McLaren Red Bull Racing Ferrari Mercedes-AMG F1 Lewis Hamilton Lando Norris Sergio Perez Carlos Sainz ml. Max Verstappen Charles Leclerc VN Monaka Formula 1

Sobota, 28. 5. 2022, 17.10

VN Monaka, kvalifikacije

Verižno trčenje v Monte Carlu, prvi štartni položaj za Leclerca

1

Monako Leclerc Ferrari | Domača dirka za Charlesa Leclerca, a je do zdaj še nikoli ni končal. | Foto Reuters

Domača dirka za Charlesa Leclerca, a je do zdaj še nikoli ni končal.

Na domači VN Monaka bo s prvega štartnega mesta začel Charles Leclerc. V zadnji minuti kvalifikacij pred sedmo dirko sezone formule 1 je v zid trčil Sergio Perez, vanj pa nato Carlos Sainz, v zadnjem hipu se je za njima zaustavil Max Verstappen.

Leclerc Monako Ferrari
Sportal Najhitrejši Leclerc, kritizirani Ricciardo razbil McLarna
Monako Leclerc
Sportal Ulice, po katerih je hodil v šolo, so danes za njega preklete

Charles Leclerc (Ferrari) je odpeljal izjemen kvalifikacijski krog. S časom 1:11,376 mu ni bil nihče kos. Bil je četrt sekunde hitrejši od Carlosa Sainza (Ferrari), Sergia Pereza (Red Bull) in Maxa Verstappna (Red Bull). Zadnjim trem sicer zadnjega hitrega kroga ni uspelo dokončati, saj je v zavoju pred predorom Perezu ušel zadek dirkalnika in je trčil v kovinsko ograjo. Rumeno zastavo je prepozno videl Sainz in trčil vanj, Verstappen pa je še pravočasno zaviral. Pa tudi sicer ni bil nihče v dovolj hitrem krogu, da bi lahko ogrozil Monačana. Ta bo poskušal s prvega mesta osvojiti svojo peto zmago v formuli 1, prvo na domačih ulicah. V Monte Carlu Leclerc še nikoli ni prišel v cilj (niti v formuli 2).

Edini, ki se je približal dirkačem Ferrarija in Red Bulla, je na petem mestu Lando Norris (McLaren). Zaostal je pol sekunde. Ob njem bo v tretji vrsti še en mladi talent George Russell (Mercedes). Četrto vrsto sta si pridirkala veterana Fernando Alonso (Alpine) in Lewis Hamilton (Mercedes). Za njima pa še en veteran Sebastian Vettel (Aston Martin).

Pierre Gasly je s številnimi kletvicami pospremil izpad v prvem delu kvalifikacij. | Foto: Reuters Pierre Gasly je s številnimi kletvicami pospremil izpad v prvem delu kvalifikacij. Foto: Reuters Ferrarija sta bila najhitrejša že v prvem delu kvalifikacij. Osmoljenec tega pa je bil Pierre Gasly (Alpha Tauri), ki je sekundo prepozno zapeljal prek štartne črte in tako zamudil z zadnjim hitrim krogom. Tako je osvojil le 17. mesto. Novo razočaranje za Daniela Ricciarda (McLaren). Med tednom je bil deležen šefovih kritik, v petek je razbil svoj dirkalnik, na kvalifikacijah pa končal v drugem delu na 14. mestu. Več od 12. mesta je pričakoval tudi Valtteri Bottas (Alfa Romeo), ki je spadal v krog tistih, ki bi lahko v Monte Carlu presenetili.

Tretji trening dobil Perez, v nedeljo možnost dežja

Zanimivo, da je bil na vseh treh prostih treningih vodilni v prvenstvu Verstappen četrti, vselej za ekipnim kolegom Perezom in obema voznikoma Ferrarija. Na sobotnem treningu je najhitrejši čas sicer odpeljal Perez, na obeh petkovih pa je bil številka ena Leclerc.

Štart sedme dirke sezone bo v nedeljo ob 15.00. Nedelja bo v Monte Carlu oblačna, mogoča je tudi kakšna ploha. Na prvih šestih velikih nagradah letošnje sezone smo videli štiri zmage Verstappna (in dva njegova odstopa) in dve zmagi Leclerca.