Sreda, 19. 10. 2016, 9.11
7 let, 1 mesec
Zaradi sindikatov in višjih davkov delamo manj kot Američani
Evropski delavci dnevno delajo eno uro manj kot zaposleni v ZDA, kažejo zadnji podatki.
Povprečen Evropejec dela 19 odstotkov manj kot povprečen Američan. To znaša okoli 258 ur letno oziroma približno eno uro manj vsak delovni dan, poroča Bloomberg.
A tudi znotraj Evrope obstajajo velike razlike, ugotavljajo raziskovalci. Še najbolj so delovnim navadam v ZDA podobni švicarski delovniki, medtem ko Italijani delajo 29 odstotkov manj časa kot Američani.
Zakaj Američani delajo več?
Američani delajo več, ker obstaja velika verjetnost, da bo njihov trud poplačan. Ker je razpon prihodkov v ZDA širok, imajo delavci več motivacije, da se trudijo napredovati, saj se bo s tem povečalo tudi njihovo plačilo, pojasnjuje ekonomistka Dora Gicheva.
Drugi razlog so davki. "Američani so bogatejši od Evropejcev. Eden od razlogov za to so višji evropski davki od ameriških, ki zmanjšujejo motivacijo do dela," pravi ekonomist Lee Ohanian.
Ključni so sindikati
Tretji dejavnik, morda celo ključen, pa so sindikati in druge oblike zaščite delavcev, ki so v Evropi veliko močnejši kot v ZDA. "Podatki kažejo, da so regulacija dela in sindikalizem glavni razlogi za razlike med Evropo in ZDA," menijo raziskovalci, ki se sklicujejo na raziskavo iz leta 2006.
Med razlogi, da Evropejci delajo manj, strokovnjaki navajajo tudi sistem, ki v ZDA ne omogoča tako finančno varne starosti kot v Evropi.
2