Giannis Antetokounmpo Dallas Mavericks Milwaukee Bucks Liga NBA NBA Luka Dončić Luka Dončić

Ponedeljek, 28. 11. 2022, 4.30

LIGA NBA, 27. NOVEMBER

Nov razlog za skrb za Luko Dončića, podvig Hrvata

9

Luka Dončić Giannis Antetokounmpo | Luka Dončić je s soigralci doživel še četrti zaporedni poraz. | Foto Reuters

Luka Dončić je s soigralci doživel še četrti zaporedni poraz.

Košarkarji Dallas Mavericks so na gostovanju pri Milwaukee Bucks doživeli že četrti poraz v nizu. Zasedba Jasona Kidda je klonila s 115:124 in tako ostaja pri mizernem izkupičku na gostovanjih v tej sezoni, saj je na osmih tekmah zmagala le enkrat. Luka Dončić je tekmo končal pri 27 točkah, 12 asistencah in petih skokih, a to na koncu ni bilo dovolj za drugo najboljšo zasedbo vzhoda.

Učinek Luke Dončića: 27 točk (7/13 za 2, 3/7 za 3, 4/9 prosti meti), 5 sk., 12 as., 6 izg. žog v 35:05

Košarkarji Dallas Mavericks v zadnjem času nimajo veliko razlogov za optimizem. Na tekmi z Milwaukee Bucks so klonili še četrtič v nizu, kar je najdaljši niz neuspehov v tej sezoni. Še enkrat sta se potrdili tezi, da Dallas v tej sezoni ne more zmagati, če Luka Dončić na srečanju ne doseže vsaj 30 točk, kar se je zdaj zgodilo že petič v sezoni, in da so Mavericks povsem neprepričljivi na gostovanjih, saj so zdaj izgubili že sedmič na osmih obračunih. Zasedbo Jasona Kidda, v kateri Dončić nima prave pomoči soigralcev, tako čaka še ogromno dela, če želi ob koncu rednega dela računati na mesto v končnici.

Dončić se je tokrat ustavil pri 27 točkah (7/13 za 2, 3/7 za 3, 4/9 prosti meti), 12 asistencah in petih skokih, črno piko v njegovi statistiki je pustilo šest izgubljenih žog. Štirje zaporedni porazi so tudi najdaljši niz neuspehov Dallasa po letu 2021, ko so Mavericks med januarjem in februarjem nanizali šest zaporednih tekem brez zmage.

Vrhunci igre Luke Dončića:

V katero smer bo šel obračun Dallasa z Milwaukeejem, je nakazala že prva četrtina, v kateri so gostitelji po dobrih dveh minutah igre po košu grškega zvezdnika Giannisa Antetokounmpa, ki ga je Dončić pred tekmo označil za trenutno najboljšega igralca v ligi, prvič na tekmi povedli z dvomestno razliko (15:5), prednost pa je zatem narasla tudi na 17 točk (30:13). Bucks so že v prvi četrtini gostom nasuli kar 41 točk, v domači zasedbi pa je Grayson Allen že v prvih 12 minutah dosegel 15 točk, na drugi strani mu je s 13 sledil Dončić. 41 točk je tudi največ, kolikor jih je Dallas prejel v eni četrtini tekme v tej sezoni.

Giannis Antetokounmpo je bil s 30 točkami prvi strelec tekme. | Foto: Reuters Giannis Antetokounmpo je bil s 30 točkami prvi strelec tekme. Foto: Reuters Razglašeni v obrambi

Če je Dallasu nekoliko bolj steklo v napadu kot na preteklih tekmah, pa so bili v dvorani Fiserv Forum povsem razglašeni v obrambi. V prvem polčasu so dobili kar 73 točk, sami so jih dosegli 62. Kljub medli in zaspani predstavi v obrambi pa so bili varovanci Jasona Kidda, ki je na tekmi z Milwaukeejem počitek namenil Reggieju Bullocku, v tretji četrtini še v igri za preobrat. Nekajkrat se je izkazala naveza Dončić-Christian Wood, 45 sekund pred koncem tretjega dela pa se je Dallas po enem zadetem prostem metu Josha Greena približal na 96:100.

A upanje gostov je zatem hitro ugasnilo, saj so košarkarji Milwaukeeja pritisnili na plin in z delnim izidom 15:1 že po nekaj minutah zadnje četrtine rešili vprašanje o zmagovalcu tekme. Na koncu so Bucks slavili s 124:115, zdaj so na drugem mestu vzhoda z izkupičkom 14 zmag in petih porazov. Razmerje zmag in porazov pa se je prevesilo na negativno stran za Dallas, ki ima zdaj ob devetih zmagah deset porazov in je padel na enajsto mesto zahodne konference.

Pri gostiteljih je bil na koncu s 30 točkami in enajstimi skoki najučinkovitejši Antetokounmpo, ki je tako dobil zvezdniški obračun z Dončićem. Izza črte za tri točke je pri Milwaukeeju blestel že omenjeni Allen, ki se je na koncu ob metu za tri 7/8 ustavil pri 25 točkah. Pri Dallasu je ob Dončiću Spencer Dinwiddie dosegel 22 točk, Christian Wood, ki je v drugem polčasu v igro Dallasa prinesel nekoliko več energije, je sedmim skokom dodal 21 točk.

Dallas se po treh zaporednih porazih na treh gostovanjih zdaj vrača v American Airlines Center, kjer bodo v noči na sredo (1.30) gostovali prvaki Golden State Warriors.

Vrhunci tekme:

Rekordni dosežek Hrvata

Na drugi tekmi dneva je nase močno opozoril hrvaški reprezentant Ivica Zubac, ki je ob zmagi svojih LA Clippers nad Indiano (114:100) dosegel 31 točk, temu dosežku pa dodal kar 29 skokov. Hrvat je postal prvi košarkar po Shaquillu O'Nealu leta 2004, ki je ob doseženih več kot 30 točkah in 25 skokih dosegel mejo 80 odstotkov zadetih metov iz igre (14/17). Postal je tudi tretji košarkar v zgodovini lige NBA, ki je na eni tekmi dosegel vsaj 31 točk, 29 skokov in tri blokade.

Liga NBA, 27. november:

Milwaukee Bucks : Dallas Mavericks 124:115
Antetokounmpo 30 (11 sk.), Allen 25, Holiday 16; Dončić 27 (7/13 za 2, 3/7 za 3, 4/9 prosti meti), 5 sk., 12 as., 6 izg. žog v 35:05, Dinwiddie 22, Wood 21 (7 sk.)

Brooklyn Nets : Portland Trail Blazers 111:97
Durant 31, Curry 29 (7/10 za 3), Irving 22; Grant 29, Nurkić 17 (14 sk.), Simons 15

Minnesota Timberwolves : Golden State Warriors 114:137
Edwards 26, Towns 21, Nowell 16; Curry 25 (11 sk., 8 as.), Poole 24, Thompson 21

Los Angeles Clippers : Indiana Pacers 114:100
Zubac 31 (29 sk.), Powell 19, Mann 14 (7 sk.); Smith 23 (9 sk.), Haliburton 15 (11 as.), McConnell 14

Atlanta Hawks : Miami Heat 98:106
Collins 23 (14 sk.), Young 22 (14 as.), Hunter 18; Adebayo 32 (8 sk.), Martin 20 (9 sk.), Strus 16

Boston Celtics : Washington Wizards 130:121
Brown 26, Brogdon 17, White 15; Beal 30, Porzingis 21, Morris 16 (8 as.)

Detroit Pistons : Cleveland Cavaliers 94:102
Bagley 19 (10 sk.), Burks 17, Hayes 16 (8 as.); Mitchell 32, Mobley 20 (13 sk.), Garland 19 (10 as.)

New York Knicks : Memphis Grizzlies 123:127
Brunson 30 (9 as.), Barrett 22 (7 sk.), Robinson 16 (7 sk.); Morant 27 (10 sk.), Brooks 23, Jackson 21

Orlando Magic : Philadelphia 76ers 103:133
Banchero 18, Wagner F. 17, Houstan in Wagner M. po 12; Milton 29 (7 as.), Harris 25, House 19