Sara Agrež Wolfsburg Barcelona liga prvakinj

Sobota, 3. 6. 2023, 18.15

Liga prvakinj, finale

Nogometašice Barcelone po preobratu do naslova evropskih prvakinj

Barcelona, nogometna liga prvakinj | Nogometašice Barcelone so zmagovalke letošnje lige prvakinj. | Foto Reuters

Nogometašice Barcelone so zmagovalke letošnje lige prvakinj.

Nogometašice Barcelone so nove evropske prvakinje. V finalu lige prvakinj so v Eindhovnu premagale nemški Wolfsburg, članica katerega je tudi slovenska reprezentantka Sara Agrež, s 3:2 (0:2).

Za prvakinje sta v polno zadeli Patri Guijarro (48. in 50.) ter Fridolina Rolfö (70.). Za Wolfsburg sta bili uspešni Ewa Pajor (3.) in Alexandra Popp (37.). Slovenska reprezentantka Sara Agrež pri Wolfsburgu danes ni vstopila v igro, tekmo je spremljala s klopi za rezervne igralke.

Po preobratu do drugega naslova

Barcelona je s preobratom, po prvem polčasu je nemška ekipa vodila z 2:0, prišla do drugega naslova po letu 2021. V finalu pa so Katalonke igrale četrtič in tretjič v nizu.

Nemški predstavnik je neuspešno lovil tretji naslov v tem tekmovanju po letih 2013 in 2014, šestič pa je igral v finalu. Agrež je tekmo začela na klopi in ni dobila priložnosti za nastop na najpomembnejši tekmi sezone.

Rekorderke po številu zmag v ligi prvakinj so sicer nogometašice Lyona, ki so slavile osemkrat. V prejšnji sezoni so Francozinje premagale Barcelono s 3:1, potem ko so že po pol ure vodile s 3:0.

V prvem polčasu se je zdelo, da se katalonski ekipi ponavlja lanski scenarij. Poljakinja Ewa Pajor je namreč prvo akcijo nemške ekipe spremenila v zadetek in bila nato še v vlogi podajalke v 37. minuti, ko je Popp poskrbela za vodstvo z dvema zadetkoma.

A v nadaljevanju je blaugrana poskrbela za popoln preobrat. Velik del zaslug za ta dosežek ima Patricia Guijarro, ki je vratarko Merle Froms premagala dvakrat v le treh minutah takoj na začetku drugega polčasa.

Sledilo je obdobje bolj izenačene igre, a je za prednost katalonske zasedbe poskrbela Rolfö, nekdaj članica Wolfsburga, ki je izkoristila neodločnost in zmedo v kazenskem prostoru tekmic, se prebila do odbite žoge in poskrbela za 3:2.

"To doživljam zelo čustveno. Nisem si mislila, da bom to doživela. Toliko smo pokazale v tej sezoni in res sem ponosna na ekipo," je dejala strelka odločilnega gola v finalu. "Tako blizu smo bile. V tem trenutku to zelo boli," pa je bil prvi odziv Svenje Huth pri poraženi nemški ekipi.

Barcelona, liga prvakinj | Foto: Reuters Foto: Reuters

Dobile 28 od 30 tekem

Barca je do zmage prišla praktično brez svoje najboljše igralke Alexie Putellas, dvakrat najboljše nogometašice na svetu. Po dolgem okrevanju po poškodbi še ni bila povsem nared za nastop, a je vendarle vstopila v igro v 90. minuti, da je lahko slavje spremljala na igrišču.

Nove evropske prvakinje so v prejšnji sezoni izgubile le eno tekmo, finalno proti Lyonu. V tej pa so dobile 28 od 30 tekem in jo kronale tudi z naslovom v najmočnejšem celinskem tekmovanju, ki ga krovna zveza Uefa za ženske prireja od leta 2001.

Finale je imel prvič doslej tudi slovenski pridih, saj se je 22-letna reprezentančna branilka Agrež - v Wolfsburg je prestopila lani - kot prva Slovenka prebila do odločilne tekme. V njej pa nato ni dobila priložnosti za dokazovanje; strateg nemške ekipe Tommy Stroot je sicer opravil le tri menjave.

V skupinskem delu lige prvakinj so zaigrale še tri slovenske reprezentantke. Mateja Zver pri St. Pöltenu ter Nina Kajzba in Zara Kramžar pri Romi. V kvalifikacijah pa so igrale tudi nogometašice Pomurja.

V letošnji sezoni lige prvakinj in kvalifikacijah je skupno igralo 71 klubov iz 49 držav. Barcelona je na poti do finala v četrtfinalu izločila italijansko Romo, v polfinalu pa angleški Chelsea. Tudi Wolfsburg je bil v polfinalu boljši od angleškega predstavnika Arsenala, pred tem pa je opravil s PSG.