Minnesota Timberwolves Jason Kidd Dallas Mavericks Liga NBA NBA Luka Dončić Luka Dončić

Sobota, 25. 5. 2024, 5.00

Liga NBA, 24. maj (konferenčni finale)

Fantastični Dončić po neverjetni drami s trojko veliki junak Dallasa!

Luka Dončić Dallas Mavericks | Luka Dončić je tri sekunde pred koncem zadel trojko za veliko zmago. | Foto Reuters

Luka Dončić je tri sekunde pred koncem zadel trojko za veliko zmago.

Košarkarji Dallas Mavericks na čelu z Luko Dončićem so v eni najbolj dramatičnih tekem letošnje sezone lige NBA v velikem slogu prišli do svoje druge zmage v seriji z Minnesoto Timberwolves. Mavs so v drugi četrtini zaostajali že za 18 točk, nato so na krilih Luke Dončića pripravili preobrat, Slovenec pa je tri sekunde pred koncem zadel še izjemno trojko za zmago Dallasa s 109:108. Slovenski as je srečanje končal pri trojnem dvojčku – 32 točk, 10 skokov, 13 asistenc, s tem pa vpisal trojni dvojček še proti 29. ekipi v ligi NBA oziroma edini ekipi, proti kateri mu to do zdaj še ni uspelo, in se tako podpisal pod nov velikanski mejnik.

Luka Dončić Dallas Mavericks
Sportal Dončić o ozadju nore trojke, legenda lige NBA z drzno napovedjo

Minnesota Timberwolves : Dallas Mavericks 108:109

Strelci: Reid 23 (7/9 za 3), Edwards 21 (7 as.), Conley 18; Dončić 32 (10 sk., 13 as.), Irving 20 (4/7 za 3), Gafford 16 (5 blokad), Lively II 14 (9 sk.)

Učinek Luke Dončića: 32 točk (4/12 za 2, 5/11 za 3, 7/7 prosti meti), 10 sk., 13 as., 4 izg. žoge v 41:27

Luka Dončić
Sportal Statistični posladek, ki predstavlja Luko Dončića v neverjetni luči!

Na semaforju je bilo do konca tekme še 13 sekund ob vodstvu Minnesote s 108:106. Po minuti odmora je žogo v roke dobil izjemni Luka Dončić, ki mu je na poti stal najboljši obrambni igralec lige NBA Rudy Gobert. A Slovenec se ni ustrašil, nasprotno, Francoza je z izjemnim vodenjem žoge vrgel iz igre in iz step backa tri sekunde pred koncem zadel trojko za vodstvo Dallasa in na koncu tudi zmago Mavsov s 109:108. "Ne moreš me kriti," je ob nekaj psovkah Francozu po zadeti trojki sporočil Dončić, ki je bil že pred tem z naskokom najboljši posameznik na parketu. Tekmo je končal pri trojnem dvojčku, četrtem na zadnjih petih tekmah. Na koncu je dosegel 32 točk, 10 skokov in 13 asistenc in prvič v karieri proti Minnesoti dosegel trojni dvojček, s tem pa zaokrožil izjemne predstave, saj je zdaj prav proti vsaki ekipi v ligi NBA vsaj enkrat dosegel trojni dvojček. Skupno je Dončić osmič na svoji 42. tekmi v končnici dosegel ta zavidljivi dosežek, s tem pa se je izenačil z Oscarjem Robertsonom.

Trojka Dončića, ki je odločila srečanje:

Vrhunci igre Luke Dončića:

Še toliko bolj neverjetna je zmaga Dallasa ob dejstvu, da je zasedba iz Teksasa v prvem polčasu v Target Centru ob neprepričljivi predstavi zaostajala že za 18 točk, nato pa uprizorila preobrat, ki se ga ne bi branil nobeden od filmskih scenaristov. Mavs so po slabem drugem polčasu, ki so ga gostitelji dobili s 60:48, v drugem delu stopili na plin, na začetku zadnje četrtine je pomemben delež prispeval še Kyrie Irving, ob tem pa je Dallas v ključnih trenutkih znova zaigral odločno v obrambi ter z domiselno in kolektivno predstavo v napadu utišal glasno množico v Minneapolisu, ki ji je na koncu nekaj krepkih povedal tudi Dončić.

28. Miami Heat – 7. marec 2024

29. Minnesota Timberwolves – 24. maj 2024

Objem Dončića in Irvinga po nori zmagi | Foto: Guliverimage Objem Dončića in Irvinga po nori zmagi Foto: Guliverimage

Dončić nadaljeval tam, kjer je končal prvo tekmo

Košarkarje Dallasa, ki so drugo tekmo začeli zdaj že v standardni peterki – Dončić, Kyrie Irving, Derrick Jones Jr., P. J. Washington in Daniel Gafford –, je v Minneapolisu pričakal še glasnejši Target Center, ki pa ga je že v prvem napadu po alley-oopu z Dončićem utišal Gafford. Nekaj skrbi so med navijači Dallasa že v prvih minutah povzročile boleče grimase Dončića, ki se je večkrat prijel za že tako poškodovano desno koleno, a je kljub temu v prvih minutah naravnost blestel oziroma nadaljeval tam, kjer je končal prvi obračun. Slovenec je unovčil prva poskusa, ki ju je sprožil za tri točke, ob tem pa je zaposloval svoje soigralce in bil z naskokom prvo ime svoje ekipe.

Kako pomemben je slovenski as za svojo ekipo, se je pokazalo že v prvi četrtini, ko je dobil nekaj minut za odmor, ob katerih je Minnesota naredila korak pred tekmeca in v zaključku prvega dela prišla do prednosti. Prvo četrtino so domači, tudi na račun boljšega skoka (19:13), dobili z 32:26, že v prvih dvanajstih minutah so izvajali enajst prostih metov, Dallas na drugi strani tri.

Dončić je v prvem polčasu dosegel šestnajst točk, za tri je metal 3/6. | Foto: Reuters Dončić je v prvem polčasu dosegel šestnajst točk, za tri je metal 3/6. Foto: Reuters

Minnesota pobegnila na +18

Ravno na račun boljšega skoka je Minnesota po košu Karla-Anthonyja Townsa na začetku druge četrtine prvič na tekmi povedla z dvomestno prednostjo (37:26). Domači so naravnost blesteli v napadalnem delu igre, po dobrih treh minutah igre v drugi četrtini je za 48:33 s črte za tri četrtič v svojem četrtem poskusu v polno meril Naz Reid. Volkovi so skupno v prvih enajstih poskusih za tri zadeli kar sedemkrat in parali živce četi Jasona Kidda, ki poleg Dončića ni imela razpoloženega košarkarja na parketu. Dallas je imel ogromno težav v obrambi, za nameček pa nikakor ni steklo v napadu. Prednost domačih je ob zadetem prostem metu Rudyja Goberta dobre tri minute pred koncem narasla na +18 (58:40), a so Mavs kljub temu v zaključku druge četrtine zaigrali nekoliko boljše, imeli dvakrat na voljo tudi napad, da prednost stopijo na manj kot deset točk, a so ob odhodu na glavni odmor zaostajali z 48:60.

Dončić, ki je imel v primerjavi z zadnjimi tekmami tokrat spet vidno več težav z desnim kolenom, je v prvem polčasu dosegel 16 točk, šest skokov in pet asistenc in bil edini dvomesten košarkar pri Dallasu, na drugi strani je točko manj prispeval Anthony Edwards.

Naz Reid je bil nerešljiva uganka s črte za tri točke, zadel je sedem trojk iz devetih poskusov, a se mu je v ključnem trenutku zatresla roka. | Foto: Guliverimage Naz Reid je bil nerešljiva uganka s črte za tri točke, zadel je sedem trojk iz devetih poskusov, a se mu je v ključnem trenutku zatresla roka. Foto: Guliverimage

Dallas na krilih Dončića na –2

Kljub visokemu zaostanku pa gostje niso vrgli puške v koruzo, nasprotno, v tretji četrtini so počasi, a vztrajno topili prednost domačih. Po trojki s step backa odličnega Dončića, ki je Dallas držal v igri, je zaostanek dobrih šest minut pred koncem tretje četrtine po dolgem času znašal manj kot deset točk (63:71), po asistenci Dončića za trojko Josha Greena pa so se Mavericks 3:37 pred koncem tretjega dela približali na vsega pet točk zaostanka (70:75). Po minuti odmora je nato za tri v polno meril še Jaden Hardy, Dallas pa se je tako slabi dve minuti in pol pred koncem tretje četrtine povsem vrnil med žive (73:75).

Zadnje slabe tri minute je na klopi presedel tudi Dončić, ki mu je Kidd pred odločilno zadnjo četrtino namenil vsaj nekaj minut počitka. Derrick Jones Jr. je 13 sekund pred koncem tretjega dela z dvema prostima metoma zaostanek Dallasa znižal na 79:83, a je na drugi strani nalet Teličkov s trojko tri sekunde pred iztekom igralnega časa pokvaril Reid in Minnesoto pred zadnjimi dvanajstimi minutami popeljal v vodstvo s 86:79.

Kyrie Irving je zadnjo četrtino odprl z dvema trojkama. | Foto: Reuters Kyrie Irving je zadnjo četrtino odprl z dvema trojkama. Foto: Reuters

"Tradicionalno" prebujenje Irvinga, na drugi strani blestel Reid

Zadnja četrtina se je začela povsem po notah Dallasa. Kot smo zdaj že vajeni, se je na začetku zadnjega dela srečanja prebudil Kyrie Irving. Najprej je zadel trojko za 82:86, zatem je asistiral P. J. Washingtonu, nato pa po ukradeni žogi Josha Greena po minuti in pol igre v zadnji četrtini zadel še eno trojko za delni izid 8:0 in vodstvo Dallasa s 87:86, ki je pred tem nazadnje vodil pri izidu 7:6. Tako kot je na eni strani blestel Irving, je na drugi Naz Reid, ki je s svojo kar sedmo trojko v osmem poskusu dobrih šest minut in pol pred koncem Minnesoto popeljal v vodstvo s 94:92.

V izjemno izenačenem nadaljevanju, v katerem sta se ekipi izmenjevali v vodstvu, je bilo v zadnjih minutah srečanja v Target centru kot v peklu. 2:53 pred koncem je Lively po asistenci Dončića še zabil žogo skozi obroč za vodstvo Dallasa s 103:102, nato pa je na svoj račun prišla Minnesota, ki jo je Edwards po dveh zadetih prostih metih slabo minuto in pol pred koncem popeljal do vodstva s 108:103. Še pred tem je dva pomembna prosta meta zgrešil Irving, ki pa se je nato minuto pred koncem odkupil s trojko za 106:108.

Dončić s trojko Dallas popeljal na prag raja, Reid ostal pri sedmih trojkah

Zatem so sodniki po pregledu posnetka ob boju McDanielsa in Irvinga žogo prisodili Dallasu, a je bil nato iz fadeawaya 33 sekund pred koncem nenatančen Dončić. Drame še ni bilo konec, v naslednjem napadu Minnesote je žogo v avt vrgel Edwards, Kidd pa je trinajst sekund pred koncem ob zaostanku dveh točk Dallasa vzel minuto odmora. Zatem je odgovornost prevzel nihče drug kot Dončić, ki je ob izvrstnem preigravanju Gobertu "zlomil gležnja", nato pa hladnokrvno zadel trojko za vodstvo Dallasa s 109:108. Po minuti odmora so nato za napad Minnesote ostale še tri sekunde, odgovornost je prevzel Naz Reid, ki je do tistega trenutka trojke metal 7/8, poskusil je še enkrat, a bil neuspešen, Dallas pa se je tako veselil velikanske zmage s 109:108.

Luka Dončić Dallas Mavericks | Foto: Reuters Foto: Reuters

Poleg Dončića je bil pri Dallasu strelsko razpoložen še Irving z 20 točkami, od tega je zadel štiri trojke v sedmih poskusih, 16 točk je prispeval Gafford, ki je tekmecem podelil kar pet blokad, Lively II je ob 14 točkah ujel še devet odbitih žog. Pri Minnesoti je na koncu tragični junak Reid dosegel 23 točk, od tega sedem trojk iz devetih poskusov, a je zgrešil odločilno v zadnji sekundi. 21 točk je prispeval Edwards, 18 pa Conley.

Vrhunci tekme:

Mavericks se tako v Dallas vračajo z dvema velikima "brejkoma" in vodstvom z 2:0 v seriji. Tretja tekma bo v American Airlines centru na sporedu v noči na ponedeljek ob 2. uri zjutraj po slovenskem času.