5 let

Alpska liga, finale, sedma tekma

Olimpija po popolnem preobratu prvakinja Alpske lige

3

HK Olimpija | Hokejisti Olimpije so prvaki Alpske lige. | Foto Grega Valančič/Sportida

Hokejisti Olimpije so prvaki Alpske lige.

Hokejistom HK SŽ Olimpija je uspel velik preobrat. Potem ko so v finalni seriji Alpske lige na štiri zmage zaostajali že z 1:3, so se vrnili med žive in na odločilni sedmi tekmi v Brunicu s 3:1 premagali Pustertal ter osvojili naslov prvakov. To je prva mednarodna lovorika članskega kolektiva tega kluba, ki s člani deluje drugo sezono. Prav veliko časa za slavje ne bo, saj Ljubljančane že v torek na Gorenjskem čaka prva od dveh tekem finala državnega prvenstva proti Jesenicam.

Olimpija je bila še v začetku tedna v nezavidljivem položaju, saj so Južni Tirolci povedli s 3:1 v seriji in bili na peti tekmi le slabe pol minute oddaljeni od alpskega naslova. Ljubljančani so 24 sekund pred iztekom rednega dela izsilili podaljšek in serijo preselili v Ljubljano.

V Tivoliju so v petek Pustertal odpravili s 6:2, ostali med živimi in tehtnico s psihološko prednostjo prevesili na svojo stran. Na odločilni sedmi tekmi prvih 50 minut niso bili tako prepričljivi, dolgo so zaostajali, nato pa vse delo opravili v zadnjih osmih minutah, ko so dvakrat premagali nasprotnega vratarja Keitha Colina Furlonga, tretji zadetek za končnih 3:1 pa poslali v prazen gol.

Zmaji v prvih 50 minutah niso bili prepričljivi, odpor Južnih Tirolcev so strli v zadnjih minutah tekme. | Foto: Grega Valančič/Sportida Zmaji v prvih 50 minutah niso bili prepričljivi, odpor Južnih Tirolcev so strli v zadnjih minutah tekme. Foto: Grega Valančič/Sportida

Pustertal povedel in dolgo vodil

Moštvi sta obračun začeli previdno, več so bili sicer pri ploščku Ljubljančani, a kljub trem malim kaznim domačih v prvih desetih minutah niso resneje ogrozili vrat gostiteljev. V 18. minuti je Pustertal izkoristili neodločnost ljubljanske obrambe, ta je plošček izgubila v svoji obrambni tretjini, izmaknil ji ga je Tommasso Traversa, za hrbet Žana Usa pa ga je pospravil Armin Hofer.

Prvih 20 minut igre je bilo nekoliko nervoznih, ob koncu tretjine se je zgodil pred golom domačih tudi manjši pretep, v katerem so si dvominutne kazni prislužili Armin Helfer, Marko Juhani Virtala, Kristjan Čepon in Aleš Mušič. V prvem delu igre so sicer domači igrali šest minut z igralcem manj, Ljubljančani le dve.

... in ga strli šele v zadnjih minutah tekme. | Foto: Grega Valančič/Sportida ... in ga strli šele v zadnjih minutah tekme. Foto: Grega Valančič/Sportida

Us ohranjal Olimpijo v igri, v zadnjih minutah nov preobrat zmajev

Kazen pretepačem je bila odslužena v drugi tretjini, v kateri so prevladovali Južni Tirolci, a gola ni bilo. Ljubljančani so prevedrili tri izključitve. Če so v prvih 20 minutah več strelov na gol sprožili zmaji (12:9), se je v drugi tehtnica prevesila na stran domačih (12:6).

V prvi polovici zadnje tretjine se je nadaljevala prevlada domačih, Ljubljančane pa je reševal izjemno razpoloženi vratar Us. V 53. minuti je z modre črte ustrelil Žan Jezovšek, plošček je končal v južnotirolski mreži, ekipi sta bili poravnani. Italijanom je popuščala sapa, minuto po prejetem golu so se v obrambi zapletli, zmaji pa so s strelom Mihe Zajca prišli do vodstva z 2:1. Gostitelji so ob koncu poskušali izenačiti brez vratarja, a je njihovo usodo v 59. minuti z zadetkom v prazen gol zapečatil Zajc.

Po Rittnu in Asiagu je na alpskem vrhu Olimpija. | Foto: HK SŽ Olimpija Po Rittnu in Asiagu je na alpskem vrhu Olimpija. Foto: HK SŽ Olimpija

Olimpija se je kot prva slovenska ekipa uvrstila v finale regionalnega tekmovanja in postala tretji zmagovalec Alpske lige po Rittnu 2017 in Asiagu 2018.

V torek začetek ekspresnega domačega finala

Po koncu alpske finalne serije Olimpijo in Jesenice čaka še finale državnega prvenstva, ki ga bosta ekipi odigrali ekspresno, po sistemu boljši iz dveh tekem. Prva tekma bo v torek na Jesenicah, druga v četrtek v Ljubljani.

Alpska liga, finale:

7. tekma, nedelja, 21. april
Val Pusteria : HK SŽ Olimpija 1:3 (1:0, 0:0, 0:3) /3:4/
Hofer 18.; Svete 53., Zajc 54., 59. (EN)

6. tekma, petek, 19. april
HK SŽ Olimpija : Val Pusteria 6:2 (2:1, 3:1, 1:0) /3:3/
Orehek 1., Pešut 17. (PP1), Zajc 30., Kujavec 30., Mušič 34. (PP1) ; Gander 7., 36. (PP1)

5. tekma, sreda, 17. april
Val Pusteria : HK SŽ Olimpija 2:3* (1:0,1:0, 0:2,0:1) /3:2/
Grossgasteiger 11., M. Virtala 39.; Planko 52., K. Čepon 60., Planko 62.

4. tekma, ponedeljek, 15. april
HK SŽ Olimpija : Val Pusteria 3:4* (1:0, 2:1, 1:1, 0:1) /1:3/
1:0 Simšič 17. (Chvatal), 2:0 Mušič 22. (Jezovšek, Us), 2:1 Gander 36. (Andergassen, Helfer, SH1), 3:1 Mušič 39. (Vidmar, Kranjc, PP1), 3:2 Helfer 50. (L. De Lorenzo Meo), 3:3 T. Virtala 58. (M. Virtala), 3:4 Traversa (T. Virtala, Furlong)