati pa stremi k popolnosti. Želi uspeti v tem, kar dela. Igralci ga obožujejo.
Tudi zaradi pozitivne volje in sproščenosti, ki je pri 40-letnem Francozu na treningih prav gotovo ne manjka.
Kapetan Vincent Kompany ga je tako po veličastni zmagi v četrtfinalu nad Brazilijo dvignil v zrak. ''Vsi ga obožujemo. Je naš idol,'' je po poročanju angleškega časnika Guardian o njem dodal Youri Tielemans, mladi zvezdnik Monaca, kluba, na katerega je Henry zelo navezan. ''Zelo mi je pomagal pri vsem,'' priznava 25-letni Lukaku in dodaja, da je, odkar sodeluje s Henryjem, dvignil raven pripravljenosti in kakovosti vsaj za dvakrat.
Kako se je Martinez spomnil nanj?
Roberto Martinez in Thierry Henry sodelujeta dve leti. Španski trener je upošteval željo Nemca Ralfa Rangnicka, enega izmed sokandidatov za novega belgijskega selektorja, ki je napovedoval, da bi v reprezentanco, če bi bil izbran za naslednika Marca Wilmotsa, pripeljal tudi Henryja. Z njim se je poznal zaradi povezanosti družine rdečih bikov.
Rangnick, zdajšnji direktor Kamplovega RB Leipzig, je poznal Henryja, ki je bogato kariero končal v dresu rdečih bikov v New Yorku. Martinez, nekdanji trener Wigana in Evertona, si je izposodil idejo in zadel v polno.
Martinez poudarja pomembnost Henryjevega dela
Belgijci vpijajo njegovo znanje. ''Thierry živi za nogomet. Ima bogate izkušnje, krasi ga neverjetna strast do nogometa. Dosegel je ogromno. Postal je svetovni in evropski prvak, osvojil ligo prvakov. Ko želiš doseči nekaj takšnega, česar še nisi (Belgija še ni bila svetovni ali evropski prvak, op. p.), je krasno, če imaš v ekipi nekoga, kot je Thierry. Zlasti zaradi psiholoških nasvetov, ki jih kot eden najboljših napadalcev svojega obdobja daje igralcem. Moj strokovni štab, s katerim sodelujem 12 let, je potreboval nekoga s tako bogatimi mednarodnimi izkušnjami,'' je Martinez, ki se zaveda, da uspeh belgijskega nogometa sloni na odličnem delu z mladimi, opisal razloge, zaradi katerih je v belgijsko reprezentanco povabil legendarnega Francoza.
Henry ni bajno plačan za delo v belgijski reprezentanci. Plača je v primerjavi s sodelavci majhna. Leta 2016 je vso nakazal v človekoljubne namene. Bolj mu je pomembno spoznanje, da se uči trenerskega posla, s katerim se želi ukvarjati tudi v prihodnje. Če se dan pozna po jutru, bo na trenerskem stolčku, če se bo v prihodnosti odločil za bolj samostojno vlogo, še zelo uspešen ...
Kontroverzno igranje z roko, zaradi katerega trpi njegov ugled
Irci so bili leta 2009 nanj zelo jezni. Kariera Francoza, v katerem se pretaka ''karibska'' kri (njegov oče prihaja z otoka Gvadelup, mati pa z Martinika), je doživela enega najbolj kontroverznih in sramotnih trenutkov leta 2009, ko je Francija v dodatnih kvalifikacijah za SP 2010 izločila Irsko. Francozi so prvo tekmo v Dublinu dobili z 1:0, nato pa so Otočani vrnili s polno mero in po rednem delu vodili z 1:0.
O zmagovalcu so odločali podaljški, v eni izmed akcij pa je Henry dvakrat zapored igral z roko, a nadaljeval dvoboj, kot da ni bilo nič. Zaposlil je Williama Gallasa, ki je postavil končni rezultat in odpeljal Francoze na SP 2010.
Henry je preslepil sodnika, irski nogometaši pa so ostro protestirali. Nanj se je vsul velik plaz kritik, najbolj so bili jezni zagovorniki fair-playa, Henry je prejemal celo grožnje s smrtjo. Selektor Raymond Domenech in dolgoletni trener pri topničarjih Arsene Wenger sta ga vzela v bran.
Mednarodna nogometna zveza je zavrnila pritožbo Irske, tako da so Francozi odpotovali na jug Afrike, kjer pa so se jim nastopi povsem ponesrečili. Zaradi slabih odnosov v slačilnici so trpeli rezultati, evropska velesila pa je končala tekmovanje že po skupinskem delu. To je obdobje, na katero Henry ni niti najmanj ponosen. Leta 2010 je tudi sklenil reprezentančno kariero.
1