Petek, 23. 8. 2013, 7.55
8 let, 7 mesecev
Razsežnosti posnetkov iz Sirije, niso nekaj, kar bi bilo uprizorjeno
Rusija je Sirijo pozvala, naj inšpektorjem Združenih narodov dovoli preiskavo o domnevni uporabi kemičnega orožja. Ruski zunanji minister Sergej Lavrov in njegov ameriški kolega John Kerry sta se strinjala, da je potrebna objektivna preiskava. Rusko zunanje ministrstvo je sporočilo, da morajo uporniške sile inšpektorjem, ki so že v Siriji, omogočiti varno pot do kraja domnevnega napada s kemičnim orožjem.
Francija je sporočila, da bodo, če se izkaže, da je Al Asad v napadu na civiliste uporabil kemično orožje, uporabili silo. Velika Britanija se sicer še vedno zavzema za politično rešitev, vendar ne izključuje drugih možnosti.
Če sirski režim zavrne pregled oziroma inšpekcijo, s tem prizna krivdo in v tem primeru je treba odgovoriti s silo, je dejal francoski zunanji minister Laurent Fabius. Njegov nemški kolega Guido Westerwelle je Sirijo prosil, da omogoči polni dostop inšpektorjev Združenih narodov, ki so v Damasku.
Po mnenju Bana, ki se mudi v Južni Koreji, pri preiskavi domnevnega napada sirskega režima s kemičnim orožjem ne bi smeli izgubljati časa. Poročila o incidentu je označil za "zelo alarmantna in šokantna".
Predsednik ZDA Barack Obama je po navedbah tiskovne predstavnice State Departmenta Jen Psaki ameriškim obveščevalnim agencijam naročil, naj "dokončno" ugotovijo, ali je bilo uporabljeno kemično orožje. Obenem je posvaril pred tem, da bi ZDA prehitro posredovale in se "vpletle v zelo težke situacije z dejanji, ki bi lahko sprožile še več neodobravanja v regiji".
Obama je sicer že pred letom dni opozoril režim sirskega predsednika, da bi uporaba kemičnega orožja pomenila prečkanje "rdeče črte" in da ZDA tega ne bodo dopustile. Opozorilo je nato večkrat ponovil; letos že vsaj dvakrat.
Zaskrbljenosti Francozov in Nemcev so se pridružili tudi Turki. Turški zunanji minister Ahmet Davutoglu je na skupni novinarski konferenci v Berlinu dejal, da je zelo zaskrbljen zaradi poročil o napadu s kemičnim orožjem. "To so zelo resne obtožbe in če se potrdijo, bo to velik škandal," je dejal.
Pozivi, da naj Sirija dopusti temeljit pregled, prihajajo tudi iz drugih zahodnih držav. K preiskavi poziva tudi Rusija, vendar so obenem dejali, da sumijo, da gre za provokacijo opozicije in tujih podpornikov opozicije.
Ob tem velja spomniti, da nikoli niso bile potrjene obtožbe, da je sirski režim spomladi v Homsu v napadu uporabil kemično orožje. Po mesecu dni je State Department sklenil, da ni verodostojnih dokazov za to.
Več strokovnjakov po ogledu materiala meni, da je bil zelo verjetno v Siriji resnično uporabljen živčni plin. Nekdanji strokovnjak za kemično orožje britanske vojske Stephen Johnson tako meni, da razsežnosti, ki jih prikazujejo posnetki, veliko število prizadetih ljudi in konsistentnost simptomov nikakor niso nekaj, kar bi lahko bilo zlahka uprizorjeno.