Torek, 5. 8. 2014, 12.39
3 leta, 7 mesecev
Na karibskem otoku skorajda vsakodnevno napadajo homoseksualce
Država z enim najvišjih odstotkov umorov na svetu je vodilna tudi po številu napadov na geje. Samo letos je bilo devet umorov homoseksualcev. "Nasilje nad homoseksualci se je z Jamajke preneslo tudi na druge karibske otoke, zdaj narašča tudi na Sv. Luciji," je za Guardian dejal Dane Lewis, direktor jamajškega LGBT-foruma J-Flag. Nasilje nad homoseksualci je na Jamajki prisotno že nekaj časa. Že leta 2002 sta dva jamajška moška dobila azil v Veliki Britaniji, ker je bilo njuno življenje v domovini ogroženo in zaradi "velike stopnje homofobije na Karibih". Organizacije za človekove pravice Jamajko uvrščajo med najbolj negostoljubne države za homoseksualce. Skorajda dnevno poročajo o napadih na geje, po podatkih J-Flaga je bilo v letih 2009 in 2012 vsaj 231 napadov s hudimi telesnimi poškodbami.
Živel je pri sosedih, pozneje pa se s še dvema transseksualnima prijateljema preselil v barako. A pri 16 letih je bil že mrtev: njegovo truplo so našli pretepeno, prebodeno, ustreljeno in povoženo z avtomobilom. Njegov greh: na ulični zabavi se je pojavil oblečen v žensko. "Ko sem videla njegovo truplo, sem začela jokati. Bilo je boleče videti takega," je za AP tedaj dejala njegova prijateljica Khloe.
"Če na Jamajki izvejo, da si gej, si skoraj že mrtev," je za Reuters priznal jamajški gej, ki so ga pri 13 letih sošolci pretepli na šolskem avtobusu in hoteli njegovo priznanje, da je gej.
Jamajška premierka Portia Simpson Miller je sicer že leta 2012 napovedala, da se bo zavzela za spremembo tega zakona, a od tedaj se ni nič spremenilo. Se pa je na Karibih maja razplamtela javna debata o homoseksualnosti, ko je Caleb Orozco iz Belizeja tožil državo zaradi neustavne kriminalizacije homoseksualnosti. Tudi na Jamajki so tako protesti v podporo homoseksualne skupnosti in proti njej.
Pred brezdomnimi jamajškimi geji je še dolga pot do priznanja enakosti z drugimi državljani, a kljub temu imajo vsaj malo upanja. Dolgo časa je policija trdila, da niso nič drugega kot žeparji, zdaj pa se je policija v Kingstonu odločila, da bodo razmislili o odprtju zavetišča za brezdomne geje. Tako bodo, če ne drugega, lahko vsaj spali brez strahu, da bi jih ponoči kdo porezal s steklenico.