Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sobota,
11. 7. 2015,
10.18

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Srebrenica

Sobota, 11. 7. 2015, 10.18

8 let, 7 mesecev

Slovesnost ob spominu na žrtve genocida v Srebrenici (foto)

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
V Potočarih je potekala spominska slovesnost ob 20. obletnici pokola 8.372 žrtev genocida v Srebrenici. Med slovesnostjo je prišlo do incidenta, ko je v srbskega premierja priletel kamen.

Slovesnosti se je udeležilo več kot 50 tisoč ljudi, ob svojcih in drugih tudi več kot 80 tujih delegacij, med njimi slovenski predsednik Borut Pahor.

Govorci iz tujine in BiH so se poklonili spominu nedolžnih žrtev in pozvali, naj se to nikoli več ne ponovi. Predsednik republike Borut Pahor je v govoru pozval k odpuščanju in spravi za boljšo prihodnost BiH.

Med 15 govorci je bil tudi bivši ameriški predsednik Bill Clinton, ki se je med drugim zahvalil srbskemu premierju Aleksandru Vučiću, ker je pokazal pogum in se udeležil današnje spominske slovesnosti.

V srbskega premierja Vučića priletel kamen Po koncu nagovorov so se visoki tuji predstavniki poklonili žrtvam genocida v delu spominskega centra na prostem, kjer so pokopane žrtve. Ko je to storil tudi Vučić, je bilo med več deset tisoč navzočih svojcev in drugih ljudi slišati glasno žvižganje.

Proti njemu so vrgli kamen, ki naj bi ga zadel v levo stran obraza. Ker se mu je začelo bližati več ljudi, so ga varnostniki pospremili v avtomobil. Kot poročajo srbski mediji, je policija že uspela aretirati enega od napadalcev. Župan občine Srebrenica Ćamil Duraković se je Vučiću opravičil za dogodek, napad pa so že obsodili tako v Beogradu kot tudi številni evropski politiki.

Vučić je po napadu dejal, da še naprej podaja roko sprave Bošnjakom. Po izredni seji srbske vlade, ki je bila sklicana zaradi incidenta, je dejal, da ni ranjen, Srbe pa pozval, naj bodo do Bošnjakov še naprej prijateljski.

Pahor obžaluje srbsko potezo Predsednik Borut Pahor je ob obisku Potočarov, kjer se je v petek poklonil spominu več kot 8000 žrtev genocida v Srebrenici, izrazil obžalovanje, da se je Srbija s pomočjo Rusije v VS ZN odločila blokirati resolucijo o genocidu v Srebrenici. Temu bi se srbska politika lahko izognila in ponudila trdnejšo roko, kot bo zdaj sprejeta, je dejal.

"Pričakovati od nekoga, ki je bil deležen zločinov, da odpusti, je zelo težko. Toda brez odpuščanja ni sprave. Brez sprave ni povezovanja in sodelovanja. Brez sodelovanja ni graditve enotnosti. Brez potrebne enotnosti pa ni velikopoteznih odločitev. Prav to pa sedaj potrebuje Bosna in Hercegovina in vsi njeni ljudje. Ni lahko. Težko je. Toda to je edina pot, vredna sanj in upanj vseh vaših otrok," je v svojem nagovoru dejal predsednik države.

Pahor o bratomorni vojni v Sloveniji Kot primer je navedel slovensko zgodbo. "V času 2. svetovne vojne se Slovenci nismo borili samo proti okupatorju, temveč tudi brat proti bratu. To tragedijo se je skušalo pozabiti z molkom. Ni šlo. Vse od demokratičnih sprememb in ustanovitve neodvisne Slovenije pa se o tem veliko govori in prepira. Vsakdo poskuša povedati svojo resnico. Znova eden proti drugemu. Toda v zadnjem času opažam, da je vse več razumevanja za odpuščanje in spravo. Končno eden z drugim, eden za drugega. To je tako neopisljivo lep občutek," je povedal Pahor.

Poudaril je, da ne govori o pozabi, o zastarelosti zločinov in pravičnem kaznovanju zločincev, temveč o odpuščanju.

Ne spreglejte