Sreda, 10. 10. 2018, 8.24
6 let, 3 mesece
V Nemčiji prijeli osumljenca v zvezi z umorom bolgarske novinarke #video
Bolgarske oblasti so danes potrdile, da so v Nemčiji v torek prijeli osumljenca v povezavi s posilstvom in umorom bolgarske preiskovalne novinarke Viktorije Marinove. V tej fazi preiskave so izključili, da bi bil umor povezan z delom novinarke.
"V okviru preiskave smo identificirali moškega, ki ga je na našo zahtevo sinoči aretirala policija v Nemčiji," je danes sporočil bolgarski notranji minister Mladen Marinov na novinarski konferenci v Sofiji.
Dodal je, da imajo dovolj dokazov, ki osumljenca povezujejo s krajem zločina in žrtvijo.
Generalni tožilec Sotir Cacarov je povedal, da "v tej fazi ne menijo, da je bil umor povezan s profesionalno dejavnostjo žrtve", da pa nadaljujejo preiskavo vseh hipotez. Povedal je, da so za osumljenca ruskega izvora izdali evropski zaporni nalog.
Osumljenca Severina Kasimirova, ki se je rodil leta 1997, so že iskali zaradi umora in posilstva, je dodal. "Dokazi, ki jih imamo v tej fazi, kažejo na to, da je šlo za spolni napad", ki ni bil vnaprej načrtovan, je še povedal.
Novico o aretaciji osumljenca v Nemčiji je prva objavila spletna stran bolgarskega časnika 168 Časa v torek zvečer. Poročala je, da gre za Bolgara, starega med 20 in 30 let, ki je iz Bolgarije odšel v soboto, v Nemčiji pa naj bi živela njegova mama, poroča portal Deutsche Welle.
Bolgarska televizija TVN, kjer je delala Marinova, je poročala, da se pokojna in osumljenec nista poznala. Druga bolgarska televizija bTV pa je poročala, da je v njegovem stanovanju v mestu Ruse, kjer je novinarka živela in bila ubita, policija našla njen mobilni telefon.
V torek zvečer je policija v Bolgariji sicer izpustila Romuna, ki so ga isti dan prijeli v povezavi z umorom. Povedali so, da za to dejanje ni osumljen, saj je imel alibi.
Truplo 30-letne Marinove so v soboto našli v parku ob reki Donavi v mestu Ruse na severu Bolgarije.
Televizijska novinarka, ki naj bi pred umorom poročala o preiskavi domnevne korupcije pri porabi sredstev EU, je bila brutalno umorjena in posiljena, izginili pa so tudi njen mobilni telefon, avtomobilski ključi in del oblačil.
Bolgarski premier Bojko Borisov je že ocenil, da umor Marinove ni bil povezan z njenim novinarskim delom. Hkrati je kritiziral mednarodna združenja in skupine, ki so hitro ocenila, da je bil motiv za njen umor političen.
"V samo treh dneh sem bral grozovite stvari o Bolgariji. Nobena ni resnična," je dejal na današnji novinarski konferenci v Sofiji. "Kot država si ne zaslužimo, da nas tako blatijo, medtem ko se vsi trudijo, da se reši primer ne le 100-odstotno, ampak 1000-odstotno," je še dejal.
1