Denver Nuggets Vlatko Čančar Vlatko Čančar Dallas Mavericks Los Angeles Lakers NBA Liga NBA LeBron James Luka Dončić Luka Dončić

Ponedeljek, 26. 12. 2022, 8.00

LIGA NBA, 25. DECEMBER

Praznik v Dallasu: Nowitzki dobil kip, Luka Dončić zmago nad LeBronom Jamesom

13

Luka Dončić, LA Lakers | Luka Dončić je k zmagi nad LA Lakers prispeval 32 točk. | Foto Reuters

Luka Dončić je k zmagi nad LA Lakers prispeval 32 točk.

V Dallasu je bilo danes praznično, pa ne le zaradi božiča. Navijači Mavericks so lahko najprej videli razkritje kipa legendi kluba Dirku Nowitzkemu pred dvorano American Airlines Center, nato pa še zmago svojih ljubljencev nad Los Angeles Lakers s 124:115. Luki Dončiću sta do trojnega dvojčka zmanjkala po en skok in ena asistenca. Ljubljančan je dosegel 32 točk. Na delu je bilo tudi moštvo Denver Nuggest Vlatka Čančarja, ki pa ni dobil priložnosti za igro. Denver je v podaljšku s 128:125 premagal Phoenix Suns.

Dirk Nowitzki
Sportal Poseben dan za legendo Dallasa, iz prve vrste mu je ploskal tudi Dončić #video

Učinek Luke Dončića: 32 točk (met za dve 9/16, za tri 2/3, prosti 12/16), 9 skokov, 9 asistenc v 39:18 minutah igre.

Mavericks so tekmo odprli zadržano, LA Lakers so jim hitro pobegnili, tudi Luka Dončić se je ogrel počasi in svoj prvi koš dosegel šele tri minute in 50 sekund pred koncem prve četrtine, v prvem polčasu pa so gostje učinek Ljubljančana omejili na zanj skromnih deset točk. Prvi polčas so Lakers dobili s 54:43.

A v tretji četrtini so se stvari postavile na glavo, Dončiću so Lakers sprva še onemogočali mete na koš, pa se je zato zatekel k asistencam in razigral soigralce. Mavericks so začeli zadevati za tri točke, obramba LA je postajala vse bolj prosojna, Dallas je tretjo četrtino dobili kar z 51:29.

Vrhunci Dončićeve igre:

V zadnjih 12 minutah igre je LA med živimi držal le razpoloženi in zimzeleni LeBron James, Mavericks pa so rutinirano ohranjali prednost. Dončić se je v drugem polčasu povsem razigral, poskrbel tudi za nekaj atraktivnih potez, tekmo pa končal pri 32 točkah, devetih skokih in devetih asistencah. James je bil z 38 točkami (6 skokov, 5 asistenc) najboljši strelec tekme, a to je bila zanj le slaba tolažba.

Dončićeva božična čarovnija:

Dallas je spet igral močno oslabljen, Jason Kidd ni mogel računati na Doriana Finneyja-Smitha, Josha Greena, Maxija Klebra in Kembo Walkerja, v ekipo ni uvrstil niti Jadna Hardyja, igral pa je Reggie Bullock, ki je zaradi težav  z vratom prejšnjo tekmo končal predčasno.

Vrhunci igre LeBrona Jamesa:

S 30 točkami se je izkazal Christian Wood (met 12/17 za dve, 2/6 za tri), tem pa dodal še osem skokov in sedem asistenc. Tom Hardaway ml. je končal pri 26 točkah (10/19 za dve, 6/14 za tri) in šestih skokih, Bullock pa je 14 točkam (5/8 za dve, 4/7 za tri) dodal še tri skoke in štiri asistence.

James je pri Lakers izstopal, Russell Westbrook in Austin Reaves sta bila s 17 oziroma 16 točkami drugi in tretji strelec ekipe. LA je doživel še četrti zaporedni poraz in je 13. na lestvici zahodne konference, Dallas pa po 18 zmagi (in s 16 porazi) ostaja osma ekipa Zahoda.

Takole je dobro razpoloženi Dončić v kavbojskih škornjih in klobuku prišel v dvorano American Airlines v Dallasu:

Spomenik legendi kluba

Nowitzki, nekoč prvi zvezdnik Dallasa in eden najboljših evropskih igralcev v ligi NBA, je zadnja leta v košarkarskem pokoju posebni svetovalec kluba. Za njegov dolgoletni prispevek so se mu v Dallasu zdaj oddolžili tudi s kipom, ki ga je danes slavnostno razkril sam nemški zvezdnik. Kip predstavlja Nowitzkega v zanj zelo značilnem položaju v karieri – metu ob padcu nazaj, poroča STA.

kip Dirka Nowitzkega v Dallasu | Foto: Reuters Foto: Reuters

"Videti je fantastično. Hvala za podporo. Bilo je nekaj posebnega, zelo čustveno in tale stvar bo tu ostala za vedno," je v nagovoru navijačem dejal Nowitzki.

Še pred ogrevanjem so se košarkarji Dallasa udeležili slavnostne predstavitve spomenika legendi kluba Dirki Nowitzkemu:

Dončić: 25 točk, osem skokov, pet asistenc, dve blokadi, ena ukr. žoga
James: 26 točk, 12 skokov, pet asistenc, ena ukr. žoga.

25. december 2022:
Mavericks : Lakers 124:115
Dončić: 32 točk, devet skokov, devet asistenc, dve ukr. žogi
James: 38 točk, šest skokov, pet asistenc

Denver v podaljšku ugnal Phoenix

V Denverju sta se na zadnji tekmi božičnega dne pomerila še Denver Nuggets in Phoenix Suns. V izenačenem dvoboju se je bolje izšlo igralcem Denverja, ki so pred domačimi navijači s 128:125 zmagali v podaljšku. Nikola Jokić, prvi zvezdnik domače ekipe, je k zmagi prispeval 41 točk, 15 skokov in prav toliko asistenc, na strani poražencev pa je izstopal Landry Shamet, ki je dosegel 31 točk, dva skoka in šest asistenc. Slovenski reprezentant Vlatko Čančar ni dobil priložnosti za igro. Nuggets so zdaj prvi na lestvici zahodnega dela lige NBA.

Boston zlahka preskočil Milwaukee

Boston Celtics je v derbiju vodilnih moštev sezone prepričljivo premagal Milwaukee Bucks s 139:118. Jayson Tatum je k zmagi prispeval 41 točk, Jaylen Brown pa jih je dodal 29. Boston je po 24. zmagi ob desetih porazih ostal vodilna ekipa NBA, Bucks pa so ostali pri 22 zmagah in imajo 11 porazov ter so na drugem mestu lestvice celotne lige.

Branilci naslova prvaka, Golden State, so brez poškodovanega prvega strelca Stephena Curryja s 123:109 premagali Memphis Grizzlies, ki je zdaj na drugem mestu zahodnega dela lige. Philadelphia je s 119:112 ugnala New York.