Milan Preskar Domen Škofic Luka Potočar evropsko prvenstvo 2022

Nedelja, 14. 8. 2022, 14.54

EP, težavnostno plezanje, polfinale (M)

Potočar in Škofic v finalu težavnosti na EP v Münchnu

Luka Potočar | Luka Potočar bo evropsko medaljo lovil s tretjema mesta v polfinalu. | Foto Grega Valančič/Sportida

Luka Potočar bo evropsko medaljo lovil s tretjema mesta v polfinalu.

Po Janji Garnbret, ki bo Slovenijo zastopala v finalu balvanov, sta si finale v težavnosti evropskega prvenstva v športnem plezanju danes priborila tudi Luka Potočar in Domen Škofic za nov ekipni dosežek slovenskih športnih plezalcev. Potočar je v zadnji krog napredoval s tretjim dosežkom polfinala, Škofic si je še en nastop zagotovil s šestim. Tretji slovenski polfinalist Milan Preskar je prvenstvo sklenil na 21. mestu z višino 32+.

Vrh moškega polfinala je ostal neosvojen. Najbližje se mu je približal avstrijski as Jakob Schubert, ki je odnehal štiri gibe pod vrhom na višini 46+. Drugi je bil Čeh Adam Ondra, ki so mu priznali višino 43+.

Za asoma se je uvrstil Slovenec, Potočar. Dvajsetletni Jeseničan, ki je lani v Moskvi postal svetovni podprvak v težavnosti med člani, je padel na istem gibu kot Ondra (43+), na katerem je odneslo tudi olimpijskega prvaka iz Španije Alberta Ginesa Lopeza.

Začetek je bil mučen

"Moram reči, da nisem bil tako svež, kot bi si želel, se mi zdi, da sem se kar 'matral'. Smer je bila težja, kot sem si mislil, me je presenetilo, sem vesel, da sem uspel priti tako daleč in da sem zborbal do konca," je po koncu polfinala povedal Potočar.

"Na začetku je bilo kar mučno, višje sem šel bolj sem užival v plezanju," je dejal Gorenjec, ki je po koncu runde kazal počene krvave žulje, ki jih je pridelal v steni.

Škofic: Plezam po maksimalnih zmožnostih

Za razliko od Potočarja osem let starejši Škofic z velikih članskih prvenstev še nima odličij. Najvišje je na velikih tekmovanjih posegel s četrtim mestom na svetovnem prvenstvu v Parizu leta 2016, ko je tudi osvojil skupni seštevek svetovnega pokala v težavnosti. Na prvenstvih stare celine pa je leta 2017 v Val di Fassu osvojil peto mesto v težavnosti.

"Zelo zadovoljen sem s tekmo doslej. Plezam po svojih maksimalnih zmožnostih," je bil zadovoljen Škofic, za katerim so letos povprečni nastopi v svetovnem pokalu brez uvrstitve v finale. Pred Münchnom je bil zadnjič del elite na velikih tekmah s četrtim mestom lani septembra na tekmi svetovnega pokala v težavnosti v Kranju.

"Forma ni takšna, kot bi si jo želel, upam, da bom v finalu maksimalno užival ter da se mi sestavi takšno plezanje v finalu, ki si ga želim," je dodal Škofic.

Začetek finalnih preizkušenj na Kraljevem trgu v bavarski prestolnici bo ob 16.00, najprej s finalom športnih plezalk na balvanih in nato še s finalom športnih plezalcev v težavnosti.

Sportal Izjemno prvenstvo za mladega Slovenca: Žiga Lin Hočevar do tretje medalje
Katja Fain
Sportal Svetovni rekord 17-letnega Popovicija, dve Slovenki v finalu
Janja Garnbret EP 2022
Sportal Zdaj ima tudi naslov, ki ga še ni imela: Janja Garnbret je evropska prvakinja!