NBA Luka Dončić Luka Dončić Goran Dragić Goran Dragić Miami Heat Dallas Mavericks Vlatko Čančar Vlatko Čančar Denver Nuggets

Liga NBA, 28. FEBRUAR

Dragićeva ekipa pokvarila Dončićevo rojstnodnevno zabavo

5

Luka Dončić | Foto Reuters

V ljubljanskem obračunu na odru lige NBA je Goran Dragić (16 točk) s svojim Miamijem prekrižal načrte Dallasu, pri katerem Luka Dončić (23 točk) ni bil na svoji najvišji zvezdniški ravni. Floridski gostitelji so goste iz Teksasa premagali z rezultatom 126:118 in tako pokvarili Dončićevo rojstnodnevno zabavo. Na zmagoviti strani pa je bilo več kot dva tisoč slovenskih navijačev. Vlatko Čančar je z Denverjem doživel visok poraz proti Los Angeles Clippers.

Sportal Slovenska veselica v Miamiju! Dragića in Dončića spodbujalo več kot dva tisoč slovenskih navijačev #video

Zaradi lažje poškodbe palca leve roke je nastop Luke Dončića v slovenskem obračunu sicer vse do zadnjega nekoliko visel v zraku. A slavljenec ni želel izpustiti lastne zabave, srečanja z Goranom Dragićem in slovenske veselice na Floridi. Stisnil je zobe, si nadel opornico in na parket dvorane American Airlines Arene, v kateri naj bi se po grobih ocenah znašlo več kot dva tisoč slovenskih navijačev, pritekel kot član prve peterke Dallasa. Ko sta si "cimra" z EuroBasketa 2017 po tekmi segla v roke, je bil boljše volje Gogi.

Miami Heat : Dallas Mavericks 126:118

Goran Dragić: 16 točk, 4 skoki in 5 asistenc v 33 minutah
Luka Dončić: 23 točk, 4 skoki in 10 asistenc v 38 minutah

Luka je dosegel več točk kot šteje let. A je premlad, da bi s tem nagnil tehtnico na stran svoje ekipe, predvsem pa predober, da bi s tem dosegel svoje sezonsko povprečje. Kljub zavidljivi številki tokrat ni imel svojega večera. Zgrešil je vseh šest metov za tri točke in izgubil kar šest žog, predvsem pa ni zapadel v zanj značilen ritem. Dokazal je kakovost, da lahko tudi ob bolj bledem večeru pride do zgledne statistike, a je v svoji zakladnici tokrat pustil kopico igralskih vragolij in čarobnega praška.

Na drugi strani je Dragić, ki prav tako ni naravnal strelske roke (meta za 3 točke 1:7), znova vrhunsko odigral vlogo aduta s klopi. Na parketu se je zadržal kar 32 minut, v igro Miamija vnašal zanesljivost, prispeval pa 16 točk.

A za razliko od zadnjega floridskega soočenja reprezentančnih znancev sta tokrat slovenska zvezdnika središčno vlogo vendarle prepustila soigralcem. Pri zmagovitem Miamiju je tako Jimmy Butler dosegel 26 točk, Duncan Robinson pa dve manj.  Prvi strelec Dallasa je bil z osebnim rekordom Seth Curry (37 točk), medtem ko je Kristaps Porzingis 24 točkam dodal še 13 skokov.

Dva polčasa, dve ekipi

Slovenski ljubitelji košarke, ki so nase opozorili z glasnimi navijaškimi vzkliki in poskakovanjem, ko se se iz zvočnikov mogočne dvorane zaslišale Golica in druge Avsenikove melodije, so sicer kar nekaj časa čakali na prvi slovenski koš. Dragić je, kot je bilo pričakovati, tekmo začel na klopi, pri Dallasu pa je prvih osem točk v nizu dosegel Tim Hardaway, ml (na koncu 15 točk). Dončić se je s črte prostih metov med strelce vpisal šele v osmi minuti, Dragić pa je kmalu po vstopu v igro v navdušil s prodorom v zadnji minuti prve četrtine. Ta se je končala z izenačenim rezultatom 31:31.

V drugi četrtini se je nato Miamiju uspelo nekoliko odlepiti, Teksačani pa so pogrešali prav Dončićeve koše. Mladi slovenski zvezdnik je z držanjem za poškodovano zapestje in mimiko obraza večkrat nakazal, da ga bolečine ovirajo pri popolnem osredotočanju na igro. V tretji četrtini je nato Luka prestavil v višjo prestavo, predvsem pa je Dallas navdušil z ekipno igro in večjo obrambno zavzetostjo. Razigral se je predvsem Seth Curry, svoje je dodal še Kristaps Porzingis, gostje pa so z delnim rezultatom 19:5 tehtnico nagnili na svojo stran (93:88).

S kar 13:0 pa je v pičlih dobrih treh minutah zadnjo četrtino nato odprl Miami. Gostitelji so si na ta način priigrali prednost, ki so jo potem nadgradili (največ so vodili s 14 točkami prednosti) in z nadzorovano igro ohranjali in ohranili vse do konca, čeprav je na drugi strani Curry odigral tekmo kariere.

Dallas se je moral tako z ranjenim Dončićem po dveh zaporednih zmagah in petih porazih na zadnjih sedmih tekmah sprijazniti s 24. porazom v karieri, ki pa ne bi smel omajati mesta v končnici. Miami pa je po sedmih porazih na zadnjih devetih tekmah svojim navijačem vlil upanje na vrnitev v igralski ritem z začetka sezone.

Luka Dončić | Foto: Reuters Foto: Reuters Vse najboljše, Luka!

Poleg slovenskega srečanja z močnim navijaškim nabojem je za Dončića tekmo zaznamovalo tudi dejstvo, da je prav na tekmovalni dan dopolnil 21 let. Večji del dneva so na račune njegovih spletnih omrežij deževale čestitke. Oglasil se je tudi LeBron James, Američani pa so ob njegovi dopolnjeni "ameriški polnoletnosti" ostali zvesti svoji zgodovinsko-statistični usmerjenosti. Tako so med drugim postregli s podatkom, da do 21. leta ni še nihče zadel 305 trojk in vknjižil 21 trojnih dvojčkov. "Ne spominjam se povsem natančno, kaj sem počel, ko sem dopolnil 21 let. Vem pa, da po letu in pol nisem lovil 22. trojnega dvojčka," je ob tem pripomnil trener Dallasa Rick Carlisle.

Liga NBA, 28. februar

Miami Heat : Dallas Mavericks 126:118
Butler 26, Robinson 24 (met za tri 6/9), Dragić 16, met za tri 1/7, met za dve 4/6, prosti meti 5/8, 5 asist., 4 sk., 1 ukr. žoga, 1 izg. žoga v 32 minutah in 34 sekundah; Curry 37 (met za tri 8/9), Porzingis 24 (met za tri 6/14), 13 sk., Dončić 23, met za tri 0/6, met za dve 7/11, prosti meti 9/9, 10 asist., 4 sk., 6 izg. žog v 38 minutah in 11 sekundah, Hardaway Jr. 15

Orlando Magic : Minnesota Timberwolves 136:125
Ross 33 (met za tri 7/15), Vučević 27, 10 sk., Gordon 17, 12 asist., 11 sk.; Russell 28, Hernangomez 18, 13 sk., Beasley in Johnson 17

Atlanta Hawks : Brooklyn Nets 141:118
Collins 33, 13 sk., Reddish 26, Young 22, 14 asist., Hunter 18, 10 sk., Huerter 15; Donwiddie 24, 13 asist., Harris in LeVert 18, Prince in Temple 16

Toronto Raptors : Charlotte Hornets 96:99
Siakam 24, 9 sk., Powell 22, Lowry 21, Anunoby 16, 9 sk.; Rozier in Graham 18, Bridges 17, Washington 15, 9 sk.

Memphis Grizzlies : Sacramento Kings 101:104
Brooks 32, Morant 20, 11 asist., Valančiunas 13, 25 sk.; Fox 25, Giles III 16

Milwaukee Bucks : Oklahoma City Thunder 133:86
Antetokounmpo 32, 13 sk., Matthews, Hill in Connaughton 14; Adams 18, Gilgeous-Alexander 11

New Orleans Pelicans : Cleveland Cavaliers 116:104
Ingram 29, Williamson 24, Holiday 22; Sexton 31, Porter Jr. 16, Garland 15

Utah Jazz : Washington Wizzards 129:119
Mitchell 30, Bogdanović 21, Clarkson 20, 8 sk., Conley 16; Beal 42, 10 asist., Bryant 16, Hachimura 15

Phoenix Suns : Detroit Pistons 111:113
Booker 26, Ayton 20, 10 sk., Rubio 16, 13 asist.; Rose 31, Wood (9 sk.) in Knight 19

Los Angeles Clippers : Denver Nuggets 132:103
George 24, Leonard 19, Harrell 18, 10 sk., Williams 17; Jokić 21, 9 sk., Grant 20, Barton 18, Čančar 2, met za tri 0/1, met za dve 1/3, 2 sk. v 4 minutah in 32 sekundah.