3. 6. 2020,
22.33

3 leta, 10 mesecev

Thermometer Blue 0,33

Kevin Kampl nemško prvenstvo Bayern München Robert Lewandowski Borussia Dortmund Bayer Leverkusen RB Leipzig Bundesliga

Sreda, 3. 6. 2020, 22.33

Nemško prvenstvo, 29. krog + prestavljena tekma 24. kroga

Eintracht še poglobil krizo Werderja

Eintracht FRankfurt | Eintracht Frankfurt je v drugem polčasu strl vse bolj odpisani Werder. | Foto Reuters

Eintracht Frankfurt je v drugem polčasu strl vse bolj odpisani Werder.

V sredini zaostali tekmi 24. kroga nemškega prvenstva je Eintracht po odličnem drugem polčasu visoko s 3:0 premagal Werder, ki tone vse nižje in nižje. V ponedeljek je RB Leipzig z zmago v Kölnu zaključil 29. krog tekmovanja. Kevin Kampl je zaradi poškodbe mišice izpustil še drugo zaporedno tekmo. V vodstvu je Bayern, pred drugouvrščeno Borussio D. ima sedem točk prednosti.

Nekdanji slovenski reprezentant Kevin Kampl je sicer pred dvobojem s Kölnom spregovoril o slabostih svojega moštva. Sebi in soigralcem očita predvsem veliko število neodločenih izidov, brez katerih bi po mnenju slovensko-nemškega nogometaša Leipzig lahko zasedal celo vrh lestvice nemškega prvenstva.

Rdeči biki so po zmagi nad Kölnom skočili nazaj na tretje mesto. | Foto: Reuters Rdeči biki so po zmagi nad Kölnom skočili nazaj na tretje mesto. Foto: Reuters

Na današnji tekmi zaradi težav z mišico ni zaigral, Köln pa je na njej povedel v sedmi minuti, ko je zadel Jhon Cordoba. Leipzig je že v prvem delu zadel dvakrat in na odmor odšel s prednostjo. V 20. minuti je izenačil Čeh Patrik Schick, osem minut kasneje pa je za vodstvo gostov z 2:1 zadel Christopher Nkunku.

Timo Werner je na začetku drugega polčasa povišal vodstvo Leipziga. Dosegel je že 25. zadetek v sezoni, s čimer na lestvici strelcev zaostaja le za napadalcem Bayerna Robertom Lewandowskim, ki je zadel 29-krat. Upanje na preobrat je kozličkom iz Kölna v 55. minuti vzbudil Anthony Modeste z močnim strelom iz 20 metrov. Za končnih 4:2 za Leipzig pa je dve minuti kasneje kasneje zadel Dani Olmo.

Borussia Dortmund je v drugem polčasu napolnila mrežo Paderbornu. | Foto: Reuters Borussia Dortmund je v drugem polčasu napolnila mrežo Paderbornu. Foto: Reuters

Obe Borussii razbili tekmeca

V uvodni nedeljski tekmi je Borussia v Mönchengladbachu, kjer na tribunah ponovno ni manjkalo "kartonastih" navijačev, nadigrala Union Berlin (4:1). Gostitelji so z zmago na lestvici prehiteli tako Kamplove rdeče bike kot tudi Bayer Leverkusen. Skočili so na tretje mesto in si izboljšali možnosti za preboj na mesta, ki peljejo v ligo prvakov. Dvakrat je v polno zadel 22-letni Francoz Marcus Thuram, sin nekdanjega zvezdnika francoskega nogometa, nepozabnega branilca svetovnih in evropskih prvakov, Liliana Thurama.

Marcus Thuram je posnemal številne temnopolte igralce ameriškega nogometa. | Foto: Reuters Marcus Thuram je posnemal številne temnopolte igralce ameriškega nogometa. Foto: Reuters

Po drugem zadetku na tekmi je Thuram pokleknil na igrišču in sklonil glavo. S to potezo je posnemal številne temnopolte igralce ameriškega nogometa v ligi NFL, ki na tak način izražajo podporo boju za pravice temnopoltih in se borijo proti rasizmu na športnem področju. Obenem pa je ta poteza tudi odziv na demonstracije v ZDA, ki so se začele po smrti temnopoltega Floyda in so usmerjene proti policijskemu nasilju.

Marcus Thuram
Sportal Solidarnost s protestniki v ZDA tudi na nemških nogometnih zelenicah

Na nedaven dogodek v ZDA se je odzval tudi mladi as Borussie Dortmund Jadon Sancho. Temnopolti Anglež je mrežo Paderborna zatresel kar trikrat, pod dresom pa je nosil majico z nasipom ''Pravica za Georga Floyda".

Rumeno-črni so v gosteh premagali zadnjeuvrščenega bundesligaša kar s 6:1, prav vse zadetke pa so dosegli v drugem polčasu. Borussia se je z visoko "teniško" zmago spet približala vodilnemu Bayernu na -7. Dortmundčani so nastopili brez številnih manjkajočih prvokategornikov, na seznamu poškodovanih je tudi norveški biser Erling Braut Haaland.

Lewandowski dopolnil zbirko

Robert Lewandowski in Bayern sta v Nemčiji neustavljiva. | Foto: Reuters Robert Lewandowski in Bayern sta v Nemčiji neustavljiva. Foto: Reuters Vodilni Bayern, ki v tej sezoni naskakuje že osmi zaporedni naslov, kar bi bil nov rekord na Nemškem, je v soboto s 5:0 odpravil Fortuno iz Düsseldorfa. Bavarci so vprašanje zmagovalca rešili že v prvem polčasu, ki so ga dobili s 3:0. Strelec tretjega zadetka je bil Robert Lewandowski, ki je tako končal urok Fortune. To je bila namreč edina ekipa v bundesligi, ki ji 31-letni poljski napadalec še ni zabil gola.

Lewandowski je v drugem polčasu zadel še enkrat, tako da je v nemškem prvenstvu pri 29 zadetkih in na dobri poti, da petič in tretjič zapored postane prvi strelec bundeslige. Hkrati je le še enajst zadetkov oddaljen od absolutnega rekorda nemške lige, ki ga je postavil legendarni Gerd Müller.

Lewandowski je ob tem s 43 zadetki v sezoni izenačil svoj najboljši strelski dosežek v karieri (2016/17) in se utrdil na vrhu razpredelnice za zlati čevelj, ki ga prejme najboljši strelec evropskih lig. Sledijo mu Ciro Immobile (Lazio), Timo Werner (Leipzig), Erling Haaland (Borussia Dortmund), Cristiano Ronaldo (Juventus) in Lionel Messi (Barcelona).