Red Bull Max Verstappen Spa Francorchamps vn Belgije

Nedelja, 29. 8. 2021, 19.59

VN Belgije, dirka

Verstappen po vsega dveh krogih zmagovalec deževne sage v Belgiji

Max Verstappen | Max Verstappen je zmagovalec bizarne dirke v Belgiji. | Foto Guliverimage

Max Verstappen je zmagovalec bizarne dirke v Belgiji.

Dirka za VN Belgije v sezoni 2021 se bo vpisala v zgodovini tega tekmovanja. Zaradi močnega dežja so tekmovalci več ur čakali na začetek, po vsega dveh krogih tekmovanja za varnostnim vozilom pa so prireditelji zmago dodelili Nizozemcu Maxu Verstappnu.

Za 23-letnega Verstappna, ki je bil najboljši v sobotnih kvalifikacijah so še kako pomembne točke v boju z Britancem Lewisom Hamiltonom za naslov svetovnega prvaka 2021. A slavje ob šampanjcu po zmagi je bilo kislo.

"Seveda je škoda, da nismo mogli dirkati, ker so bile razmere tako težke. To je zmaga, ki si je ne želi nihče, velik kompliment pa bi izrekel navijačem," zmagovalca povzema nemška tiskovna agencija dpa. Ti so ob progi v močnem dežju vztrajali štiri ure in več.

"Upam, da bodo navijačem vrnili denar"

Vodstvo v skupnem seštevku je sicer obdržal Hamilton (202,5 točke, Verstapen 199,5), ki je bil tokrat uvrščen na tretje mesto, pikro pa je po dirki dejal: "Upam, da bodo navijačem vrnili denar."

Presenetljiv dosežek se je obrestoval Georgu Russellu, ki je bil v kvalifikacijah z Williamsom drugi in tako na istem mestu končal tudi dirko. Bolidi so za varnostnim vozilom tokrat opravili minimalno število krogov in vrstni red se ni mogel spremeniti.

Dirka bi se morala začeti že ob 15. uri, a je 75.000 navijačev moralo počakati na start vse do 18.17. A po vsega devetih minutah so prireditelji vnovič izobesili rdeče zastave in 16. zmaga v karieri je pripadla Verstappnu.

Nizozemec v skupnem seštevku svetovnega prvenstva zdaj za Lewisom Hamiltonom zaostaja za tri točke. | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Nizozemec v skupnem seštevku svetovnega prvenstva zdaj za Lewisom Hamiltonom zaostaja za tri točke. Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko

Zaradi velike zamude in kratke dirke polovične točke

Vsega je bilo krivo vreme, saj je na progi ležala voda, ki ni omogočala izvedbe dirke. Ne le v nedeljo. Že v soboto je svoj bolid razbil Britanec Lando Norris. Že tik pred načrtovanim nedeljskim začetkom dirke mu je sledil Verstappnov moštveni kolega Mehičan Sergio Perez. Začelo se je čakanje na start.

Osnovno vprašanje je bilo, ali se dirka sploh lahko začne v roku treh ur, kolikor dovoljujejo pravilniki. Na koncu so tekmovalni komisarji ukinili še to pravilo in ob 18.17 se je dirka začela. Zaradi velike zamude in kratke dirke so tekmovalci na koncu prejeli polovične točke. Te tekmovalci prejmejo, če zmagovalec prevozi več kot dva kroga in manj kot 75 odstotkov vse načrtovane razdalje. V Belgiji je bilo sicer načrtovanih 44 krogov, na koncu pa je slavil Verstappen z vožnjo za varnostnim avtomobilom.