Sreda, 3. 9. 2014, 16.12
8 let, 8 mesecev
Zakaj je konec zlate mrzlice
Na borzah vrednosti delnic upadajo, svetovnemu miru grozijo številne krize, centralne banke preplavljajo svet s poceni denarjem. Zdi se, da so to najboljši pogoji za dvig cen plemenitih kovin. Toda to se ne dogaja, piše nemška spletna stran Finanzen100.
Nizka cena zlata je presenečenje tudi zato, ker se s to plemenito kovino trguje po ceni, ki je blizu stroškom njene proizvodnje oziroma pridobivanja. Po teoriji bi se morala cena zlata dvigniti, ko postanejo rudniki zlata nedobičkonosni in ponudba zlata upade. Toda v resnici se je že v preteklosti zgodilo, da je bila cena zlata blizu stroškov njegovega pridobivanja oziroma izkopavanja ali celo pod njimi.
Po podatkih upravljavca premoženja ETF Securities so bili stroški rudnikov zlata v prvem četrtletju letos za 18 odstotkov nižji kot lani. Lastnikom rudnikov zlata je v korist tudi višanje vrednosti ameriškega dolarja, valute, s katero se kupuje in prodaja zlato, v primerjavi z njihovo domačo valuto. Z rastjo vrednosti dolarja je izvoz zlata bolj dobičkonosen, zato lahko lastniki rudnikov lažje prenesejo breme naraščajočih stroškov izkopavanja.
Plemenite kovine namreč ne prinašajo tekočih donosov tako kot delnice, nepremičnine ali dolžniški vrednostni papirji. Kdor kupi zlato, lahko le upa, da se bo njegova cena dvignila. Poleg tega so številni vlagatelji kupili zlato ne predvsem zaradi donosov, ampak le kot zadnjo varovalko v svojem razpršenem portfelju, ker pričakujejo, da bo tudi v krizi ohranilo vrednost.