Četrtek, 8. 5. 2025, 10.26
5 ur, 45 minut
Veliki francosko-italijanski spopad. To je za zdaj znano.

Emmanuel Macron in Giorgia Meloni naj bi merila svoje moči tudi pri izbiri novega papeža.
Francoski predsednik Emmanuel Macron poskuša vplivati na papeške volitve v Vatikanu in kozmopolitskega kardinala iz Marseilla potisniti v igro za Frančiškovega naslednika. Konservativni tabor italijanske premierke Giorgie Meloni je ogorčen.
Italijanski konservativni tisk je besen. "Macron želi izbrati papeža," piše La Verità na naslovnici. "Macron se gnezdi v konklavu," odmeva v Liberu. Il Tempo pa francoskega predsednika obtožuje "intervencionizma, vrednega Sončnega kralja".
Macronovo lobiranje za francoskega papeža
Kot piše švicarski medij Aargauer Zeitung, so te naslove spodbudila očitna prizadevanja Emmanuela Macrona, da bi na papeških volitvah izbrali francoskega kardinala.
Na Frančiškovem pogrebu se je francoski predsednik srečal z vplivnimi vatikanskimi uradniki, kot je državni sekretar Pietro Parolin. Nato je v Vilo Bonaparte, sedež francoskega veleposlaništva v Rimu, povabil štiri kardinale. Vsi imajo nekaj skupnega: vsi so Francozi.
Macronov kandidat iz Marseilla
Pariški tisk soglasno domneva, da Macron išče načine, kako zbrati večino za svojega favorita Jeana-Marca Avelina, nadškofa Marseilla. Ta Macronov cilj je priljubljen v katoliški Franciji, ki se ima za najstarejšo hčer Cerkve, a papeža ni imela že 647 let.
Macron naj bi v zakulisju lobiral za marsejskega kardinala Jeana-Marca Avelina.
Zavedajoč se, da poskusi političnega pritiska v Vatikanu niso dobro sprejeti, se Elizejska palača ni izjasnila, zakaj si Macron osebno prizadeva za izvolitev papeža.
Macronovo snubljenje kardinalov iz Afrike?
Gotovo pa je, da je pred srečanjem s francoskimi kardinali v Rimu kosil tudi z Andreo Riccardijem, ustanoviteljem združenja Sant'Egidio. To združenje pomaga revnim v Afriki in izvaja tudi vzporedno diplomacijo, ki se pogosto ujema s francoskimi interesi.
Sant'Egidio vzdržuje tesne odnose tudi z afriškimi kardinali. Organizacija zanika, da bi poskušala vplivati na izvolitev papeža skupaj s francoskim predsednikom, in je podala nekoliko naivno izjavo: "Macron želi preprosto razumeti postopek."
Merjenje moči z Giorgio Meloni
Macron s svojimi lobističnimi prizadevanji nedvomno poskuša ustvariti tudi protisilo močnemu položaju italijanske premierke Giorgie Meloni. Njen odnos z Macronom je, odkar je nastopila funkcijo, hladen: ne le zaradi političnih razlik, ampak tudi zato, ker je Italija v zadnjem času namenoma neusklajena s francoskim stališčem o državah, bogatih z nafto, kot sta Libija in Alžirija, pa tudi o odnosu do ameriškega predsednika Donalda Trumpa.
Da bi ugnal Giorgio Meloni, je menda Macron pripravljen podpreti tudi kardinala iz Bologne Mattea Zuppija.
V labirintnih spletkah, kot poroča pariški časopis Le Monde, ki obkrožajo papeške volitve, se Macron ne zanaša zgolj na francoskega kandidata. Še posebej, ker njegov favorit Aveline ne govori italijansko, kar je v Vatikanu očitna slabost (po drugih poročilih je Aveline precej izboljšal znanje italijanščine, op. p.).
Zuppi kot novi papež?
Da bi premagal Melonijin tabor na njenem igrišču, bi Macron lahko podprl liberalnega italijanskega kardinala Mattea Zuppija. Bolonjski nadškof je bil blizu Frančišku in je izrazil kritiko Melonijeve migracijske politike. Še en razlog več, da Macron poziva francoske kardinale, naj izvolijo Zuppija. Kako dovzetni so božji možje za politična stališča, pa bomo še videli, sklene Aargauer Zeitung.