Petek, 25. 4. 2025, 13.40
6 minut
Podgorica, evropsko prvenstvo v judu
Kaja Schuster in Nace Herkovič zmagala po en borbo

Kaja Schuster je izpadla v drugem krogu.
Na evropskem prvenstvu v judu v Podgorici sta Kaja Schuster v kategoriji do 70 kg in Nace Herkovič med tekmovalci do 81 kg dosegla prvi zmagi za Slovenijo. Po naslednjih borbah, Schuster ga je imela v drugem krogu, Herkovič pa v tretjem, sta oba končala nastope.
Enaindvajsetletna Kaja Schuster je bila v boju z vrstnico s Češke Julie Zarybnicka, tudi zaradi tretjih mest na veliki nagradi v Linzu in največji domači tekmi v Ljubljani, v vlogi favoritinje. Za prvo slovensko veselje na prvenstvu Stare celine je potrebovala 1:50 minute, že pred tem pa tekmico prisilila tudi v dve kazni.
Tekmovalka Bežigrada je nato olimpijski podprvakinji Miriam Butkereit iz Nemčije v stoječem delu borbe uspešno pobirala desni rokav in ji preprečevala pripravo meta, sama pa iskala priložnost v parterju. Po dveh minutah in pol borbe je sledil nov napad na blazini, a Nemka je prav v parterju s tehniko sankaku (trikotnik op. STA) obrnila potek dogodkov na tatamiju in z jeklenim končnim prijemom dobila dvoboj.
"Sledila sem navodilom trenerja in kar sem počela, je delovalo. Nisem nezadovoljna, a žal je sledila nepazljivost in se nisem ubranila," je po tekmi povedala Schuster in izpostavila, da je vsi pretekli uspehi Nemke niso prestrašili: "Rada imam dobre tekmice, da se z njimi res lahko borim in dam vse od sebe. Tega dvoboja sem se veselila."
Herkovič opravil z Albancem
V moški konkurenci je Nace Herkovič preskočil prvi krog, nato pa po uvodnem morda celo preveč previdnem začetku zanesljivo opravil z Albancem Indritom Cullhajem. Dvaindvajsetletni Korošec je ob polovici dvoboja izvedel atraktiven met za vazari. Kmalu je sledil strah zaradi tehnike, ki je bila na meji dovoljene, a jo je na srečo odnesel s kaznijo. Suvereno drugo polovico je Herkovič zaključil s končnim prijemom za ipon.
Nace Herkovič
Enaindvajsetletni Bolgar Hristo Valkov je presenetil osmopostavljenega Madžara Attilo Ungvarija in nato v podrejenem položaju po dobri minuti in pol podaljška tudi Herkoviča. V rednem delu borbe si je Bolgar hitro nabral dve kazni. Herkovič je bil aktivnejši, nevarnejši, Bolgar pa je enkrat resno zagrozil s pripravo končnega položaja. V podaljšku je bil dvoboj enakovreden, po krajši prekinitvi zaradi krvavitve na roki pa je Valkov z metom za vazari presenetljivo napredoval v četrtfinale.
Herkovič je ob porazu zamudil tudi priložnost za izjemno izkušnjo in četrtfinalni dvoboj s serijskim svetovnim prvakom iz Gruzije Tatom Grigalašvilijem. "Za sekundo sem izgubil fokus, kar me je stalo zmage. Moral bi prvi priti do prejema in napadati, tako pa sem mu to prepustil. Moji cilji ostajajo visoki, po tem porazu se bo pač treba pobrati. Na dolgi rok pa je tudi današnji poraz dobra izkušnja," je bil razočaran Herkovič.
V petek se bo v dvorani Morača predstavila še 24-letna Metka Lobnik, letos zmagovalka grand slama v Tbilisiju. Njena nasprotnica bo nevarna 21-letna Ciprčanka Zanet Mihaelidu, letos peta v Parizu, lani pa tretja na grand slamu v Abu Dabiju. Lani je na veliki nagradi Portugalske edini medsebojni dvoboj dobila Slovenka.
Zmagovalko v nadaljevanju verjetno čaka boj s tretjepostavljeno Britanko Emmo Reid, bronasto na prejšnjem svetovnem prvenstvu. Tudi Britanko je Lobnik lani v Almadi ugnala, ko je na veliki nagradi Portugalske osvojila srebro.