Anita Horvat dvoransko evropsko prvenstvo Istanbul atletika

Anita Horvat z odličnim tekom do naslova evropske podprvakinje!

7

Anita Horvat | Anita Horvat je osvojila srebrno odličje. | Foto Reuters

Anita Horvat je osvojila srebrno odličje.

Anita Horvat (Velenje) je v finalu zadnjega dne 37. dvoranskega evropskega prvenstva v atletiki v Istanbulu v teku na 800 metrov osvojila srebrno medaljo s časom 2:00,54 sekunde. Zmagala je evropska prvakinja in lastnica izida sezone na svetu, Britanka Keely Hodgkinson (1:58,66).

Tina Šutej
Sportal Tina Šutej evropska podprvakinja: Sem razočarana in jezna

Anita Horvat je nastopila kot zadnja v 12-članski slovenski ekipi, v kateri je Tina Šutej prav zadnji dan EP na slovesnosti prejela srebrno medaljo za drugo mesto v skoku s palico, ki ga je osvojila večer prej.

"Izjemno sem vesela in ponosna, da mi je uspelo. Vedela sem, da si vsaka od osmih finalistk želi medalje, tako kot sem si jo sama. Bila sem na peti, zunanji progi in vedela sem, da imam pod nadzorom začetek tekme, čeprav so me tekmice skušale zapreti. Že na začetku sem si izborila dober položaj, borila sem se po svojih najboljših močeh. Sledila sem Hodgkinsonovi, ki je bila sicer tokrat premočna. Toda šele, ko sem prečkala ciljno črto, sem dokončno vedela, da sem osvojila srebro," je takoj po prihodu v cilj povedala Horvatova. Bila je v vlogi favoritinje, ima tretji izid sezone med Evropejkami. "Vloga favoritinje mi je ustrezala, mogoče sem računala na to, da se me bodo tekmice malo bale in mi dale položaj v finalu, ki sem si ga želela. Nisem čutila nekega pritiska. Ko sem prešla ciljno črto ,sem si dejala: Končno, končno, jo imam."

Anita Horvat s srebrnim odličjem | Foto: Reuters Anita Horvat s srebrnim odličjem Foto: Reuters

"To so posebni občutki, ko prideš v cilj in veš, da imaš medaljo in se ogrneš s slovensko trobojnico. Res posebni občutki. Ta medalja bo zame zagotovo ostala nekaj posebnega. Super je bilo na zmagovalnem odru. Posebni občutki so, ko se dvigne zastava ... Tega se ne da opisati."

Hodgkinsonova razred zase

Keely Hodgkinson, srebrna na zadnjih olimpijskih igrah in svetovnemu prvenstvu, je vodila od starta do cilja. Po nekaj manjših težavah v samem začetku − bila je četrta −, pa je Horvatova vse kroge začela in končala na drugem mestu ter je tudi v ciljni ravnini zanesljivo zadržala srebrno medaljo za svoj največji uspeh v karieri. Tretja je bila Francozinja Lorea Ibarzabal (2:00,85).

Hrovatova je na tem EP zmagala tako v svoji kvalifikacijski skupini kot tudi v polfinalni, na prvenstvo pa je prišla v vlogi favoritinje za zmagovalni oder in tretjim izidom sezone Evropejk.

Leta 2017 in leta 2019 je na svetovnih prvenstvih tekla na 400 metrov, kjer je tudi slovenska rekorderka. Tudi na lanskem SP na prostem v ZDA je bolj za ogrevanje sicer tekla na en stadionski krog. V zadnjih letih se je namreč posvetila dvakrat daljši razdalji. Na njej je lani v Eugenu na SP prišla prvič v karieri na veliki tekmi v finale in bila sedma.

Anita Horvat je osvojila drugo slovensko odličje na EP. | Foto: Reuters Anita Horvat je osvojila drugo slovensko odličje na EP. Foto: Reuters

Na 800 metrov se je izkazala že na začetku te zime in v Karlsruheju 27. januarja na mitingu zlate svetovne serije s časom dveh minut in 44 stotink dosegla osebni rekord ter premagala tudi Freweyni Hailu iz Etiopije, srebrno lani na dvoranskem SP v Beogradu. Na prostem ima Horvatova osebni rekord na 800 metrov pod dvema minutama, čas 1:58,96 je namreč tekla lani v Chorzowu na Poljskem.

Zdaj bo imela malo počitka, naslednji teden pa bo znova začela s treningi za poletje, ko bo glavna tekma na SP v Budimpešti. "Odslej ne bom šla na nobeno tekmo, tudi na tiste največje, brez cilja, da osvojim medaljo. Tudi v Parizu, kjer bodo že čez leto in pol olimpijske igre in moja glavna tekme kariere, bo tako." Svetovni dvoranski rekord (1:55,82) je 2. marca leta 2002 Jolanda Čeplak tekla za zlato medaljo na EP na Dunaju. "Moja želja je tudi, da napredujem, svetovni rekordi pa so zato, da se jih 'podira'," je povedala Horvat, ki se je srebra veselila s svojim življenjskim sopotnikom, mariborskim jadralcem Žanom Lukom Zelkom.

Horvatova je kot edina članica slovenske reprezentance nastopila zadnji dan prvenstva izmed 12-članske slovenske ekipe, v kateri je bila že srebrna Tina Šutej v skoku s palico, peta Neja Filipič v troskoku in osma Maruša Mišmaš Zrimšek na 3.000 metrov. Želje pred odhodom na EP so bile dve medalji in še dve uvrstitvi do osmega mesta.