južnoameriški pokal Lionel Scaloni Lionel Messi Lionel Messi

Tretji polčas tekme za bron na južnoameriškem pokalu

Težke besede Messija, ki iz protesta ni prišel na podelitev

2

Lionel Messi | Lionel Messi ni mogel verjeti, da je prejel rdeč karton. | Foto Reuters

Lionel Messi ni mogel verjeti, da je prejel rdeč karton.

Argentinci so prepričani, da so bili za dve enajstmetrovki na letošnjem južnoameriškem pokalu v Braziliji oškodovani že na polfinalni tekmi proti domačinom, ki so jo izgubili z 0:2, s sojenjem pa ne morejo biti zadovoljni niti po tekmi za bron, v kateri so Čile premagali z 2:1. Argentinci se ne strinjajo z enajstmetrovko v korist Čilencev, še veliko bolj pa so jezni zaradi zelo spornega rdečega kartona, ki ga je prejel njihov kapetan Lionel Messi. Ta je bil po tekmi tako jezen, da sploh ni prišel na podelitev. "Nočem biti del korupcije. Morda pa je bilo vse skupaj naročeno," je zvezdnik Barcelone zelo neposredno in jasno napadel sodnike in vodilne ljudi južnoameriškega nogometa. Na Instagramu je potem objavil zapis, ob katerem je Argentincem verjetno toplo pri srcu.

Gabriel Jesus
Sportal Brez presenečenja na Maracani, Brazilci devetič južnoameriški prvaki

Po odlični predstavi na polfinalni tekmi proti Braziliji, ki so jo izgubili z 0:2, a bili precej boljši nasprotnik (dvakrat so zatresli okvir vrat, v dveh akcijah pa je precej dišalo tudi po enajstmetrovkah, ki bi ju morda lahko dosodil sodnik v njihovo korist), so Argentinci zelo dobro podobo pokazali tudi v tekmi za bron. V revanši zadnjih dveh finalov južnoameriških pokalov, ki so ju Čilenci oba dobili po enajstmetrovkah, so jih tokrat premagali z 2:1.

Argentinci so že po 22 minutah vodili z 2:0, potem ko je po podaji Lionela Messija najprej v 12. minuti zadel Sergio Agüero, deset minut pozneje pa še Paulo Dybala, ki se je prvič na velikih tekmovanjih znašel med strelci. Potem je prišla 37. minuta, ko si je v lase z Messijem skočil Gary Medel, sodnik pa je na presenečenje vseh rdeč karton pokazal kar obema, čeprav kapetan Argentine ni bil niti približno tako borbeno razpoložen kot nekdanji nogometaš milanskega Interja.

V 59. minuti so Čilenci po enajstmetrovki, ki jo je v gol spremenil Arturo Vidal, znižali izid na 1:2. Tudi strel z bele točke je bil precej sporno dosojen. Po tem, ko je posredoval VAR. Tega pri spornih akcijah na tekmi proti Braziliji sodniki niso aktivirali, kar je tisto, kar Argentince najbolj jezi.

Zaradi tega je bil izključen Lionel Messi:

Ali si je Lionel Messi zaslužil rdeč karton?

Drugi rdeč karton, prvega je ob debiju dobil po minuti igre

Zaradi tegale prekrška nad Madžarom Vilmosom Vanczakom je leta 2005 ob debiju prejel prvi rdeč karton. | Foto: Reuters Zaradi tegale prekrška nad Madžarom Vilmosom Vanczakom je leta 2005 ob debiju prejel prvi rdeč karton. Foto: Reuters Messi je v soboto v Sao Paolu odigral 135. tekmo v argentinski reprezentanci, v kateri je do zdaj zbral 1115 minut, a je bil šele drugič izključen. Rdeč karton v reprezentančnem dresu je prejel prvič po kar 1114 minutah, saj je – ne boste verjeli – prvega v majici Argentine prejel prav ob debiju, in sicer po tem, ko je na igrišču prebil le minuto.

Tudi takrat rdečega kartona ni dobil zaradi prekrška, ampak zaradi udarca.

Zgodilo se je prijateljski tekmi proti Madžarski (zmaga z 2:1) avgusta 2005, malce za tem, ko je dopolnil 18 let. Na igrišče je prišel v 64. minuti, že minuto pozneje pa moral z njega, potem ko je ob borbi za žogo s komolcem udaril nasprotnikovega nogometaša.

Verjeli ali ne, v 687 nastopih v majici Barcelone Messi ni bil izključen niti enkrat.

Lionel Messi: Morda je bilo vse skupaj naročene

Kljub golu Čila so Argentinci zdržali do konca, zmagali in prišli do medalje. Te pa domov ni odnesel Messi. Razjezil se je nad sojenjem, ki so ga bili Argentinci deležni na tem prvenstvu in podelitev enostavno bojkotiral. Po tekmi je tudi povedal, zakaj. "Nočem sodelovati v tej korupciji," je s težkimi besedami na račun sodnikov in vodilnih ljudi v južnoameriškem nogometu postregel prvi zvezdnik Argentine, s katero je na velikih tekmovanjih še devetič ostal brez lovorike.

Takole je po izključitvi odšel z igrišča in zažugal sodnikom. Javno jih je napadel tudi po tekmi. | Foto: Reuters Takole je po izključitvi odšel z igrišča in zažugal sodnikom. Javno jih je napadel tudi po tekmi. Foto: Reuters

"Medel vedno igra na meji. Morda bi si zaslužila rumen karton, pa bi se oba umirila, ampak očitno so besede, ki sem jih izrekel pred kratkim, vplivale na to, kar se je zgodilo danes. Kar je najpomembneje, je, da smo turnir končali dobro. Morda pa je bilo to vse skupaj naročeno. Upam, da sodniki in VAR ne bodo vplivali na rezultat v finalu in se bo lahko Peru pošteno boril za naslov, ampak zdi se mi, da se to ne bo zgodilo," je v ostrem napadu, s katerim je očitno ciljal na Brazilce, še povedal petkratni najboljši nogometaš leta na svetu.

Zapis na Instagramu, ki je vlil optimizma argentinskemu narodu

Dvoboj z Garyjem Medelom za rdeč karton. | Foto: Reuters Dvoboj z Garyjem Medelom za rdeč karton. Foto: Reuters Messi, ki je star 32 let in se počasi približuje koncu reprezentančne poti, je v majici Argentine do zdaj doživel številna razočaranja, leta 2016 pa se je po porazu v finalu južnoameriškega pokala celo odločil, da za reprezentanco ne bo več igral. Pozneje si je premislil in se vrnil.

Zaradi tega so argentinski navijači vseskozi v strahu, da bi se to spet ponovilo in si takrat ne bo premislil. Čeprav tudi na letošnjem južnoameriškem pokalu ni prišel do tako želene prve pomembne reprezentančne lovorike, pa se to vsaj še nekaj časa očitno ne bo zgodilo, na kar je z 68 goli najboljši strelec v zgodovini Argentine dal vedeti tudi s čustvenim zapisom, ki ga je kakšni dve uri po tekmi objavil na Instagramu.

"Zapuščamo turnir po zmagi, a imamo občutek, da nogomet tokrat ni bil pošten do nas. Glede na to, kako smo igrali proti Braziliji in kakšno premoč smo imeli, bi si zaslužili več. Morali bi biti v jutrišnjem finalu. Toda zdaj moramo gledati predvsem na prihodnost in to optimistično, saj je pred to ekipo lepa prihodnost. Imamo veliko bazo nadarjenih igralcev, samo morate nam dati nekaj časa," je zapisal Messi, ki je kapetan Argentine že od leta 2011.

Po tekmi se je nad sojenjem pritoževal tudi argentinski selektor Lionel Scaloni. | Foto: Reuters Po tekmi se je nad sojenjem pritoževal tudi argentinski selektor Lionel Scaloni. Foto: Reuters

Lionel Scaloni: Zdi se mi, da sodniki še ne vedo, kaj je VAR

"Ali so kriteriji slabi, ali pa se sodniki ne strinjajo med seboj in vsak sodi drugače. Zdi se mi, da še ne vedo točno, kaj VAR sploh je," je nad sodniki po tekmi bentil tudi argentinski selektor Lionel Scaloni, ki je bil seveda jezen tudi zaradi rdečega kartona.

"Ogledal sem si posnetek, a še vedno ne vem, zakaj je bil izključen," je o tem dejal Scaloni, ki je na klop Argentine sedel pred kratkim brez kakršnihkoli samostojnih trenerskih izkušenj, a se izkazal, tako da ga lahko tam pričakujemo tudi v prihodnosti.

Argentince nova priložnost za naslov na južnoameriškem pokalu čaka že naslednje leto, ko bodo to tekmovanje gostili skupaj s Kolumbijci.