Torek, 22. 7. 2025, 10.23
7 ur, 6 minut
Skrivnostne eksplozije uničujejo ruske tankerje. To je za zdaj znano.

Na vsaj petih tankerjih, ki so bili prej v ruskih pristaniščih in ki naj bi bili del t. i. Putinovega oziroma ruskega ladjevja v senci, je prišlo do nepojasnjenih eksplozij. Na fotografiji: tanker Eventin, ki so ga marca letos zasegli Nemci in ki naj bi po svetu prevažal rusko nafto.
Zaradi nepojasnjenih in skrivnostnih eksplozij na tankerjih, povezanih z Rusijo, Moskva zaostruje varnostne predpise. Od zdaj bo ruska Zvezna varnostna služba (FSB) odločala o vstopu tujih ladij v ruska pristanišča. Prej je bila odobritev FSB potrebna le, če je bilo ciljno pristanišče v bližini ruskega pomorskega oporišča.
Najnovejši primer skrivnostne eksplozije na tankerju, ki po svetu prevaža rusko nafto, se je zgodil pred manj kot mesecem ob libijski obali. Tanker, ki je bil prej privezan v baltskem pristanišču Ust-Luga in blizu Novorosijska ob Črnem morju, je eksplodiral v nejasnih okoliščinah.
Namerni napadi na tankerje?
Že marca letos je pomorsko varnostno podjetje Ambrey opozorilo, da je zelo verjetno, da ena od držav namerno napada tankerje, ki pristajajo v ruskih pristaniščih, piše nemški Focus.
Od takrat ladijske družbe vse pogosteje uporabljajo potapljače in podvodne drone za iskanje min na trupih svojih ladij. Na razpisu v ruskih baltskih pristaniščih je bila tudi objavljena ponudba ruske vlade o financiranju podvodnih pregledov v vrednosti več kot tri milijarde rubljev (okoli 33 milijonov evrov).
Ukrajinski napadi na ruske energetske cilje
Ruske oblasti uradno niso pojasnile razlogov za novi odlok, vendar pa tako ameriški Bloomberg kot Moscow Times ukrep postavljata v kontekst naraščajočih napetosti z Ukrajino. Od začetka ruske invazije februarja 2022 je Ukrajina večkrat ciljala na rusko energetsko infrastrukturo, tako z napadi z brezpilotnimi letali kot z domnevnimi sabotažami v tujini.
Vladimir Putin je odlok z novimi varnostnimi predpisi za ladje iz tujine, ki pristajajo v ruskih pristaniščih, izdal 21. julija letos in je začel veljati takoj. Ta ukrep, ki širi pristojnosti ruske tajne službe FSB (na fotografiji sedež službe v Moskvi), nekateri vidijo tudi kot znak čim večje militarizacije ruskega gospodarstva.
Po raziskavi Financial Timesa naj bi se ruskim pristaniščem tik pred eksplozijami približalo vsaj pet tankerjev z nafto, kar je spodbudilo ugibanja o ukrajinskih sabotažah ruskega tajnega ladjevja oziroma ladjevja v senci. Te ladje pogosto prevažajo rusko nafto v tretje države in se tako izognejo zahodnim sankcijam.
Militarizacija ruskega gospodarstva
Z novim odlokom ruski predsednik Vladimir Putin odgovornost za varnost pristanišč prelaga neposredno na domačo obveščevalno agencijo FSB, naslednico sovjetskega KGB.
To dejansko postavlja rusko civilno-pomorsko infrastrukturo pod nadzor vojaško-obveščevalnega varnostnega aparata, kar je še en znak vse večje militarizacije ruskega gospodarstva v senci ukrajinske vojne, še piše Focus.