Četrtek, 6. 3. 2025, 10.53
1 mesec, 1 teden
Vojna v Ukrajini
Otoplitev med Trumpom in Zelenskim: Savdijci bodo gostili srečanje

Delegaciji ZDA in Ukrajine se bosta sestali v Savdski Arabiji na pogovorih o premirju z Rusijo, je danes v Washingtonu novinarjem povedal posebni odposlanec predsednika ZDA Donalda Trumpa Steven Witkoff. Srečanje prihodnji torek so za AFP potrdili tudi viri v Kijevu. Ukrajinsko delegacijo bo vodil vodja kabineta predsednika Ukrajine Volodimirja Zelenskega Andrij Jermak. Zelenski bo Savdsko Arabijo obiskal v ponedeljek.
21.35 Zelenski bo v ponedeljek obiskal Savdsko Arabijo
20.05 Savdska Arabija bo gostila pogovore med ZDA in Ukrajino o premirju z Rusijo
19.46 Rutte previdno optimističen, da lahko Ukrajina in ZDA premagajo težave
18.46 Putin: Mirovni sporazum z Ukrajino mora zagotoviti varnost Rusije
18.00 Nemčija bo skušala nadomestiti del ameriške vojaške pomoči Ukrajini
17.08 Trump načrtuje odvzem zaščitenega statusa 240.000 ukrajinskim beguncem v ZDA
16.05 Rusija zavrača ideje o začasni prekinitvi ognja v Ukrajini
12.56 Zelenski hvaležen Evropejcem: Čutimo, da nismo sami
11.45 Rusija: Macron je izgubil stik z realnostjo
11.42 Francija bi Ukrajini namesto ZDA zagotavljala obveščevalne podatke
10.29 Politico: Trumpova ekipa v pogovorih s političnimi nasprotniki Zelenskega
9.41 V novih ruskih napadih na Ukrajino več mrtvih #foto
21.35 Zelenski bo v ponedeljek obiskal Savdsko Arabijo
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski bo v ponedeljek obiskal Savdsko Arabijo, kjer se bo sešel s savdskim kronskim princem Mohamedom bin Salmanom. Dan pozneje pa se bosta v državi sestali delegaciji ZDA in Ukrajine na pogovorih o premirju z Rusijo, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Kot je dejal Zelenski, se bo v Savdski Arabiji sestal z bin Salmanom. "Po tem bo moja ekipa ostala v Savdski Arabiji in sodelovala z našimi ameriškimi partnerji. Ukrajino najbolj zanima mir," je še dodal.
Delegaciji ZDA in Ukrajine se bosta namreč v Savdski Arabiji sestali na pogovorih o premirju z Rusijo, so pred tem potrdili viri v Kijevu in posebni odposlanec predsednika ZDA Donalda Trumpa Steven Witkoff. Srečanje bo predvidoma potekalo prihodnji torek.
"Pogovarjamo se o uskladitvi srečanja z Ukrajinci v Rijadu, ali Džedi," je še dejal Witkoff in dodal, da bodo govorili o okvirju za mirovni sporazum in o uvodni prekinitvi ognja.
Ukrajinsko delegacijo bo vodil vodja kabineta predsednika Ukrajine Andrij Jermak, v njej pa bo morda tudi obrambni minister Rustem Umerov, iz Kijeva na podlagi neimenovanega vira v ukrajinski vladi poroča AFP.
20.05 Savdska Arabija bo gostila pogovore med ZDA in Ukrajino o premirju z Rusijo
"Pogovarjamo se o uskladitvi srečanja z Ukrajinci v Rijadu, ali Džedi," je dejal Witkoff in dodal, da bodo govorili o okvirju za mirovni sporazum in o uvodni prekinitvi ognja.
Ukrajinsko delegacijo bo vodil vodja kabineta predsednika Ukrajine Volodimirja Zelenskega Andrij Jermak, v njej pa bo morda tudi obrambni minister Rustem Umerov, iz Kijeva na podlagi neimenovanega vira v ukrajinski vladi poroča AFP.
Witkoff je v Washingtonu dejal, da je bil Trump zadovoljen s pismom, ki mu ga je poslal Zelenski po odmevnem javnem prepiru med predsednikoma v Ovalni pisarni Bele hiše prejšnji petek.
"Trump je pismo vzel kot zelo pozitiven prvi korak. Bilo je opravičilo. Priznanje, da so ZDA storile zelo veliko za Ukrajino, in občutek hvaležnosti," je izjavil Witkoff.
Na vprašanje, ali bo morda v Savdski Arabiji tudi podpisan sporazum o izkoriščanju ukrajinskega naravnega bogastva – kar je bilo po petkovem prepiru odpovedano – je Witkoff dejal, da je Zelenski ponudil podpis in bodo videli, ali se bo tega držal.
19.46 Rutte previdno optimističen, da lahko Ukrajina in ZDA premagajo težave
Generalni sekretar zveze Nato Mark Rutte je danes dejal, da je previdno optimističen, da lahko Ukrajina in ZDA premagajo težave po prepiru med predsednikoma Volodimirjem Zelenskim in Donaldom Trumpom v Beli hiši prejšnji teden.
Kot je Rutte pojasnil novinarjem na sedežu zavezništva, se je Zelenski po prepiru trudil znova vzpostaviti stik z Washingtonom in je izjavil, da si je pripravljen prizadevati za mirovni sporazum pod močnim vodstvom ameriškega predsednika in z ZDA skleniti dogovor o redkih zemljah.
"Previdno sem optimističen, " je glede odnosov med Ukrajino in ZDA dejal Rutte.
"Zelo pozdravljam dejstvo, da ZDA in Ukrajina med našim pogovorom razpravljajo o tem, kako nadaljevati in kako rešiti nekatere težave," je še dejal generalni sekretar Nata po srečanju s poljskim predsednikom Andrzejem Dudo.
"Previdno sem optimističen, da bo to privedlo do dobrih rezultatov," je dodal in izrazil prepričanje, da se lahko stvari premaknejo naprej po pismu Zelenskega Trumpu.
Zaradi prepira v Beli hiši je Trump Zelenskega označil za nehvaležnega, Washington pa je začasno ustavil vojaško pomoč Ukrajini in izmenjavo obveščevalnih podatkov.
To je v Kijevu in Evropi okrepilo bojazen, da bi Ukrajina lahko bila prisiljena sprejeti mirovno rešitev pod pogoji, ugodnimi za Moskvo.
18.46 Putin: Mirovni sporazum z Ukrajino mora zagotoviti varnost Rusije
Rusija si bo prizadevala za mirovni sporazum, ki bo zagotovil njeno dolgoročno varnost, in se ne bo odpovedala pridobitvam, ki jih je dosegla v triletnem konfliktu z Ukrajino, je danes po poročanju tiskovne agencije Reuters sporočil ruski predsednik Vladimir Putin.
"Izbrati moramo možnost za mir, ki nam bo ustrezala in ki bo naši državi dolgoročno zagotovila mir," je Putin povedal na srečanju s skupino žensk, ki so med triletno vojno v Ukrajini izgubile svoje bližnje. Na vprašanje matere enega od padlih vojakov, ali se bo Rusija umaknila, pa je odgovoril, da tega ne namerava storiti.
"Izbrati moramo možnost za mir, ki nam bo ustrezala in ki bo naši državi dolgoročno zagotovila mir," je povedal Putin.
Putin se je posredno obregnil tudi ob komentarje francoskega predsednika Emmanuela Macrona. Dejal je namreč, da zahodni voditelji ne bi smeli podcenjevati ruskega ljudstva in bi morali imeti v mislih usodo Napoleona Bonaparta, čigar invazija na Rusijo leta 1812 se je končala katastrofalno.
"Še vedno obstajajo ljudje, ki se želijo vrniti v Napoleonove čase in pozabljajo, kako se je to končalo. Vse napake naših sovražnikov in nasprotnikov so se začele s tem: s podcenjevanjem značaja ruskega ljudstva in predstavnikov ruske kulture na splošno," je še dodal.
Macron je namreč v sredo v govoru francoskemu narodu Rusijo označil za grožnjo Franciji in Evropi ter dejal, da so Francozi upravičeno zaskrbljeni zaradi spremembe stališča ZDA pod vodstvom predsednika Donalda Trumpa glede konflikta v Ukrajini. Omenil je tudi možnost razširitve "jedrskega dežnika" oz. odvračalnega varnostnega učinka francoskega jedrskega orožja na druge evropske države.
18.00 Nemčija bo skušala nadomestiti del ameriške vojaške pomoči Ukrajini
Nemčija bo skušala nadomestiti del škode zaradi začasne ukinitve ameriške vojaške pomoči Ukrajini in ustavitve deljenja obveščevalnih podatkov, je danes napovedal nemški obrambni minister Boris Pistorius. Na srečanju z ukrajinskim kolegom Rustemom Umerovom v Berlinu je še dejal, da je Nemčija trdno na strani Ukrajine.
"Izgubo ameriške podpore skušamo v veliki meri nadomestiti z novimi ukrepi," je Pistorius po poročanju tujih tiskovnih agencij povedal na novinarski konferenci po pogovorih z Umerovom. Poudaril je še, da je Nemčija trdno na strani Ukrajine, kar velja bolj kot kdaj koli prej.
ZDA pod vodstvom predsednika Donalda Trumpa so ta teden ustavile vojaško pomoč Ukrajini, pred tem pa je Trump znova vzpostavil stike z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom.
Trump in njegova administracija kot prednostno nalogo izpostavljata končanje konflikta v Ukrajini s pogovori z Rusijo. Pistorius je danes dejal, da v Ukrajini "na tleh ali na nebu" ni nobenih znakov pripravljenosti Putina na mir. Ob tem je opozoril na nadaljevanje ruskih napadov na energetske objekte v ukrajinski regiji Odesa v sredo.
Nemški obrambni minister iz vrst socialdemokratov (SPD) je še dejal, da je del poskusnih koalicijskih pogovorov s krščanskimi demokrati (CDU/CSU) tudi dodaten paket pomoči za Ukrajino v višini treh milijard evrov za Ukrajino. Potrdil je tudi, da v pogovorih preučujejo možnost pošiljanja raket dolgega dosega taurus v Ukrajino, kar je odhajajoči kancler Olaf Scholz doslej zavračal iz bojazni, da bi sprožil neposreden spopad z Rusijo.
Nemčija je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP druga največja donatorica pomoči Ukrajini v vojni z Rusijo za ZDA. Med drugim je sprejela več kot milijon ukrajinskih beguncev.
17.08 Trump načrtuje odvzem zaščitenega statusa 240.000 ukrajinskim beguncem v ZDA
Ameriški predsednik Donald Trump načrtuje odvzem začasnega zaščitenega statusa, ki 240.000 ukrajinskim beguncem omogoča bivanje v ZDA, poročajo ameriški mediji, ki se sklicujejo na tiskovno agencijo Reuters. Naklep naj bi bil uresničen že aprila, nakar bi ZDA lahko Ukrajince izgnale.
Vendar pa naj ne bi šlo za posledico nedavnega odmevnega spora med ukrajinskim predsednikom Volodimirjem Zelenskim in Trumpom v Beli hiši, saj naj bi bila usoda Ukrajincev povezana s skupaj 1,8 milijona migranti in begunci, ki v ZDA uživajo začasni status zaščite.
Trump želi odvzeti zaščito vsem, novice pa uradno niso želeli komentirati ne v ameriški niti ukrajinski vladi, poroča Reuters.
Trump je 20. januarja podpisal izvršni ukaz, ki je ministrstvu za domovinsko varnost naročil naj ukine vse programe, ki migrantom omogočajo, da ostanejo v ZDA. Ukinitev programov je napovedoval že v času predsedniške kampanje. Že ta mesec naj bi brez zaščite ostalo 530.000 Kubancev, Venezuelcev in migrantov iz Venezuele ter Haitija, je poročala televizija CBS.
Začasno zaščito med drugim uživa tudi 70.000 Afganistancev, Trump pa želi pregnati tudi milijon migrantov, ki so prišli v ZDA ali čakajo na vstop po prijavi v skladu s programom prejšnje vlade predsednika Joeja Bidna.
16.05 Rusija zavrača ideje o začasni prekinitvi ognja v Ukrajini
Potrebujemo trdne in dokončne dogovore, karkoli drugega bi bilo nesprejemljivo, je glede konca vojne v Ukrajini danes dejala tiskovna predstavnica ruskega zunanjega ministrstva Maria Zaharova. Zavrnila je evropske ideje o začasni prekinitvi ognja, kar bi po njenem prineslo le priložnost za predah ukrajinskih sil in kasnejše nadaljevanje konflikta.
Zaharova je izrazila nasprotovanje predlogom o enomesečni prekinitvi zračnih in pomorskih napadov oz. napadov na infrastrukturo, kar sta nedavno predlagala ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski in francoski predsednik Emmanuel Macron, navaja francoska tiskovna agencija AFP.
Po njenih besedah je pravi namen Francije in Združenega kraljestva, kjer so nedavno pripravili skupen načrt za konec vojne in trajen mir v Ukrajini, preprečiti zlom "kijevskega režima" in ukrajinske vojske na fronti, navaja ruska tiskovna agencija Tass.
"Ob podpori zahodnih zaveznikov bi teroristični režim ta premor izkoristil za krepitev svojih vojaških zmogljivosti in poznejše poskuse maščevanja. To je jasno. Po tem scenariju bi se konflikt neizogibno nadaljeval z novim zagonom," je še dejala Zaharova.
Predstavnica ruskega zunanjega ministrstva Maria Zaharova.
Ponovno je poudarila tudi rusko nasprotovanje napotitvi evropskih vojakov v Ukrajino. "Popolnoma nesprejemljivo je, da bi se v Ukrajini nameščale enote oboroženih sil (...) pod katero koli evropsko zastavo," je dejala.
Macron je v svojem televizijskem nagovoru v sredo zvečer dejal, da bo zagotavljanje miru v Ukrajini "morda zahtevalo tudi napotitev evropskih oboroženih sil". Evropski vojaki se po njegovih besedah sicer ne bi borili na fronti, temveč bi po sklenitvi mirovnega dogovora pomagali zagotavljati njegovo popolno spoštovanje.
Zaharova je kritizirala načrt Pariza in Londona, ki po njenem nima "nikakršne opore ali pravne podlage in ni podprt z nobeno odločitvijo v pravni domeni".
Macron in britanski premier Keir Starmer sta ob predstavitvah svojih idej o dogovoru glede končanja vojne v Ukrajini v zadnjih dneh omenila tudi, da želita pridobiti soglasje oblasti v Washingtonu, saj bo Evropa potrebovala tudi varnostna jamstva ZDA.
"Očitno bo, kot se je to vedno zgodilo, načrt Rusiji predstavljen kot dokončen dogovor, kot ultimat. Preteklost jih ni ničesar naučila," je menila Zaharova.
12.56 Zelenski hvaležen Evropejcem: Čutimo, da nismo sami
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski se udeležuje vrha EU v Bruslju, kjer se je zahvalil Evropejcem za močno podporo Ukrajini. To po njegovem kaže, da niso sami. Predsednik Evropskega sveta Antonio Costa pa je ob začetku srečanja voditeljev članic EU v Bruslju zatrdil, da bo Evropa še naprej stala ob strani Kijevu, medtem ko bo okrepila svoje obrambne zmogljivosti.
11.45 Rusija: Macron je izgubil stik z realnostjo
Rusija je danes očitala Franciji, da želi nadaljevati vojno v Ukrajini, potem ko je francoski predsednik Emmanuel Macron v sredo omenil možnost razširitve francoske jedrske zaščite. Izjave so označili za grožnjo Rusiji, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
"Govor je bil res izjemno konfrontacijski," je o Macronovem govoru dejal tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov. "Občutek je, da Francija želi nadaljevanje vojne," je dodal.
"Seveda gre za grožnjo proti Rusiji," pa je opozoril ruski zunanji minister Sergej Lavrov. "Če nas vidi kot grožnjo in reče, da je potreba po uporabi jedrskega orožja, se pripravlja na uporabo jedrskega orožja proti Rusiji. Seveda je to grožnja," je dodal.
Opozoril je še, da morebitni evropski mirovniki v Ukrajini ne bi bili nepristranski in da na tem področju ne vidijo prostora za kompromise. Rusija bi jih namreč razumela na enak način, kot prisotnost Nata, je pojasnil.
Macrona je ob tem primerjal s Hitlerjem in Napoleonom, saj da si želi osvojiti Rusijo, čeprav tega javno ne pove.
Kritična je bila tudi tiskovna predstavnica ruskega zunanjega ministrstva Maria Zaharova, ki je med drugim ocenila, da je Macron izgubil stik z realnostjo.
Macron je v sredo v govoru francoskemu narodu Rusijo označil za grožnjo Franciji in Evropi ter dejal, da so Francozi upravičeno zaskrbljeni zaradi spremembe stališča ZDA glede konflikta v Ukrajini pod vodstvom predsednika Donalda Trumpa. Omenil je tudi možnost razširitve "jedrskega dežnika" oz. odvračalnega varnostnega učinka francoskega jedrskega orožja na druge evropske države.
11.42 Francija bi Ukrajini namesto ZDA zagotavljala obveščevalne podatke
Francija je pripravljena Ukrajini zagotavljati obveščevalne podatke, je v izjavi na radiu France Inter povedal obrambni minister Sebastien Lecornu, potem ko je ameriška obveščevalna agencija Cia nedavno potrdila, da do nadaljnjega prekinja sodelovanje z Ukrajino na tem področju. To je potrdil tudi direktor Cie John Ratcliffe.
Lecornu je danes dejal, da ima Francija lastne in suverene obveščevalne kapacitete, ki jih je pripravljena deliti z Ukrajinci, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
"Mislim, da je za naše britanske prijatelje, ki so v obveščevalni skupnosti tesno povezani z ZDA, to še bolj zapleteno", je ob tem menil francoski minister.
10.29 Politico: Trumpova ekipa v pogovorih s političnimi nasprotniki Zelenskega
Trumpovi zavezniki so se po poročanju Politica pogovarjali z voditeljico ukrajinske opozicije in nekdanjo premierko Julijo Timošenko ter nekaterimi vidnimi člani stranke Evropska solidarnost nekdanjega predsednika Petra Porošenka, ki ga je Volodimir Zelenski porazil na predsedniških volitvah leta 2019.
Pogovori naj bi bili osredotočeni na to, ali bi lahko Ukrajina kmalu izvedla predsedniške volitve.
Petletni predsedniški mandat Zelenskega naj bi se namreč iztekel pred skoraj letom dni, vendar so volitve v Ukrajini preložili zaradi vojnega stanja. Izvedbo volitev v času vojne sicer preprečuje ustava.
V ZDA je bilo po Trumpovem prevzemu položaja kljub temu večkrat slišati kritike na račun prelaganja izvedbe volitev v Ukrajini. Trump je Zelenskega celo označil za "neizvoljenega diktatorja", očital mu je tudi nizko podporo javnosti.
Zelenski pa je odločno ugovarjal Trumpovim trditvam, da ga podpirajo le štirje odstotki Ukrajincev. Pritrjujejo mu tudi javnomnenjske ankete, ki mu po navedbah na spletni strani revije Forbes pripisujejo približno 50-odstotno podporo. Podpora Zelenskemu je še nekoliko zrasla po njegovem javnem prepiru s Trumpom in ameriškim podpredsednikom JD Vanceom minuli petek v Beli hiši.
Več Trumpovih političnih zaveznikov je kmalu zatem predlagalo odstop Zelenskega, če se ne bo v celoti strinjal z ameriškim načrtom za hiter konec vojne.
V tej luči so se Trumpovi zavezniki začeli pogovarjati z ukrajinsko opozicijo, saj potencialno računajo na več pripravljenosti za sodelovanje, piše Politico. Ključna tema pogovorov je izvedba predsedniških volitev po dogovoru o prekinitvi ognja, vendar pred začetkom resnih mirovnih pogajanj v polnem obsegu. Zamisel o izvedbi volitev spodbuja tudi Moskva.
Timošenkova in Porošenko sta sicer doslej javno nasprotovala izvedbi volitev pred koncem vojne, prav tako tudi župan Kijeva Vitalij Kličko.
Vendar pa na ukrajinski politični sceni kljub zanikanju pogovorov s Trumpovo administracijo prihaja do premikov. Analitiki v ZDA in v Ukrajini po navedbah Politica menijo, da bi lahko v določenih krogih v Ukrajini skušali izkoristiti priložnost in se pokazati kot "ljudje, s katerimi bi bilo lažje sodelovati".
Spet drugi menijo, da je Trumpu pravzaprav vseeno za volitve v Ukrajini, in da njegova vlada zgolj zasleduje cilj ruskega predsednika Vladimirja Putina - odstranitev Zelenskega.
V novih ruskih napadih na Ukrajino več mrtvih #foto
V novih ruskih napadih na Ukrajino je umrlo najmanj pet ljudi, od tega štirje v mestu Krivi Rog, kjer je tudi 31 ranjenih. Še ena oseba je umrla v napadu na regijo Sumi, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Ruska vojska je v Krivem Rogu z raketo v sredo zvečer zadela petnadstropni hotel, pri tem pa ubila najmanj tri ljudi, 31 pa jih ranila, od tega 14 huje. Med ranjenimi je tudi otrok, je sporočil guverner regije Dnipropetrovsk Sergij Lisak.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je na družbenem omrežju X zapisal, da so se ravno pred napadom v hotel prijavili prostovoljci humanitarne organizacije iz Ukrajine, ZDA in Velike Britanije, ki pa so napad preživeli. Ob tem je pozval k nadaljevanju izvajanja pritiskov na Rusijo, da konča to vojno.
V napadu na predsednikovo rodno mesto je bilo skupno poškodovanih 14 stanovanjskih stavb, več trgovin in pošta, poroča ukrajinski portal Kyiv Independent.
Še ena oseba pa je umrla ponoči v napadu na skladišče v severni regiji Sumi.
Medtem ko so ZDA spremenile politiko do vojne v Ukrajini in se približale Moskvi, Rusija nadaljuje smrtonosne napade na Ukrajino. Zelenski kljub temu vztraja pri ohranitvi in okrepitvi odnosov z Washingtonom. Danes bo nadaljnjo podporo iskal v Bruslju, kjer se bo udeležil izrednega vrha EU, v ospredju katerega bosta nadaljnja podpora Ukrajini in krepitev obrambnih zmogljivosti članic.