Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
11. 6. 2013,
14.49

Osveženo pred

5 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

kralj

Torek, 11. 6. 2013, 14.49

5 let, 7 mesecev

Razkošen harem svazijskega kralja

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Svazijski kralj Msvati III. ima 14 žen, nekatere izmed njih so zbežale kljub razkošju, v katerem živijo, medtem pa državljani, ki na dan zaslužijo tudi samo dolar, opazujejo razsipnost kralja.

Afriška kraljevina Svazi je ena redkih monarhij na svetu, kjer kralj nima samo ceremonialne vloge, kljub temu pa svazijski kralj Msvati III. s svojimi dejanji dviguje precej prahu, tako v domovini kot v tujini. Svazi, ki leži med Mozambikom in Južno Afriko, je glede na geografsko ozemlje, ki ga zaseda, manjši od Slovenije, njegovo gospodarstvo pa je malo manj kot desetkrat manjše od slovenskega, merjeno v bruto domačem proizvodu.

Msvati znan po bogastvu in poligamiji Čeprav je država revna, pa ne velja enako za njenega vladarja Msvatija, ki živi v takšnem razkošju kot največji bogataši sveta, zaradi česar so večkrat protestirali jezni državljani te majhne monarhije. Msvati, ki je leta 1986 prestol prevzel od svojega očeta kralja Sobuze II., je poleg razkošnega življenja znan po poligamiji, saj ima 14 žena, s čimer je daleč od rekorda svojega očeta, ki je imel med svojim 61-letnim vladanjem kar 125 žena. Tradicionalni običaji sicer dovoljujejo kralju, da si vsako leto izbere novo ženo, ki jo potrdijo njegovi svetovalci.

Velja za enega zadnjih absolutnih monarhov, saj ima skoraj proste roke pri izbiri premierja, drugih višjih mest v vladi in višja tradicionalna mesta. Njegov izbor mora potrditi le njegova mater, kraljica, s katero vlada kraljevini. Čeprav je v času svojega vladanja Msvati posodobil ustavo, s čimer je bila dovoljena pravica do svobode govora, pa je v nekaterih pogledih ustava še vedno premalo demokratična, vsaj tako trdi organizacija Amnesty International.

Stranke so prepovedane, človekovih pravic ni Temu mnenju pa se pridružuje tudi glavna svazijska opozicijska stranka Združeno ljudsko demokratično gibanje, ki je prepričana, da vse spremembe, ki jih je vpeljal, koristijo utrditvi tradicionalnega družbenega in političnega sistema. Msvati je pogosta tarča organizacij za zaščito človekovih pravic, ki trdijo, da preganja politične nasprotnike, prepovedano pa je tudi ustanavljanje političnih strank.

Mediji pa so kritični predvsem do njegovega razkošnega življenja, saj se preostala država utaplja v revščini. Msvati se je znašel na 15. mestu Forbsove lestvice najbolj premožnih kraljev, njegovo premoženje pa je ocenjeno na 200 milijonov dolarjev. Njegovo dvorišče krasijo razkošni avtomobili, med njimi maybach, BMW ter drugi, vendar je po prvem valu kritik zaradi kupovanja razkošnih vozil medijem prepovedal fotografiranje njegovih vozil.

Vsaka od njegovih žena ima svojo palačo Leta 2004 je spletna stran Times of Swaziland poročala, da je kralj od vlade zahteval, da zapravi 15 milijonov dolarjev za obnovo treh glavnih palač, hkrati pa še to, da nameni sredstva za palače njegovih, takrat 11 žena. Seveda je premier v izjavi za medije zapisal, da so navedbe lažne ter da je kralj predlagal gradnjo petih hiš in ne palač, za katere bi namenili približno 20 milijonov dolarjev.

Država, v kateri je velik odstotek prebivalstva okužen z virusom HIV, je na robu bankrota, državljani pa o takšnem razkošju, v kakršnem živi kralj, lahko le sanjajo. Državljani so lani celo protestirali, ko se je razvedelo, da ima novo zasebno letalo. Da bi pomirili ljudstvo, pa je kraljevi dvor trdil, da je letalo prejel v dar, vendar pri tem ni pojasnil, kdo mu ga je podaril. Nekateri njegovi podaniki namreč na dan zaslužijo tudi samo po dolar, kar je veliko manj, kot ima na razpolago kralj. Medtem ko kralj živi v številnih palačah, pa navadni ljudje živijo v barakah in jedo to, kar imajo na voljo.

Kljub razkošju nekatere žene niso srečne Tudi njegove žene so tako razsipne kot on, leta 2008 si je devet od kraljevih 14 žena privoščilo razkošno nakupovanje, zaradi česar so se državljani v znak protesta podali na ulice. Čeprav bi se morda zdelo, da imajo njegove žene razkošno življenje, drugače trdi Tintsvalo Ngobeni, ki je za avstralske medije pred časom povedala: "Nisem se želela poročiti z njim in mu posvetiti svojega celotnega življenja. Njegove žene so zaprte v svojih palačah, obkrožajo jih varnostniki in ne morejo se prosto sprehajati, razen če jim to dovoli kralj. Enkrat na leto jim dovoli v ZDA, kjer nakupujejo." Msvati je sicer želel, da bi Ngobenijeva postala njegova 14. žena, vendar je zbežala v Veliko Britanijo, preden bi se to uresničilo.

Govorice o posesivnem in zatiralskemu kralju pa je potrdila tudi njegova šesta žena, ki je lani zbežala v Južno Afriko. Kraljica Angela Dlamini, bolj znana kot LaGija, je zbežala, ker ni prenesla čustvene in fizične zlorabe. "Čustveno je na tleh in mentalno izčrpana po letih zlorabe kraljeve družine," je za avstralsko spletno stran News Time Africa povedal vir blizu kraljice. LaGija pa ni edina, ki je Msvatiju zbežala. Prva je bila kraljica LaHvala, ki je v Južno Afriko zbežala leta 2000, druga kraljica LaMagvaza in tretja LaDube.

"Če želim kam, me brcajo in tepejo" Zadnja se je o zlorabah, ki so jih deležne njegove žene, razpisala v svojem blogu, in svojo zgodbo razkrila številnim medijem, čeprav je bila še vedno v kraljevem haremu. "Razmere so zelo slabe in bodo še slabše. Resnično si želim iz zakona, vendar mi ne pusti. Sem kot zapornica, saj me nadzorujejo 24 ur na dan," je opisala v blogu. "Varnostniki mi ne dovolijo nikamor. Če želim kam, me dobesedno brcajo in tepejo. Ne morem niti k zdravniku. Moja družina ne sme govoriti z mano, ne sme govoriti s kraljem, niti jaz ne smem govoriti z njim," je povedala za Mail & Guardian. Vsak takšen klic na pomoč pa kraljevi predstavniki zanikajo in jih okličejo za lažnivke. V primeru LaDube pa je kraljevi dvor celo trdil, da je imela afero s takratnim ministrom za pravosodje in da jo je pravzaprav kralj odgnal iz svojega harema.

Ne spreglejte