Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
16. 2. 2023,
15.32

Osveženo pred

1 leto, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,13

Natisni članek

Natisni članek

parlament feminizem menstruacija transspolnost zakon Španija

Četrtek, 16. 2. 2023, 15.32

1 leto, 9 mesecev

Španija: potrjen zakon o bolniški odsotnosti med bolečo menstruacijo in "transspolni" zakon

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,13
Menstruacija, trebuh, ženska, bolečina | Namen zakona je, da so patologije, kot je endometrioza, priznane kot poseben primer začasne nezmožnosti za delo, in da se odpravi negativne predsodke za ženske v svetu dela, so zapisali v besedilu zakona. | Foto Getty Images

Namen zakona je, da so patologije, kot je endometrioza, priznane kot poseben primer začasne nezmožnosti za delo, in da se odpravi negativne predsodke za ženske v svetu dela, so zapisali v besedilu zakona.

Foto: Getty Images

Španski parlament je danes dokončno potrdil zakon, ki omogoča plačano bolniško odsotnost ženskam, ki trpijo zaradi hudih bolečin ob menstruaciji. Dokončno je potrdili tudi zakon, ki transspolnim osebam, starejšim od 16 let, omogoča spremembo spola v osebnih dokumentih samo na podlagi izjave, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Z omenjenim zakonom je Španija postala ena redkih držav, kjer je za spremembo spola v osebnih dokumentih dovolj že preprosta izjava brez dodatnih zdravniških potrdil. Transspolnim osebam tako ne bo več treba predložiti zdravniških poročil o motnji spolne identitete in dokazil o dveletnem hormonskem zdravljenju, kot je za odrasle veljalo do zdaj.

Zakon to pravico razširja tudi na osebe, stare od 14 do 16 let, če jih v postopku spremljajo njihovi zakoniti skrbniki, in na osebe, stare od 12 do 14 let, če jim to odobri sodišče.

Ta t. i. transspolni zakon je eden vodilnih projektov ministrice za enakost Irene Montero iz leve stranke Podemos, koalicijske partnerice socialistov v vladi Pedra Sancheza.

Po večmesečni in včasih burni razpravi znotraj levosredinskih socialistov so poslanci zakon danes dokončno potrdili s 191 glasovi za, 60 proti in 91 vzdržanimi.

Španija glede odločanja o spolu sledi Danski

Španija se je tako pridružila redkim državam na svetu, ki omogočajo samoodločanje o spolu s preprosto izjavo po zgledu Danske, ki je leta 2014 kot prva država v Evropi to pravico podelila transspolnim osebam.

"Danes smo naredili velik korak naprej s priznanjem svobodne določitve spolne identitete," je dejala ministrica Montero in poudarila, da zakon "depatologizira transspolne osebe".

Menstruacija, trebuh, ženska, bolečina
Prvi v Evropi potrdili plačan bolniški dopust zaradi menstrualnih bolečin

Ob boleči menstruaciji mogoča bolniška odsotnost

Poslanci so danes s 185 glasovi za, 154 proti in tremi vzdržanimi dokončno potrdili tudi zakon o plačani bolniški odsotnosti za ženske, ki trpijo zaradi hudih bolečin ob menstruaciji. S tem je Španija po zgledu Japonske, Indonezije in Zambije postala prva država v Evropi in ena redkih na svetu s tovrstno zakonodajo.

Ministrica Montero je pred glasovanjem tvitnila, da je danes "zgodovinski dan za feministični napredek".

Namen zakona je, da so patologije, kot je endometrioza, priznane kot poseben primer začasne nezmožnosti za delo, in da se odpravi negativne predsodke za ženske v svetu dela, so zapisali v besedilu zakona.

Zakon ne določa trajanja bolniške odsotnosti, ki pa jo mora odobriti zdravnik. Stroške bodo krili iz socialnega zavarovanja.

Mešani odzivi in strah pred diskriminacijo

Zakon je vzbudil pomisleke v socialističnem krilu vlade, kritiziral pa ga je tudi eden največjih sindikatov v državi UGT. Ta je bil zlasti zaskrbljen, da bo vplival na manjše zaposlovanje žensk. Glavna desna opozicijska Ljudska stranka pa je opozorila na tveganje marginalizacije in stigmatizacije ter na negativne posledice na trgu dela za ženske.

Zakon je eden ključnih ukrepov veliko širšega predloga zakona, katerega cilj je okrepiti dostop do umetne prekinitve nosečnosti v javnih bolnišnicah, ki opravijo manj kot 15 odstotkov splavov v državi, predvsem zaradi množičnega ugovora vesti zdravnikov. Zaradi tega in tudi zaradi pomanjkanja specializiranih klinik v bližini morajo ženske včasih prepotovati več sto kilometrov, da opravijo splav.

Spremembe tudi glede splava

Zakon bo mladoletnicam omogočil, da pri 16 in 17 letih opravijo splav brez dovoljenja staršev, s čimer bo odpravljena zahteva, ki jo je leta 2015 uvedla konservativna vlada.

V Španiji so sicer splav dekriminalizirali leta 1985 in legalizirali leta 2010, vendar je to v tej tradicionalno katoliški državi še vedno pravica z veliko težavami.

Danes sprejeti zakon predvideva tudi več spolne vzgoje v šolah ter brezplačno razdeljevanje kontracepcijskih sredstev in izdelkov za menstrualno higieno v srednjih šolah.

Španija velja za referenčno državo na področju pravic žensk v Evropi, zlasti od leta 2004, ko so sprejeli zakon o nasilju na podlagi spola. Vlada pod vodstvom socialista Pedra Sancheza trdi, da je feministična, v njej pa je več žensk kot moških, še poroča AFP.

Protest proti uničevanju javnega zdravstva v Španiji
Novice Na desettisoče Madridčanov proti razprodaji javnega zdravstva
Ne spreglejte