Brooklyn Nets Denver Nuggets Miami Heat Dallas Mavericks James Harden Kyrie Irving Kevin Durant Nikola Jokić Vlatko Čančar Vlatko Čančar Goran Dragić Goran Dragić Luka Dončić Luka Dončić

Liga NBA, 25. januar

Dončićeva čarovniška noč brez zadnjega trika

6

Luka Dončić | Foto Guliver Image

Slovenskemu zvezdniku Luki Dončiću odlične predstave in trojnega dvojčka (35 točk, 16 asistenc in 11 skokov) ni uspelo kronati z zmago Dallasa nad Denverjem (113:117). Na podoben način pa je v Brooklynu zbledela tudi dobra predstava Gorana Dragića (21 točk, 6 skokov, 5 asistenc), ki ni znal preprečiti poraza svojega Miamija (98:85).

Kobe Bryant
Sportal Tragedija, ki je globoko zarezala v košarkarski svet

V novi briljantni predstavi je Luka Dončić dobil individualno bitko balkanskih mojstrov trojnih dvojčkov s Srbom Nikolo Jokićem. Z izjemno statistiko (35 točk, 16 asistenc, 11 skokov, 4 pridobljene žoge in 1 blokada) je dočakal novega trojnega dvojčka. Že petega na zadnjih osmih tekmah, skupno šestega v sezoni, 31. na tekmah rednega dela in skupno 33. Ni pa dočakal tekmovalnega srečanja z zlatim reprezentančnim soigralcem Vlatkom Čančarjem, ki je zaradi tekme brez jasnega zmagovalca v zadnjih minutah obsedel na klopi Denverja. Predvsem pa, kar je za Ljubljančana najbolj boleče, ni dočakal devete zmage v sezoni. Zanjo bi moral Dallas, ki je klonil še drugič zapored, pokazati kaj več kot pa navdušujočo predstavo v tretji četrtini, predvsem pa bi moral imeti v svojih vrstah več razpoloženih mož.

Denverjev adut s klopi

Če odmislimo Dallasovo vodstvo s 6:3 v povsem uvodni fazi tekme, je Denver prepričljivo vodil ves prvi polčas. Že v drugi četrtini za več kot deset, največ za 13, ob polčasu pa za dvanajst. Ključna težava gostiteljev je bila osamljena vloga Luke Dončića, ki se je dolgo mučil, da bi razigral tudi soigralce. To mu je uspelo v tretji četrtini, ko je z žogami, ki so imele oči, zaposloval strelce z razdalje. In ko je moral močan Denverjev adut Jamal Murray po izključujoči napaki v slačilnico, so Teksašani z delnim rezultatom 11:0 zavohali kri in tri minute pred koncem tretje četrtine po daljšem času povedli (82:80).

Luka Dončić | Foto: AP / Guliverimage Foto: AP / Guliverimage

Jokić, Porter in druščina so nato le strnili svoje vrste in nevtralizirali Dallasov nalet. Gostitelji v zadnji četrtini vseeno niso bili brez možnosti za ponoven zasuk, a jim je v napadalnih akcijah popustila osredotočenost. Tudi Dončić se je večkrat zaletel v previsok tekmečev obrambni zid. Predvsem pa je v dresu Denverja ob standardno dobrem Jokiću (20 točk in 10 skokov) blestel adut s klopi Michael Porter (30 točk, 8 skokov).

Dončić (met iz igre 11:23, za tri točke 3:8, prosti meti 10:10), ki je navduševal z raznolikostjo, v kateri je bilo mogoče videti tako zabijanje kot prodore, mete z razdalje in podaje, je tako znova sklonil glavo. Novi priložnosti za dokazovanje ga čakata v nočeh na četrtek in soboto. V obeh primerih bo tekmec Utah Jazz.

Goran Dragić je po dobri predstavi ostal praznih rok. | Foto: AP / Guliverimage Goran Dragić je po dobri predstavi ostal praznih rok. Foto: AP / Guliverimage

Razpad Miamijevega sistema

Denver pa v naslednjem izzivu čaka Goran Dragić, ki je bil prav tako poražen. Znova proti Mrežicam. Toda če Miami v nedeljo ob gostovanju v Brooklynu ni vodil v nobenem trenutku, je bilo ob revanši na istem terenu drugače. Podprvaki lige NBA so bili namreč v prvih treh četrtinah v prednosti, čeprav ta ni nikoli presegla osem točk. A ko bi nato v zadnji četrtini morali pritisniti na plin, je Dragićeva četa povsem razpadla. Zvezdniški Brooklyn se je v zadnjih minutah poigral s povsem izgubljenimi tekmeci. Zadnjo četrtino je dobil z rezultatom 28:14. Prednost gostiteljev je malo pred koncem znašala že 16 točk, le malo manj pa ob zadnji sireni (98:85).

V noči na četrtek se bo Gogi soočil s Čančarjevim Denverjem. | Foto: AP / Guliverimage V noči na četrtek se bo Gogi soočil s Čančarjevim Denverjem. Foto: AP / Guliverimage Miamiju se še naprej močno pozna odsotnost prvega zvezdnika Jimmyja Butlerja, ki naj bi se v tem tednu vendarle vrnil pod koše. Ob njegovi odsotnosti sta voz floridskega moštva znova vlekla predvsem Bam Adebayo in Dragić, a tudi drugi v prelomnih trenutkih tekme ni imel takšne vloge kot v predhodnih fazah.

Dragić je v 32 minutah in pol ob dobrem metu z razdalje (za 3 točke 6:9, za 2 točki 1:3, prosti meti 1:4) dosegel 21 točk. Ob tem je ujel še šest odbitih žog in zbral pet asistenc. A ker je bil med soigralci izrazito razpoložen le še Adebayo (26 točk, 10 skokov, 5 asistenc), je lahko istemu tekmecu še drugič zapored priznal premoč.

Pri Brooklynu je od devetih igralcev, ki so stopili na parket, šesterica dosegla dvomestno število točk, najučinkovitejša pa sta bila Kevin Durant (20 točk, 13 skokov) in James Harden (20 točk, 8 asistenc).

LeBron James | Foto: AP / Guliverimage Foto: AP / Guliverimage

LeBronova velika vrnitev v Cleveland

Od preostalih tekem velja izpostaviti zmago prvakov iz Los Angelesa pri Clevelandu (115:108). V domači Ohio se je namreč z LA Lakers v velikem slogu vrnil MVP zadnjega finala LeBron James. Do nekdanjega moštva, s katerim je bil prav tako prvak, pa veliki zvezdnik ni pokazal prav veliko milosti. V izjemni strelski predstavi je namreč dosegel kar 46 točk (met iz igre 19:26, za tri točke 7:11, prosti meti 1:2), ob tem pa je vknjižil še osem skokov, šest asistenc in dve blokadi.