Petek, 17. 1. 2020, 8.34
4 leta, 10 mesecev
Ujeli enega glavnih voditeljev Islamske države. Odpeljati so ga morali na prikolici.
Iraške varnostne sile so v četrtek Mosulu, mestu na severu Iraka, aretirale islamskega muftija Shifo Al Nimo. Al Nima, ki velja za enega večjih ulovov v zadnjih mesecih, je znan podpornik Islamske države.
Shifa Al Nima je bil po pisanju The Jerusalem Post precej znan pridigar, ki je v mošejah po Iraku širil ekstremizem proti iraškim varnostnim silam in podpiral Islamsko državo (IS).
Eden najpomembnejših voditeljev Islamske države
Velja za enega najpomembnejših voditeljev Islamske države, odgovoren je za številne fatve oziroma sodbe, zaradi katerih so umirali učenjaki in kleriki, so pri tem pojasnili iraški policisti.
Latest photos for #ISIS Mufti. He was the strongest supporter of demolishing Mosul heritage. He used to give the Friday Sermon in my neighborhood. He cheered up in the very Friday after the blowing of Prophet Jonah Mosque in the early days of their invasion.
— Ali Y. Al-Baroodi (@AliBaroodi) January 16, 2020
📷 Social media https://t.co/VWOCR4nmJE pic.twitter.com/zGYoVSuAaF
Zavzemal se je za uničevanje kulturne dediščine v Iraku
V svetu je bolj znan po tem, da je naročil bombardiranje zgodovinske in kulturne dediščine v Mosulu. Tamkajšnji prebivalci imajo po pisanju medija nanj zelo slabe spomine, znan je kot mufti, ki je bil velik podpornik uničevanja kulturne dediščine v mestu.
Uničili tudi spomenike z Unescovega seznama kulturne dediščine
Džihadisti Islamske države so na vrhuncu svoje moči pred nekaj leti v Iraku uničili številne spomenike kulturne dediščine, tudi takšne, ki so bili na Unescovem seznamu svetovne kulturne dediščine. V Mosulu so se, na primer, spravili tudi na ostanke asirske civilizacije. Te artefakte naj bi uničevali tudi zato, ker naj bi predstavljali politeistične idole in bili tako v nasprotju z islamom.
Fotografije, ki so ob aretaciji muftija zaokrožile po spletu, kažejo, da se je mufti v času, ko se je skrival, precej zredil. Iraške varnostne sile ga tako niso mogle spraviti v avtomobil, zato so ga naložili kar na prikolico poltovornjaka.
V Iraku še vedno 5.200 ameriških vojakov
V Iraku je še vedno nastanjenih 5.200 ameriških vojakov, ki so tam ravno z namenom boja proti Islamski državi. Nekdanji ameriški predsednik Barack Obama je sicer decembra 2011 končal iraško vojno, ki jo je začel predsednik George W. Bush, a so ZDA nato leta 2014 v državo spet poslale nekaj tisoč vojakov zaradi boja proti širjenju Islamske države.
Irak je v zadnjih dneh izrazil željo, da bi se tuje sile umaknile iz države, a so Američani to zavrnili.
Islamska država ima v Iraku še vedno svoje celice, ki pa zadnje mesece zaradi poostrene varnosti niso več aktivne.
30