Nedelja, 17. 4. 2022, 17.59
2 leti, 8 mesecev
Svobodnjaki povečujejo prednost, Levica izven DZ
Po zadnjih podatkih Parsifalove raziskave o volilnih preferencah bi največ vprašanih volilo stranko Gibanje Svoboda Roberta Goloba. Med opredeljenimi anketiranci bi ji glas namenilo 32,7 odstotka vprašanih. Sledi SDS Janeza Janše, ki bi jo volilo 25,8 odstotka vprašanih, in SD Tanje Fajon s 7,6-odstotno podporo. Na četrtem mestu ostaja NSi Mateja Tonina, sledita ji gibanje Povežimo Slovenijo in LMŠ Marjana Šarca. Levica Luke Mesca bi tokrat izpadla iz parlamenta. Pod parlamentarnim pragom ostajajo tudi Naša dežela Aleksandre Pivec, Resni.ca Zorana Stevanovića in SAB Alenke Bratušek.
Kot je razvidno s spodnje grafike, kjer so zajeti zgolj opredeljeni anketiranci, kar omogoča primerjavo z volitvami, je glede na zadnjo meritev moči strank, ki smo jo objavili včeraj, podpora Gibanju Svoboda Roberta Goloba narasla za pet odstotnih točk, medtem ko se je podpora SDS Janeza Janše znižala za eno odstotno točko. SD Tanje Fajon ostaja na tretjem mestu, podpora ji je tokrat padla za 1,4 odstotne točke.
Parlamentarni prag bi prestopilo šest strank.
Na četrtem mestu s 6,6 odstotka ostaja NSi Mateja Tonina, ki ji je podpora padla za 0,8 odstotne točke. Sledi ji gibanje Povežimo Slovenijo, ki mu je s 5,7 odstotka podpora zrasla za 1,5 odstotne točke. V parlament bi se s 5,1 odstotka uvrstila še LMŠ Marjana Šarca, ki ji je podpora zrasla za 0,4 odstotne točke.
Zunaj parlamenta se je tokrat znašla Levica Luke Mesca, pod parlamentarnim pragom pa ostajajo Naša dežela Aleksandre Pivec, Resni.ca Zorana Stevanovića in SAB Alenke Bratušek ter z manj kot dvema odstotkoma podpore tudi DeSUS Ljuba Jasniča, SNS Zmaga Jelinčiča, Pirati, Vesna ter Naša prihodnost in D.D.
Kakšni so deleži posameznih strank z upoštevanjem vseh anketirancev, tudi tistih, ki ne bi šli na volitve, ali pa še ne vedo, koga bi volili, si lahko ogledate v spodnji grafiki.
Med anketiranci, ki bi se zagotovo udeležili volitev, takšnih je bilo tokrat 595, bi jih največ volilo Gibanje Svoboda, sledijo SDS, SD in NSi.
Na spodnji grafiki si oglejte primerjavo s predzadnjo Parsifalovo raziskavo, ki smo jo objavili včeraj. Spremembe so izražene v odstotkih in ne v odstotnih točkah.
Obeta se višja volilna udeležba kot na zadnjih volitvah
Prihodnjih parlamentarnih volitev se namerava zagotovo udeležiti 71,8 odstotka anketirancev, je še pokazala Parsifalova raziskava. To je več kot na zadnjih parlamentarnih volitvah, ko je bila volilna udeležba 52,6-odstotna.
Kako kaže strankam, raziskovalci ugotavljajo vsak delovni dan, dan za tem, ko so podatki dodani v večdnevno meritev, pa jih na Siol.net predstavimo.
Dodatne podatke o izvedbi raziskave si preberite tukaj.
73