termometer

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.
termometer
Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.
termometer
Na današnji dan leta 1939 se je z napadom nacistične Nemčije na Poljsko začela druga svetovna vojna. Poljsko je nato – v skladu s tajnim nemško-sovjetskim dogovorom – 17. septembra 1939 napadla tudi komunistična Sovjetska zveza.
Zaradi napada na Poljsko sta vojno Nemčiji napovedali poljski zaveznici Francija in Velika Britanija, tako da se je vojna leta 1940 preusmerila na zahod stare celine.
Dokončno pa se je vojna razplamtela leta 1941, ko je Nemčija julija napadla svojo dotedanjo zaveznico v zarisovanju novih državnih črt in vplivnih območij na vzhodu oziroma vzhodu srednje Evrope, Sovjetsko zvezo, in ko je decembra 1941 nemška zaveznica Japonska napadla ZDA.
Nemški vojaki na vzhodni fronti.
Foto: commons.wikimedia.org
Prvi september 1939 je v zgodovinopisju uveljavljen datum začetka druge svetovne vojne. A nekateri zgodovinarji so predlagali oziroma poskušali uveljaviti tudi alternativne datume.
Nekateri so kot datum začetka druge svetovne vojne predlagali:
A do zdaj je ostal 1. september kot splošno sprejet datum začetka druge svetovne vojne.
Japonski napad na Pearl Harbor decembra 1941.
Foto: commons.wikimedia.org
Je pa v Evropi še pred napadom na Poljsko leta 1936 izbruhnila španska državljanska vojna. V krvavi vojni, ki je trajala do leta 1939, sta fašistična Italija in nacistična Nemčija s svojo vojaško pomočjo odločilno pripomogli k zmagi Francovih nacionalistov nad zakonito izvoljeno levo usmerjeno republikansko vlado, ki ji je vojaško pomagala Sovjetska zveza.
Devetindvajsetega septembra 1938 pa sta Velika Britanija in Francija brez privolitve Češkoslovaške z münchenskim sporazumom Nemčiji dovolili, da si je priključila etnično nemške dele Češke. Čehi sporazumu rečejo tudi münchenski diktat ali celo izdaja.
Svoj lonček so pristavili tudi Poljaki in zasedli nekaj mest v češkem delu Šlezije, kjer je živela poljska manjšina. Za to območje so se Čehi in Poljaki spopadli že leta 1919. Svoj kos Češkoslovaške so zahtevali tudi Madžari in novembra 1939 so s privolitvijo Nemčije in Italije dobili južne dele Slovaške, ki so bili poseljeni z Madžari.
Adolf Hitler z italijanskim zaveznikom Benitom Mussolinijem.
Foto: Getty Images
Marca 1939 pa je Hitler nekaznovano zasedel še preostali del Češke in Moravske, Slovaki pa so se odcepili in ustanovili lastno državo, ki je spadala pod nemško vplivno območje.
Značilnost druge svetovne vojne je tudi, da so številne države na začetku bile zaveznice Nemčije, na koncu vojne pa so bile na nasprotni strani.
Srečanje nemških in sovjetskih vojakov na Poljskem leta 1939.
Foto: commons.wikimedia.org
Tako je Sovjetska zveza v letih 1939 in 1940 z Nemčijo sodelovala pri razkosanju Poljske in v skladu z delitvijo vplivnih območij zasedla baltske države ter del Finske in Romunije.
Po 22. juliju, ko je Hitler začel osvajanje Sovjetske zveze, pa je Stalin seveda po sili razmer postal del protihitlerjevske koalicije.
Britanski premier Winston Churchill se ni hotel ukloniti Hitlerju, čeprav se je Velika Britanija od poraza Francije do nemškega napada na Sovjetsko zvezo skorajda sama bojevala proti Nemčiji.
Foto: Getty Images
Dlje časa sta bili na primer nemški zaveznici Bolgarija in Slovaška. Slovaška vojska je tako sodelovala v napadu na Poljsko septembra 1939, poleti 1944, ko je bilo jasno, da se tehtnica preveša na stran zaveznikov, pa je zamenjala strani.
Bolgarija je leta 1941 napadla Grčijo in sodelovala pri razkosanju Jugoslavije, nato pa je leta 1944 zamenjala stran in s svojo vojsko pomagala Titovim partizanom pri zavzemanju Srbije in drugih delov Jugoslavije.
Tudi Francija ima zanimivo zgodovino. Po porazu v vojni z Nemčijo se je vzpostavila tako imenovana Vichyjska Francija, ki je stala ob strani Nemčiji, medtem ko se je v Londonu vzpostavila vlada v izgnanstvu, ki jo je vodil general Charles de Gaulle (t. i. Svobodna Francija).
Napovednik za film Dunkirk o dogodkih iz leta 1940:
Leto 1943 je bilo odločilno leto v drugi svetovni vojni. Na vzhodni fronti je Rdeča armada januarja slavila v bitki za Stalingrad in poleti v bitki pri Kursku.
Zahodni zavezniki so prevzeli popoln nadzor nad Severno Afriko in začeli invazijo na Italijo, ki je kapitulirala 8. septembra. 6. junija 1944 so se zahodni zavezniki izkrcali na Normandiji.
Odlomek iz filma Reševanje vojaka Ryana, ki se dogaja 6. junija 1944:
Druga svetovna vojna se je na evropskih tleh končala z nemško kapitulacijo 8. maja 1945 (po moskovskem času je to padlo že na 9. maj, zaradi česar so Sovjetska zveza in druge komunistične države dan zmage praznovali 9. maja), na Daljnem vzhodu, kjer so Američani Japonce spravili na kolena z atomskima bombama, pa 14. avgusta, ko se je začelo premirje. Japonska je kapitulacijo uradno podpisala 2. septembra 1945.
Porušena Hirošima, na katero so Američani 6. avgusta 1945 odvrgli atomsko bombo.
Foto: Getty Images
Na stari celini so zadnji boji med nemško vojsko in zavezniki potekali vse do 20. maja, ko so se vdale nemške enote na nizozemskem otoku Texel. Ta dan velja tudi kot dan, ko so se na evropskih tleh končali zadnji spopadi v drugi svetovni vojni.
Posledica druge svetovne vojne je bila tudi razdelitev stare celine na komunistični Vzhod in kapitalistični Zahod. Ta delitev, ki sta jo simbolizirala delitev Nemčije in berlinski zid, se je končala v letih 1989-1990.
Veliki trije zmagovalci nad Hitlerjem: Churchill, ameriški predsednik Roosevelt in sovjetski voditelj Stalin.
Foto: Getty Images
Razmerja moči, ki so se vzpostavila ob koncu druge svetovne vojne, so ponekod še vedno institucionalno ohranjene. Tako so stalne članice Varnostnega sveta Združenih narodov (Združeni narodi oziroma United Nations je izvirno izraz ameriškega predsednika Franklina D. Roosevelta za članice protihitlerjevske koalicije), ki imajo pravico veta, države, ki se štejejo za glavne zmagovalke v drugi svetovni vojni: ZDA, Rusija (Sovjetska zveza), Velika Britanija, Francija in Kitajska.