balvansko plezanje Julija Kruder Janja Garnbret Janja Garnbret Bern 2023

Sobota, 5. 8. 2023, 18.34

9 mesecev

Bern, svetovno prvenstvo, balvansko plezanje, finale (Ž)

Janja Garnbret do sedmega naslova svetovne prvakinje, z mislimi pa pri žrtvah poplav #video

Janja Garnbret Bern 2023 | Janja Garnbret je osvojila sedmi naslov svetovne prvakinje, tretji v balvanskem plezanju.  | Foto Lena Drapella/IFSC

Janja Garnbret je osvojila sedmi naslov svetovne prvakinje, tretji v balvanskem plezanju.

Slovenska plezalna šampionka Janja Garnbret je v Bernu v Švici postala svetovna prvakinja v balvanskem plezanju. To je že njen sedmi naslov svetovne prvakinje, tretji v balvanih. Uspeh 24-letne Korošice, ki je v teh dneh z mislimi pri žrtvah hudih poplav v Sloveniji, je z 11. mestom dopolnila 25-letna Celjanka Julija Kruder.

Janja Garnbret je vse štiri balvanske probleme v finalu (in prej v polfinalu) rešila igraje, v prvem poskusu, kar ni uspelo nobeni od finalistk. Naslov svetovne podprvakinje je osvojila 18-letna Francozinja Oriane Bertone, bron pa 22-letna Američanka Brooke Raboutou, ki se je na zmagovalni oder prebila po odličnem nastopu na zadnjem balvanu, tega je tako kot Garnbretova preplezala v prvem poskusu.

Tik pod zmagovalnim odrom je končala 19-letna Francozinja Zelia Avezou, debitantka na svetovnem prvenstvu, ki je še pred nastopom Raboutoujeve računala na bron, peto mesto je osvojila branilka naslova 22-letna Američanka Natalia Grossman, šesto mesto pa je osvojila 19-letna Japonka Ai Mori.

1 / 13

Ljudje, ki so pomagali v poplavah, so zanjo prava inspiracija

Slovenska šampionka je v prvi izjavi za Eurosport dejala, da se kljub številnim uspehom (40 zmag v svetovnem pokalu, sedem naslovov svetovne prvakinje) nikoli ne bo navadila zmagovati, zato je zanjo vsaka zmaga, kot bi bila prva, v izjavi za slovenske medije pa se je spomnila tudi na apokaliptične razmere v Sloveniji.

"Danes sem se težko osredotočila samo na tekmo, vidim in slišim namreč, kaj se dogaja v Sloveniji. Sočustvujem z vsemi ljudmi, ki so jih poplave prizadele. Želim si, da bi bila doma, da bi lahko na nek način pomagala, hkrati pa se zahvaljujem vsem, ki so pomagali ljudem v stiski. Zame ste vi prava inspiracija," je dejala olimpijska prvakinja.

Janja Garnbret Bern 2023 | Foto: Lena Drapella/IFSC Foto: Lena Drapella/IFSC

Julija Kruder do najboljšega dosežka na največjih tekmovanjih

Na balvanih se je odlično znašla tudi Julija Kruder, ki je v polfinalu osvojila 11. mesto, kar je njena najboljša uvrstitev na največjih tekmovanjih. 25-letna Celjanka, ki v Bernu nastopa zgolj v balvanskem plezanju, je v polfinalu rešila dva balvanska problema od štirih, in to v prvem poskusu, ob tem pa je dosegla še dve coni.

Julija Kruder je osvojila 11. mesto. | Foto: Lena Drapella/IFSC Julija Kruder je osvojila 11. mesto. Foto: Lena Drapella/IFSC

Kako je z razpletom balvanske preizkušnje zadovoljen selektor Gorazd Hren?

V nedeljo nova priložnost za nov naslov

Za plezalkami bo kratka noč, svetovno prvenstvo se bo s polfinalnimi in finalnimi nastopi v težavnosti za moške in ženske nadaljevalo že jutri. V polfinalu (10.00) bo nastopilo kar pet Slovenk, poleg Garnbretove, ki je prva favoritka za zmago, še Vita Lukan, Mia Krampl, Lucija Tarkuš in Sara Čopar. Prihodnji teden bo na sporedu še preizkušnja v olimpijski kombinaciji (balvani in težavnost), ki bo tudi kvalifikacijska tekma za nastop na olimpijskih igrah v Parizu.

Finale, podrobneje:

1. balvanski krog: vse finalistke so vrh balvana osvojile v prvem poskusu. To je bil najlažji balvanski izziv v finalu.
2. balvanski krog:  Zelia Avezou (vrh v sedmih poskusih, cona v petem poskusu 7/5), Ai Mori (brez vrha in cone 0/0), Natalia Grossman (brez vrha, cona v drugem poskusu 0/2), Oriane Bertone (vrh v tretjem poskusu, cona v prvem 3/1), Brooke Raboutou (brez vrha, cona v sedmih poskusih 0/7), Janja Garnbret (vrh in cona v prvem poskusu).
3. balvanski krog: Avezou (0/3), Mori (0/5), Grossman (0/5), Bertone (prekinitev tekmovanja zaradi tehničnih težav, 3/1), Raboutou (0/2), Garnbret (1/1)
4. balvanski krog: Avezou (0/1), Mori (0/0), Grossman (0/1), Bertone (0/1), Raboutou (1/1), Garnbret (1/1)