Sreda, 24. 1. 2024, 15.34
9 mesecev, 3 tedne
Orban Stoltebergu potrdil madžarsko podporo članstvu Švedske v Nato
Madžarski premier Viktor Orban je danes na omrežju X sporočil, da je v telefonskem pogovoru s prvim možem zveze Nato Jensom Stoltenbergom potrdil madžarsko podporo članstvu Švedske v zavezništvu. Madžarska je še zadnja članica Nata, ki v parlamentu ni ratificirala švedskega pristopnega protokola, potem ko je to v torek storil turški parlament.
"Ponovno sem potrdil, da madžarska vlada podpira članstvo Švedske v Natu. Poudaril sem tudi, da bomo še naprej pozivali madžarski parlament, naj glasuje za pristop Švedske in ob prvi možni priložnosti zaključi ratifikacijo," je v današnji objavi na omrežju X glede pogovora s Stoltenbergom zapisal Orban.
Stoltenberg: Z Orbanom sva imela dober pogovor
Stoltenberg pa je na omrežju X zapisal, da sta z Orbanom imela dober pogovor, ob tem pa je pozdravil "jasno podporo madžarskega premierja in njegove vlade članstvu Švedske v Natu". "Veselim se ratifikacije takoj, ko se bo madžarski parlament ponovno sestal," je dodal generalni sekretar Nata.
Madžarska je bila zadnja, ki je podprla vstop Švedske v Nato, potem ko je turški parlament v torek zvečer prepričljivo podprl ratifikacijo švedskega pristopnega protokola. Odločitev parlamenta mora s podpisom sicer potrditi še turški predsednik Recep Tayyip Erdogan, ki bi to lahko storil že v prihodnjih dneh.
Erdogan bi lahko zavlačeval
Erdogan bi lahko sicer z dokončno potrditvijo zavlačeval, dokler se z ZDA ne dogovorijo o prodaji bojnih letal F-16 Turčiji, kar je bila ena glavnih zahtev Ankare, je na omrežju X ocenil turški diplomat in vodja istanbulskega think-tanka EDAM Sinan Ulgen. Če se to ne zgodi v 15 dneh, bo moral namreč turški parlament glasovati znova.
Orban je medtem v torek švedskega kolega Ulfa Kristerssona povabil v Budimpešto na pogovore o vstopu Švedske v Nato. Švedski zunanji minister Tobias Billström pa je v odzivu na vabilo dejal, da Madžarska med vrhom Nata v Madridu julija lani za razliko od Turčije ni predstavila nobenih zadržkov in da zato v tem trenutku ne vidi razloga za pogajanja.
Madžarska vlada je blokado pristopa nordijske države k Natu utemeljevala s švedskimi kritikami stanja pravne države in svobode medijev na Madžarskem. Obenem pa se zdi, da je Budimpešta doslej delovala vzporedno z dejanji Ankare, tako kot lani v primeru uspešnega pristopa Finske k severnoatlantskemu zavezništvu.