Dallas Mavericks Luka Dončić Luka Dončić Vlatko Čančar Vlatko Čančar Denver Nuggets Miami Heat Goran Dragić Goran Dragić NBA Liga NBA

Sobota, 20. 3. 2021, 5.19

LIGA NBA, 19. MAREC

Izjemna predstava Dončića s črno piko

Luka Dončić | Luka Dončić je tekmo končal pri 38 točkah, devetih skokih in devetih asistencah, a to ni bilo dovolj za zmago Dallasa. | Foto Reuters

Slovenski košarkar Luka Dončić je proti Portlandu spet pokazal razkošen repertoar in bil z 38 točkami, devetimi skoki in prav toliko asistencami najboljši posameznik dvoboja, a se na koncu ni veselil zmage (119:125), skok in asistenca pa sta mu zmanjkala do velikega trojnega dvojčka. Goran Dragić je z Miamijem na domačih tleh doživel visok poraz proti Indiana Pacers (110:137), Vlatko Čančar pa je napet obračun, ki ga je njegov Denver dobil po podaljšku (131:127), spremljal s klopi.

Luka Dončić
Sportal Čarovnik Luka Dončić raztrgal mrežico #video
Goran Dragić
Sportal Dragić za zmago Miamija dobro asistiral, nora predstava Lillarda #video

Obračun med Portland Trailblazers in Dallas Mavericks – pomerila se bosta spet v noči na ponedeljek – je imel posebno noto, saj sta obe ekipi v igri za končnico. Gostitelji so se v tekmo podali s šestega mesta na zahodu, Luka Dončić in soigralci pa z osmega položaja, ki še vodi v izločilne boje.

Čeprav je bil dvoboj pomemben, se roke košarkarjem niso zatresle. V prvi četrtini smo videli kar 15 trojk – domači so jih dosegli osem od dvanajstih, gostje sedem od enajstih poskusov. Slovenski košarkar je prve točke dosegel prav izza črte 7,25 metra. Njegovih šest v prvih dvanajstih minutah so bile posledica dveh zadetih metov za tri točke.

Sicer pa se obračun sprva ni odvijal po notah moštva iz Teksasa, saj je Portland povedel že s 30:21, vendar je Tim Hardaway jr. z dvema trojkama hitro našel priključek. Odlično sta bila na uvodu razpoložena še Maxi Kleber z osmimi in rezervist Jalen Brunson s sedmimi točkami, a je Dallas kljub vsemu zaostajal s 33:37.

Vrhunci igre Luka Dončića

Dončić in Lillard kraljevala v prvem polčasu

Kaj kmalu pa je na sceno stopil prvi zvezdnik Dallasa in bil ob koncu prvega polčasa z 22 točkami skupaj z Damianom Lillardom najboljši strelec. Oba sta letos zaigrala tudi na tekmi zvezd, kjer sta bila soigralca, tokrat pa je bilo jasno, da se bo zmage veselil le eden. Ob polčasu je bolje kazalo zadnjemu, saj je Portland vodil s 64:60.

Slovenski košarkarski čudežni deček je imel po polovici obračuna tako identično točkovno izhodišče kot pred dvema dnevoma, ko je na koncu za zmago proti LA Clippers prispeval kar 42 točk.

V tretji četrtini se je tehtnica začela nagibati na stran košarkarjev Dallasa, ki so v tem delu igre dosegli kar 38 točk. Dončić je bil še naprej vroč in pomagal, da so Teksačani zrežirali delni izid 9:0 za vodstvo s 93:86.

V taboru domačih je zavladal preplah, a ne zaradi vodstva gostov, ampak zaradi dejstva, da se je njihov prvi mož Lillard znašel na tleh in držal za koleno, potem ko je borbeni Josh Richardson v boju za žogo padel na njegovo nogo. Šele sredi zadnje četrtine se je vrnil v igro, Dallas pa je medtem prišel celo do prednosti +8 (98:90), ko je Dončić dosegel svojo 32. točko.

Pot Dallasa do zmage je bila odprta, a je imel CJ McCollum svoje načrte

Vse je kazalo v smer, da bi lahko izbranci Ricka Carlisleja zapustili dvorano z nasmeškom na obrazu. A ni zadostoval niti naskok pri 107:101. Svojo računico je namreč imel vroči CJ McCollum, ki je z dvema trojkama sprva priključil Portland pri 106:107, v nadaljevanju pa so Trailblaizers ob vnovični pomoči Lillarda (31 točk) zrežirali delni izid 14:3 za vodstvo s 115:110. Kdo drug kot Dončić je s polaganjem prekinil črne minute Dallasa.

McCollum je rešetal mrežico Dallasa in bil ključen mož za zmago Portlanda. | Foto: Reuters McCollum je rešetal mrežico Dallasa in bil ključen mož za zmago Portlanda. Foto: Reuters A kaj, ko gostom ni več uspelo razviti igre – v napadu so imeli obilico težav, nič drugače pa ni bilo pri branjenju koša. Usodo Mavericks sta z novima trojkama zapečatila McCollum (32 točk – sedem trojk iz 13 poizkusov) in Robert Covington. Izvrstna predstava Dončića, ki je bil z 38 točkami (težave je imel le pri trojkah, ki jih je metal 4/13), 9 skoki in 9 asistencami (za trojni dvojček sta mu zmanjkala vsega skok in asistenca) najboljši posameznik tekme, je imela tako črno piko, saj je Dallas izgubil s 119:125.

Polom Dragičevih, drama na tekmi Čančarjevega Denverja

Poražen je bil tudi Miami, ki je na domačih tleh doživel pravi polom. Ekipi s Floride ni pomagala niti dobra igra Gorana Dragića, ki je tekmo zaključil pri 16 točkah. Košarkarji Indiana Pacers so bili bolj razpoloženi in se na koncu veselili zmage s 137:110. To je bil šele tretji poraz Miamija v zadnjih desetih tekmah in drugi zaporedni, Indiana pa je v ravno toliko obračunih prišla prav do tretje zmage.

Goran Dragić je bil po koncu dvoboja z Indiano razočaran. | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Goran Dragić je bil po koncu dvoboja z Indiano razočaran. Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko

Zato pa smo izjemno razburljivo tekmo spremljali v Denverju. 45 sekund pred koncem rednega dela je že kazalo, da bodo košarkarji Chicaga priredili presenečenje, potem ko so vodili s 114:108, a sta imela Nikola Jokić (34 točk, 15 skokov, 9 asistenc) in Jamal Murray (34 točk) drugačne načrte. Najprej je trojko zadel srbski košarkar, nato je Murray znižal na 113:114. Ko je Zach Lavine 16 sekund do izteka zadel oba prosta meta, so bili Bulls videti v varnem območju. A je po podaji Jokića Murray 0,4 sekunde pred koncem zadel trojko za podaljšek. Omenjeni dvojec je ponovil akcijo takoj ob začetku dodatnih petih minut in bil najbolj zaslužen za preobrat ter novo zmago Denverja, ki jo je s klopi spremljal slovenski reprezentant Vlatko Čančar.