Luka Dončić Luka Dončić Goran Dragić Goran Dragić Miami Heat Dallas Mavericks NBA

Četrtek, 18. 3. 2021, 4.56

Liga NBA, 17. marec

Čarovnik Luka Dončić raztrgal mrežico #video

Luka Dončić | Luka Dončić je prikazal izjemno predstavo in se veselil nove zmage Dallasa. | Foto Reuters

Luka Dončić je prikazal izjemno predstavo in se veselil nove zmage Dallasa.

Slovenski košarkarski dragulj Luka Dončić je spisal izjemno predstavo proti LA Clippers. Za zmago Dallas Mavericks s 105:89 je prispeval kar 42 točk, devet asistenc in šest skokov ter za vsega štiri točke zaostal za osebnim strelskim rekordom. Goran Dragić, ki je pred tekmo izvedel, da v vrste Miamija prihaja nov obraz, je moral nasprotniku priznati premoč, zato pa se je zmage veselil Vlatko Čančar, ki je ob visoki zmagi Denverja v zaključku obračuna dobil nekaj priložnost za dokazovanje.

Shawn Bradley
Sportal Nekdanji orjak lige NBA doživel hudo nesrečo

Ko po koncu tekme ob pogledu na statistiko zagledamo, da je pri Luki Dončiću zapisana številka +29, kar pomeni, da je Dallas ob njegovem igranju pridobil toliko točkovne prednosti, je praktično jasno, da je slavil zmago. In ko vidimo še številko 42 (met za tri 6/11, met za dve 10/17, prosti meti 4/5), kolikor je dosegel točk, praktično ni več dvoma, da so bili Mavericks na koncu uspešni.

Vrhunci igre Luke Dončića

Očitno je napoved začetnih peterk v španskem jeziku, ki ga Dončić zaradi večletnega igranja za Real Madrid obvlada, dala slovenskemu košarkarju dodaten elan, da je bil strelsko zelo razpoložen.

Trojka in še dodatni prosti met ob prekršku zvezdnika Leonarda

Sprva je odlično sodelovala naveza Dončić – Kristaps Porzingis, ki je v prvih 12 minutah dosegla 18 od skupno 24 točk Dallasa, a je drugi zaostajal s 24:29. Gostje, ki so bili proti Mavericks uspešni pred dvema dnevoma, so upali, da se bo zgodba ponovila tudi tokrat. A je imel slovenski košarkar drugačne načrte. Sicer je zelo zgodaj prosil za menjavo, k sreči pa je bil to le lažen alarm, saj se je vrnil na parket dobri dve minuti pred koncem uvodne četrtine. In takoj zadel neverjetno trojko v zadnji sekundi napada, zvezdnik lige NBA Kawhi Leonard pa je ob tem nad njim storil še prekršek. Z dodatnim prostim metom je tako v enem napadu dosegel kar štiri točke.

Luka je zadeval trojke kot za stavo. Kmalu je bil že pri tretji iz treh poskusov, kar je pri njem redkost, saj ima pri metih izza črte 7,25 metra drugače kar nekaj težav. Kljub temu to ni bilo dovolj, da bi Mavericks imeli rezultatsko prednost. Položaj se je spremenil, ko je dobil pomoč preostalih soigralcev. Vroč je postal Tim Hardaway jr. Po njegovih sedmih zaporednih točkah sta bili ekipi poravnani pri 40:40, pred tem pa so gostje vodili s 37:31.

Po prvem polčasu že pri 22 točkah

Ko je svoje dodal še prvi zvezdnik Dallasa, so gostitelji večkrat pobegnili na pet točk naskoka, kolikor je znašal ob polčasu (56:51). Po tem je bil Dončić pri 22 točkah ter imel v statistiki zapisane še štiri asistence in skok.

Roko je imel dobro nastavljeno tudi v nadaljevanju. Ob prihodu iz slačilnice je nemudoma zadel dva prosta meta in bil še naprej kamen spotike obrambe LA Clippers. Po dveh minutah igre je bil že pri 29 točkah, ko je zadel nov met za tri točke in popeljal svoje moštvo do otipljive prednosti desetih točk (63:53). Z mini serijo je prisilil gostujočega trenerja Tyronna Lueja, da je že po dobih dveh minutah moral poklicati svoje izbrance na krajši posvet.

Luka Dončić | Foto: Reuters Foto: Reuters

Po novi trojki Hardawaya jr. za 66:53 je bilo videti, da so Mavericks začeli lomiti tekmeca, ki pa je po nekaj nespametnih potezah domačih hitro prišel na vsega pet točk zaostanka. Prekinitev veselja navijačev teksaškega moštva ni trajala dolgo, saj so košarkarji v zeleni opravi kmalu postavili stvari na svoje mesto in prišli na +14 (77:63). A se gostje še niso dokončno predali in po zaslugi dveh zaporednih trojk Paula Georgea ob zaključku tretje četrtine spet prišli v igro za morebitno zmago, potem ko so zaostajali le še za šest točk (71:77).

Luka Magic, pravijo v ZDA. Čaral je tudi pri sodnici ...

Stvari je na svoje mesto postavil kdo drug kot Dončić, ki je zadel novo trojko prek rok Nicolasa Batuma za 87:75. Čaral je povsod, tudi pri predstavnici nežnejšega spola, ki je delila pravico na tej tekmi.

Ko je dvakrat izvrstno asistiral še nemškemu soigralcu Maxiju Kleberju, je bilo dobre štiri minute pred koncem pri rezultatu 96:81 jasno, da se bodo košarkarji Dallasa oddolžili tekmecu za poraz pred dvema dnevoma.

Teksašani so na koncu presegli stotico in prav 100. točko je dosegel Dončić, ki je z 42 točkami raztrgal mrežico LA Clippers. Za osebnim rekordom v ligi NBA je tako zaostal le štiri točke (46 točk - februar 2021 proti New Orelans Pelicans).

"Zadnji dve tekmi sta bili kot tiste v končnici. Čvrsto smo igrali in na takšen način moramo vstopiti v končnico, če se vanjo uvrstimo," je po zmagi dejal Dončić, trener Rick Carlisle pa se je dotaknil njegove predstave: "Luka je bil spektakularen. Včasih preprosto zmanjka pridevnikov, ki bi opisali, kako dober je. Tokrat je bil neverjeten."

Hladni Dragić z novim soigralcem, Čančar dobil minute

Ob pogledu na rezultat tekme med Memphisom in Miamijem bi rekli, da sta igrali dve evropski moštvi, saj je bilo na koncu 89:85, a ne v korist Gorana Dragića in soigralcev. Ti so pred tekmo izvedeli, da bodo v prihodnje računali na novo pomoč, saj se je vodstvo kluba dogovorilo za menjavo z Oklahomo City Thunder. Dobili so Trevorja Arizo, v menjavo pa sta bila vključena Meyers Leonard in drugi izbor na naboru leta 2027.

Goran Dragić tokrat ni bil razpoložen za igro. | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Goran Dragić tokrat ni bil razpoložen za igro. Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko

Kapetan zlate slovenske reprezentance na evropskem prvenstvu leta 2017 ni bil razpoložen za met. Zadel je le dva meta iz igre od enajstih poskusov, kar je bilo dovolj za šest točk, na parketu pa je prebil 28 minut. Miamiju ni pomagalo niti 24 točk njegovega prijatelja Jimmyja Butlerja.

Če do zmage ni uspelo priti Dragiću, pa se je tako kot Dončić novega uspeha razveselil Vlatko Čančar. Prav tako zlati reprezentant iz leta 2017 je igral sedem minut, večino časa povsem ob zaključku tekme, ko je bil dvoboj že rešen v korist Denver Nuggets. V tem času je Koprčanu uspelo zadeti en met iz igre, tekmo je končal pri dveh točkah.