2

Brooklyn Nets Dallas Mavericks Goran Dragić Goran Dragić Luka Dončić Luka Dončić Liga NBA

Četrtek, 17. 3. 2022, 4.30

Liga NBA, 16. marec

Infarktna končnica med Dragićem in Dončićem se je končala z norim metom za zmago

2

Spencer Dinwiddie Luka Dončić | Luka Dončić in Goran Dragić sta se pomerila drug z drugim, po koncu pa se je veselil mlajši Luka. | Foto Reuters

Ljubitelji košarke so spremljali pravo poslastico v Brooklynu, kjer so Dallas Mavericks z zadeto trojko Spencerja Dinwiddieja z zvokom sirene dosegli zmago s 113:111. Osrednji imeni obračuna sta bili Luka Dončić s 37 točkami, devetimi skoki in devetimi asistencami ter prav Dinwiddie, na strani poražencev pa je Goran Dragić prikazal strelsko najboljšo predstavo, odkar je okrepil vrste Brooklyn Nets. Tekmo je končal pri 21 točkah, štirih asistencah in treh skokih.

Dramatičen zaključek tekme med Brooklyn Nets in Dallas Mavericks

Slovenska košarkarska zvezdnika Goran Dragić in Luka Dončić sta si šestič v zgodovini zrla iz oči v oči v ligi NBA. In obračun v noči na četrtek je bil najbolj razburljiv od vseh. Končal se je z metom z zvokom sirene, Dončić pa se je veselil četrte zmage nad mentorjem iz zlatih časov, ko je Slovenija na evropskem prvenstvu v Istanbulu stopila na evropski košarkarski tron.

Če gledamo razplet dvoboja iz zornega kota Dallas Mavericks, bi lahko rekli kar deja vu. Spencer Dinwiddie je po ponovni asistenci Luke Dončića še drugič zapored s trojko popeljal Dallas Mavericks do velike zmage - pred nekaj dnevi že proti Boston Celtics za zmago z 92:90. In ni moglo biti lepše kot pokopati svoje nekdanje moštvo. Dinwiddie, ki se je izkazal za odlično okrepitev franšize iz Teksasa, je namreč pet let igral za moštvo iz New Yorka, zato je bil še toliko bolj odločen, da se izkaže.

Andraž Zalar
Sportal Dončić ni edini Slovenec, zaposlen pri Dallas Mavericks #video

Dallas v zadnji četrtini izničil 15 točk zaostanka

V zadnji četrtini je dosegel 15 od svojih 22 točk, njegov zaključnih 12 minut pa je bilo dramatičnih. V sklepni del tekme so gostitelji, ki so morali igrati tudi brez necepljenega Kyrieja Irvinga - na zadnji tekmi je za zmago Nets prispeval kar 60 točk - , vstopili s prednostjo dvanajstih točk (91:79).

Vrhunci tekme

Ko je zadel Kevin Durant za 93:78, je bilo videti, da bi se lahko gostujoča ladja potopila. Takrat pa je na sceno stopil Dinwiddie, ki je februarja skupaj z Davisom Bertansom prišel iz Washington Wizzards v zameno za Krisptapsa Porzingisa. Žogo je po podaji Jalena Brunsona položil v koš in zadel dodaten prosti met za minus enajst (82:93). Prav Brunson je bil tisti, ki je nato v pol minute dosegel štiri točke, in Mavericks so počasi začeli dihati za ovratnik gostiteljem ter ogrožati njihovo peto zaporedno zmago.

V pičlih štirih minutah in sedmih sekundah igre je imel Dallas po trojki Dinwiddieja le še točko zaostanka (94:95). Nekaj trenutkov pred tem je na parket spet stopil Dončić, ki je imel krajši počitek. Trener Jason Kidd mu je tokrat namenil 39 minut igralnega časa.

Dončić vzel žogo v svoje roke. Spremljali smo njegove in Durantove akcije.

Le tri manj je na parketu prebil Dragić, ki je s polaganjem pripomogel, da so s košarkarji Brooklyna nekoliko spet zadihali, potem ko so gostje zrežirali delni izid 16:2. Vroč je postajal tudi Durant, ki je skupaj z avstralskim krvnikom Slovenije v tekmi za bronasto medaljo na olimpijskih igrah v Tokiu Pattyjem Millsom poskrbel, da so Nets sredi zadnje četrtine spet pobegnili na šest točk razlike (102:96).

Takšen prizor smo v zaključku tekme videli večkrat. | Foto: Reuters Takšen prizor smo v zaključku tekme videli večkrat. Foto: Reuters

Naveza Dinwiddie-Brunson je po hitrem postopku poskrbela, da sta bili ekipi pri 102:102 izenačeni. V tem času se je Luka, ki je zbral 37 točkah - od tega je zadel pet trojk iz dvanajstih poskusov -, spet ogrel na delovno temperaturo in pokazal, zakaj je bil v preteklem tednu najboljši igralec v zahodni konferenci. Dallas je tri minute in osem sekund pred koncem po košu Maxija Kleberja povedel s 104:102, na drugi strani pa je hitro izenačil Dragić.

Vsi napadi so šli prek Dončićevih rok. V zaključku ga je v obrambi kril prav Dragić. Luka je novo čarovnijo uprizoril z zadetim metom za dve točki s korakom nazaj (104:102), a je hitro sledilo izenačenje. Slovenski čudežni deček je znova utišal domače navijače 22,7 sekunde pred zadnjim zvokom sirene. Zadel je za svojo 37. točko – v prvem polčasu je dosegel 25 točk -, za vodstvo Dallasa s 110:108.

Durant s trojko spravil navijače v delirij, Dinwiddie jih je utišal

Pri domačih so razumljivo žogo zaupali prvemu zvezdniku Durantu, ki je že ničkolikokrat v karieri poskrbel za velemojstrsko potezo. Deset sekund pred koncem je sledila nova v njegovi režiji. Zadel je trojko za vodstvo s 111:110. Navijači so padli v ekstazo, saj je bila zmaga že skoraj pospravljena pod streho.

Kidd je vzel minuto odmora in dal napotke svoji četi. Žoga je prišla v Dončićeve roke. Slovenskega košarkarja so pričakovano podvajali, ko se je odločil za pot proti košu. Spretno je našel prostega Dinwiddieja, ta pa se je tik ob klopi Brooklyna dvignil visoko v zrak in prek Dragićevih rok zadel trojko z zvokom sirene (113:111).

"Vemo, da bo žoga v takšnih trenutkih v Lukovih rokah. Ko so ga podvajali, se je moral odločiti. Odločil se je za podajo in s tem izkazal zaupanje soigralcu," je Kidd pohvalil Dončića, Dinwiddie pa je o tem dejal: "Rad bi se zahvalil Luki, da mi je zaupal. Ni mu bilo treba podati. Lahko bi sam vrgel in nihče ga ne bi krivil."

Vrhunci Dončićeve igre - 37 točk, 9 asistenc, 9 skokov

To je osma zmaga teksaškega moštva v zadnjih desetih tekmah in tretja zaporedna, ki ga uvršča na peto mesto zahodne konference. Ima enak izkupiček kot četrti Utah Jazz, a v ozadju pritiskajo Denver Nuggets in Minnesota Timberwolves, ki so oddaljeni za eno oziroma dve zmagi. V zaključku rednega dela bo pomembno, da ga bo Dallas končal med najboljšimi šestimi na Zahodu, saj se bo posledično neposredno uvrstil v končnico.

Moštva od sedmega do desetega mesta bodo namreč igrala dodatne kvalifikacije za dve prosti mesti. Prav Dragićev Brooklyn je na primer zdaj na osmem mestu v vzhodni konferenci, kar pomeni, da končnice še nima zagotovljene. Od varnega šestega mesta so Nets oddaljeni tri zmage.