Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
21. 11. 2012,
13.37

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Kim Džong Un Kim Jong Un Severna Koreja Sirija

Sreda, 21. 11. 2012, 13.37

8 let, 7 mesecev

Severnokorejski voditelj Kim Džong Un izrazil podporo Al Asadu

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Severna Koreja je zaveznica sirskega režima, pripravljena pa je tudi oborožiti vojake predsednika Bašarja Al Asada in jim tako pomagati doseči zmago.

Kontroverzni severnokorejski voditelj Kim Džong Un je v izjavi, ki jo je naslovil na sirskega predsednika Bašarja Al Asada, izrazil svojo podporo sirskemu režimu in njegovemu predsedniku. Medtem ko se mednarodna skupnost odloča, ali bo oborožila sirsko opozicijo, je Severna Koreja jasno izrazila svoje stališče, saj je namreč pripravljena režimu Al Asada pomagati tudi s prodajo orožja.

Kim Džong Un upa na zmago Al Asada v Siriji "Čestitam vam, vaši vladi in vašemu ljudstvu ob 42. obletnici gibanja, ki je popravilo smernice arabske socialistične strani Baath v Siriji. To gibanje se je zapisalo v zgodovini, saj je pokazalo moč sirskega ljudstva, da zna braniti neodvisnost svoje države in zgraditi visoko civilizirano in cvetočo družbo," je povedal Kim Džong Un, njegove besede pa je povzela severnokorejska osrednja tiskovna agencija. "Želim vam zmago v boju za neodvisnost, mir in stabilnost države," je še povedal Kim Džong Un.

Severna Koreja hvali vlado, ki v mednarodni skupnosti velja za izobčeno, vendar pa to ni nič kaj presenetljivo, saj Sirija ostaja ena njenih redkih zaveznic, hkrati pa je tudi ena redkih trgovinskih partneric Severne Koreje. Pred dnevi pa so Združeni narodi (ZN) opozorili, da so Severno Korejo maja zalotili, ko je poskušala pretihotapiti dele raket v Sirijo, čeprav ji to onemogoča prepoved izvoza orožja, ki ga je uveljavil Varnostni svet ZN-a.

Severnokorejska podjetja tihotapila orožja v Sirijo "V Siriji je maja že divjala državljanska vojna, zato nobena druga država ni poskušala tihotapiti orožja v Sirijo. Obupani so in bodo storili vse, da dobijo denar," je prepričan japonski aktivist za človekove pravice Ken Kato.

Severna Koreja pa je po poročanju Deutsche Welle prodajala vojaške programe in različno tehnologijo tudi vladam v Mjanmaru ter libanonski politični in paravojaški organizaciji Hezbolah, čeprav je že dolga leta tesna zaveznica Irana, ki naj bi mu pomagala s tehnološkim znanjem o grajenju jedrskega orožja. S prodajo orožja ali različnih programov Severna Koreja dobi potrebna finančna sredstva, ki jih potem investira v razvoj novih jedrskih programov in raketnih sistemov.

"Kitajska ščiti Severno Korejo" ZN je junija identificiral še osem severnokorejskih podjetij, ki so kršili sankcije o izvažanju orožja v druge države. Ta podjetja imajo sedež na Kitajskem, kitajska vlada pa ni ukrepala, ko jim je ZN posredoval informacije o prodaji orožja. "ZN si prizadeva ustaviti trgovanje z orožjem, vendar pa vse njegove članice ne storijo vsega, da bi to preprečile, posebej Kitajska," je povedal Kato. "Peking ščiti Severno Korejo," je še prepričan.

Na preprodajo orožja pa se je odzvalo tudi ameriško zunanje ministrstvo, ki je dejalo, da bodo še naprej sodelovali z mednarodno skupnostjo in Varnostnim svetom ZN-a, da bi Severna Koreja upoštevala sankcije.

Ne spreglejte