Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
27. 7. 2015,
20.51

Osveženo pred

2 leti, 5 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Tour de France Tour de France

Ponedeljek, 27. 7. 2015, 20.51

2 leti, 5 mesecev

Vemo, kdo je bil prvi, kdo pa je bil na Dirki po Franciji zadnji?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Nekdo mora biti zadnji. Kakorkoli obrnemo, drugače ne gre. Če je bil Britanec Chris Froome na Dirki po Franciji 2015 prvi, pa je bil Francoz Sébastien Chavanel zadnji.

Glavni junaki 102. Dirke po Franciji, ki se je v nedeljo razpletla na Elizejskih poljanah v Parizu, so znani. Veliki zmagovalec Toura je (že drugič v svoji karieri) v Keniji rojeni Britanec Chris Froome, ki je tudi najboljši hribolazec na dirki.

Kolumbijec Nairo Quintana se je izkazal kot najboljši mladi kolesar (bela majica) in drugi na dirki, Slovak Peter Sagan pa je bil najboljši v točkovni razvrstitvi in je večino dirke, tako kot že zadnje štiri Toure, prevozil v zeleni majici.

Poražence se rado pozablja

Medtem ko se zmagovalce časti, pa se na "zmagovalce" s spodnje strani razpredelnice rado pozablja. Kdo je torej zadnji na letošnji francoski pentlji?

Domačin Sébastien Chavanel, ki je za Froomom zaostal štiri ure, 56 minut in 59 sekund, je bil v generalni razvrstitvi letošnjega Toura z naskokom zadnji.

Za tolažbo je prejel častno nagrado, tako imenovano Lanterne Rouge (rdečo lanterno), ki jo prejme kolesar na repu razpredelnice. 32-letni Sébastien, sicer brat bolj znanega kolesarja Sylvaina Chavanela iz švicarske ekipe IAM, s katerim se je Jan Polanc na letošnjem Giru udaril za etapno zmago in jo dobil, se z "nagrado" ne obremenjuje.

"Nekdo mora biti prvi in nekdo zadnji"

"Nekdo mora biti prvi in nekdo zadnji. To leto je to mesto pripadlo meni. Če sem zadnji, to pomeni samo eno, da sem končal Dirko po Franciji, kar marsikomu ni uspelo," je Sébastien Chavanel argumentiral pozitivno sprejemanje nagrade. To je bil njegov tretji Tour in kot je priznal, daleč najtežji. Na gorskih etapah je bil na robu preživetja.

Svoje naloge na dirki je opravljal zgledno. V ravninskih etapah je skrbel za hribolazca Thibauta Pinota in pomagal šprinterju Arnaudu Demareju. In medtem ko je na cesti on skrbel za druge, je zvečer zanj skrbela njegova žena, Sophie Chavanel-Frenette, fizioterapevtka v francoski ekipi FDJ.

Rdeča lanterna tudi za slovita imena

Rdeča lanterna ni rezervirana za (naj)slabše kolesarje, v zgodovini Toura so si jo prislužila tudi slovita kolesarska imena. Tudi takšna, ki so zmagovala na velikih kolesarskih dirkah.

Dva izmed njih sta Belgijec Edwin Van Hooydonck, dvakratni zmagovalec Dirke po Flandriji, ki je Tour kot zadnji končal leta 1994, in priljubljeni francoski kolesar Jacky Durand.

Ta je na isti dirki dobil rdečo številko, ki jo posebna komisija podeljuje najbolj borbenemu kolesarju, in rdečo lanterno, ki jo prejme kolesar, ki dirko konča kot zadnji.

Z največ rdečimi lanternami se lahko "pohvali" Belgijec Wim Vansevenant, ki mu je hudomušna nagrada pripadla trikrat.

Ne spreglejte