Četrtek, 20. 2. 2014, 16.12
8 let, 8 mesecev
Tajni govor, ki je zatresel komunistični svet
Pred 58 leti, med 14. in 25. februarjem 1956, je v Moskvi potekal 20. kongres sovjetske komunistične partije. Na zadnji dan kongresa je generalni sekretar partije Nikita Hruščov prebral govor, v katerem je obračunal s svojim predhodnikom Josipom Stalinom.
Kritika Stalina je bila šok za udeležence kongresa, zlasti za Stalinove občudovalce. Nekaterim med njimi naj bi zaradi razburjenja odpovedalo srce, nekateri naj bi po kongresu storili celo samomor.
Vsebina tajnega govora, ki je bil v Sovjetski zvezi (SZ) prvič uradno javno objavljen šele leta 1989, je pricurljala tudi v javnost drugih komunističnih držav in na Zahod. Tajni govor je imel tudi zunanjepolitične posledice v komunističnem svetu, saj se je zaradi njega zgodil razkol med Sovjetsko zvezo in Kitajsko.
Trdi komunistični režim se je v času odjuge malce omehčal, začeli so izpuščati politične zapornike iz t. i. gulagov, sovjetska vrata so se bolj odprla tujim umetnikom in njihovim delom – šele v tem obdobju so na primer v SZ prvič natisnili romane Ernesta Hemingwaya.Hruščov sam je leta 1962 osebno dovolil izdajo knjige En dan v življenju Ivana Denisoviča, ki ga je napisal nekdanji politični zapornik v gulagu Aleksander Solženicin.
Ni pa bilo vse rožnato. Oblast na primer ni dovolila objave romana Doktor Živago, ki ga je napisal sovjetski pisatelj Boris Pasternak. Roman je bil nato objavljen na Zahodu, zaradi česar je postal Pasternak tarča ostrih kritik oblasti. Ko je leta 1958 Pasternak prejel Nobelovo nagrado za književnost, jo je moral zaradi hudih pritiskov oblasti javno zavrniti.
Hruščov je jeseni 1956 s trdo roko obračunal tudi z Madžarsko, ki je skušala uiti izpod nadzora Sovjetske zveze. Še pred madžarsko vstajo je junija 1956 izbruhnila vstaja delavcev v poljskem mestu Poznanj, ki so jo prav tako zatrli s silo. Je pa Hruščov oktobra 1956 dovolil menjavo v vodstvu poljske komunistične partije – na čelo partije se je zavihtel bolj zmerni komunist Wladyslaw Gomulka.
Hruščov je v mednarodni politiki zagovarjal politiko t. i. miroljubne koeksistence med kapitalističnim in socialističnim blokom. Leta 1955 se je končala okupacija Avstrije in naša severna soseda je spet postala neodvisna država. Odnosi z Nemčijo, tj. z zahodno Zvezno republiko Nemčijo (ZRN), so se izboljšali z izpustitvijo zadnjih nemških vojnih ujetnikov iz druge svetovne vojne.
Še bolj so se odnosi med ZDA in SZ zaostrili v času kubanske krize oktobra 1962, ko so Američani odkrili, da kubanski voditelj Fidel Castro namešča sovjetske rakete z jedrskimi konicami. Kriza, ki je svet pripeljala na rob jedrskega spopada, se je končala s kompromisom – Sovjeti so umaknili rakete s Kube, Američani pa iz Turčije.
V obdobju vladavine Hruščova je komunistična Vzhodna Nemčija (po nekaterih virih celo na pobudo Hruščova) avgusta 1961 zgradila berlinski zid, simbol hladne vojne in ideološke razdeljenosti stare celine.
Nova politična ohladitev pa kljub temu ni vrnila Sovjetsko zvezo v čas Stalinove "ostre polarne zime". Nekatere pridobitve odjuge so ostale (med njimi tudi odprava stalinistične navade, da so poražence partijskih bojev za oblast umorili – Hruščov je tako ostal živ, a je bil pahnjen v politično osamo). Hruščov je umrl leta 1971, star 77 let. Sovjetska zveza, ki je leta 1968 s tanki zatrla praško pomlad, je v 80. let prejšnjega stoletja padla v hudo krizo. Novi reformno usmerjeni generalni sekretar partije Mihail Gorbačov, ki je prevzel oblast leta 1985, je upal, da mu bo z reformami uspelo ohraniti socialistični sistem in Sovjetsko zvezo, a se je uštel. Komunistični režimi po vsej vzhodni Evropi so morali v letih 1989–1990 privoliti v zahteve po demokraciji, leta 1991 je razpadla tudi Sovjetska zveza.