Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sobota,
25. 1. 2025,
8.07

Osveženo pred

20 ur, 54 minut

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3,70

Natisni članek

Natisni članek

naravna nesreča Joe Biden ukinitev Kalifornija ZDA Donald Trump

Sobota, 25. 1. 2025, 8.07

20 ur, 54 minut

Trump napovedal ukinitev zvezne agencije in pohvalil aktivizem proti splavu

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3,70
Donald Trump | Med lansko predsedniško kampanjo je skupaj z republikanci trdil, da Fema ne pomaga območjem, kjer so njegovi volivci. | Foto Reuters

Med lansko predsedniško kampanjo je skupaj z republikanci trdil, da Fema ne pomaga območjem, kjer so njegovi volivci.

Foto: Reuters

Ameriški predsednik Donald Trump je v petek med obiskom območij Severne Karoline, ki so jih lani prizadele poplave po orkanu Helene, napovedal, da bo ukinil zvezno agencijo za pomoč v naravnih nesrečah (Fema). V Kaliforniji je nato obiskal prizadeta območja po požarih ter tej demokratski državi zagrozil z odvzemom zveznih sredstev. Prek videonagovora je pohvalil tudi aktivizem proti splavu, to je tematika, pri kateri si s soprogo Melanio nista enotna, ter odvzel zaščito upokojenemu direktorju Nacionalnega inštituta za zdravje ZDA Anthonyju Fauciju. Njegova administracija je ob tem razrešila neodvisne generalne inšpektorje več kot 12 vladnih agencij.

Trump je v petek obiskal območja, prizadeta v poplavah v Severni Karolini in požarih v okolici Los Angelesa. Nadaljeval je z obtožbami na račun agencije Fema in demokratskih oblasti Kalifornije, poroča televizija ABC.

Med lansko predsedniško kampanjo je skupaj z republikanci trdil, da Fema ne pomaga območjem, kjer so njegovi volivci, kar je njegov predhodnik Joe Biden označil za debelo laž. Trump pri obtožbah vztraja in se je domislil, da bo ukinil agencijo, odpravljanje posledic nesreč prepustil zveznim državam, njegova zvezna vlada pa bo le prispevala denar.

Trump vztraja pri trditvi

Kalifornijskim oblastem je pripisal krivdo za nedavne velike požare. Trump je med obiskom Los Angelesa dejal, da bo prekinil zvezno pomoč Kaliforniji, če ne bo spustila vode s severa na jug in nezakonitim priseljencem onemogočila udeležbe na volitvah. Nobenega dokaza sicer ni, da bi nezakoniti priseljenci volili kjerkoli po ZDA, vendar Trump vztraja pri trditvi.

Ob prihodu v Los Angeles ga je pričakal demokratski guverner Gavin Newsom, ki ga je Trump v zadnjih dneh večkrat označil za idiota in bebca. Tokrat je dejal, da ceni, da ga je guverner pričakal in mu je obljubil, da bo uredil zadeve.

Pohvalil aktivizem proti pravici do splava

V petkovem videonagovoru udeležencem zborovanja nasprotnikov pravice do splava v Washingtonu je Trump pohvalil aktivizem proti splavu v zadnjih 50 letih in odločitev vrhovnega sodišča ZDA, ki je junija 2022 ukinilo pravico po vsem ozemlju ZDA in odločanje o tem prepustilo zveznim državam.

Zborovanja proti splavu, ki desetletja potekajo pod naslovom Pohod za življenje, se sedaj osredotočajo proti zveznim državam, kjer je ta pravica še vedno zagotovljena. Konservativne države so jo po odločitvi vrhovnega sodišča odpravile ali jo odpravljajo.

Trump in Melania pri tematiki pravice do splava nista enotna. | Foto: Reuters Trump in Melania pri tematiki pravice do splava nista enotna. Foto: Reuters Trump se je med predsedniško kampanjo lani bolj ali manj izogibal razpravi o pravici do splava, medtem ko je njegova soproga Melania Trump javno povedala, da jo podpira. Po zmagi na volitvah Trump nima več zadržkov in v petek se je pohvalil, da so za ukinitev pravice do splava zaslužni vrhovni sodniki, ki jih je sam imenoval na položaj v svojem prvem mandatu.

Za njihovo odločitev je dejal, da je odpravila zgodovinsko krivico, in obtožil demokrate, da zagovarjajo neomejeno pravico do splava celo po rojstvu otrok, podrobneje pa te izjave ni pojasnil. Dan prej je pomilostil 23 aktivistov, ki so bili obsojeni, ker so v nasprotju z zvezno zakonodajo ovirali dostop do klinik za splave.

"Ponovno se bomo ponosno zavzeli za družine in življenje," je dejal Trump v vnaprej posnetem video nagovoru več tisoč udeležencem zborovanja, ki se ga je v živo udeležil podpredsednik ZDA JD Vance. "Naša država je pred vrnitvijo najbolj prodružinske politike v našem življenju," je dejal Vance.

Razrešili generalne inšpektorje več vladnih agencij

Administracija Donalda Trumpa je v petek razrešila neodvisne generalne inšpektorje več kot 12 vladnih agencij, med drugim na obrambnem, zunanjem in notranjem ministrstvu, poročajo ameriški mediji. Inšpektorje 12 zveznih agencij je o takojšnji razrešitvi po elektronski pošti obvestil glavni kadrovnik Bele hiše, poročanje Washington Posta, ki se sklicuje na neimenovane vire, povzema francoska tiskovna agencija AFP.

Po navedbah časnika New York Times, ki se prav tako sklicuje na neimenovane vire, je bilo odpuščenih 17 generalnih inšpektorjev.

Razrešitve kršijo zvezno zakonodajo, saj mora biti ameriški kongres z namero o razrešitvi generalnega inšpektorja vladne agencije obveščen 30 dni prej. Večino razrešenih je sicer med svojim prvim mandatom imenoval Trump, poroča Washington Post.

Demokratska senatorka Elizabeth Warren iz Massachusettsa je potezo označila za čistko. "Generalni inšpektorji so zadolženi za izkoreninjenje vladnega zapravljanja, goljufij, zlorab in preprečevanja neprimernega ravnanja," je ob tem opozorila v objavi na omrežju X.

Generalni inšpektorji v vladnih agencijah ZDA imajo nadzorno vlogo. Ukvarjajo se z revizijami in nadzorom v zvezi z obtožbami o goljufijah in zlorabah s strani državnih uslužbencev. Odgovorni so za preiskovanje kršitev zakonov, predpisov in etičnih standardov ter za izvajanje revizij pogodb, financ in uspešnosti zaposlenih, navaja AFP.

Odvzel zaščito nekdanjemu svetovalcu Fauciju

Trump je v petek odvzel zaščito tudi upokojenemu direktorju Nacionalnega inštituta za zdravje ZDA Anthonyju Fauciju, ki je bil njegov svetovalec v času pandemije covida. Trump je novinarjem dejal, da nihče ni upravičen do dosmrtne zaščite samo zato, ker je delal v zvezni vladi.

Tik pred odhodom iz Bele hiše je nekdanji predsednik Joe Biden preventivno pomilostil več ljudi, ki veljajo za politične nasprotnike in kritike Trumpa, med njimi imunologa Faucija. Ta je bil Trumpov zdravstveni svetovalec med pandemijo in v začetku sta dobro sodelovala, dokler Trump ni začel nasprotovati priporočilom za ukrepe proti širjenju pandemije.

Fauci je nato začel prejemati grožnje s smrtjo s strani Trumpovih privržencev in Biden ga je v pričakovanju Trumpovega maščevanja preventivno pomilostil. Faucija so varovali zvezni šerifi, nato pa zasebna varnostna služba, ki jo je plačevala zvezna vlada, navaja New York Times. Sedaj je najel svojo zasebno varnostno ekipo, ki jo bo plačal sam, poroča televizija NBC.

Faucija so varovali zvezni šerifi, nato pa zasebna varnostna služba, ki jo je plačevala zvezna vlada. | Foto: Guliverimage Faucija so varovali zvezni šerifi, nato pa zasebna varnostna služba, ki jo je plačevala zvezna vlada. Foto: Guliverimage

Trump je v petek na vprašanje, ali se čuti odgovornega za varnost uradnikov, odgovoril, da so vsi zaslužili veliko denarja in si lahko sami plačajo varovanje. Nekdanji predsedniki ZDA so sicer upravičeni do dosmrtnega varovanja tajne službe, o zaščiti drugih ameriških državnih uradnikov pa se lahko predsednik sam odloči, ali so upravičeni do varovanja. Pri tem bi sicer moral upoštevati priporočila obveščevalcev in zvezne policije.

Trump je ta teden preklical varnostno zaščito tudi svojemu nekdanjemu državnemu sekretarju Miku Pompeu, nekdanjemu svetovalcu za nacionalno varnost Johnu Boltonu in nekdanjemu odposlancu Brianu Hooku, ki so bili izpostavljeni grožnjam iz Irana.

Ameriški senat potrdil Kristi Noem na položaj ministrice za domovinsko varnost

Ameriški senat je danes na položaj ministrice za domovinsko varnost ZDA potrdil Kristi Noem. V zgornjem domu kongresa, kjer imajo republikanci tesno večino, je njeno imenovanje podprlo 59 senatorjev, 34 jih je glasovalo proti, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Noem je na zaslišanju v senatu pred dnevi južno mejo ZDA označila kot "vojno območje" in največjo varnostno grožnjo državi. Boj proti nezakonitim prehodom meje pa je izpostavila kot prioriteto svojega mandata.

Na čelu ministrstva za domovinsko varnost bo odgovorna za več kot 260.000 zveznih uslužbencev, kar je tretje največje ministrstvo v ZDA, takoj za Pentagonom in ministrstvom za veterane, poroča AFP.

Noemova bo vodila agencije, ki so odgovorne za program Donalda Trumpa za deportacije, pa tudi za mejno varnost, kibernetsko varnost in odzivanje na naravne nesreče.

Dosedanja guvernerka Južne Dakote bo od Alejandra Mayorkasa prevzela ministrstvo, ki so ga v ZDA ustanovili po napadih 11. septembra 2001. V njegovem okviru med drugim delujeta tudi zvezni agenciji za carine in zaščito meje (CBP) ter uveljavljanje zakonodaje o priseljevanju (ICE).

Pete Hegseth
Novice Tesno glasovanje: to je novi obrambni minister
Donald Trump
Mnenja "Teater" na Kapitolu? Ne za mrtve
Robert F. Kennedy mlajši
Novice Trumpov proticepilski izbranec razkril vse
Ne spreglejte