Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
9. 9. 2015,
8.48

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

begunci Madžarska

Sreda, 9. 9. 2015, 8.48

8 let, 7 mesecev

Madžarska novinarka spotaknila begunca, ki je bežal z otrokom (video)

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Moški, ki je z otrokom v eni roki in torbo v drugi bežal pred policijsko zaporo na jugu Madžarske, je naletel na neprijazno gesto madžarske televizijske novinarke.

Madžarska televizijska novinarka Petra Laszlo je spotaknila begunca, ki je z otrokom v naročju bežal pred policisti in nato padel po tleh. Incident je posnel eden izmed novinarjev in novica o nespametni potezi je hitro zaokrožila v svetovnih medijih.

Laszlova je bila zaposlena na madžarski televiziji, ustanovljeni leta 2012 in pod vodstvom skrajno desne stranke Jobbik. Iz uredništva televizije so sicer kmalu po objavi posnetkov sporočili, da je bila novinarka že odpuščena zaradi svojega dejanja.

Danska ustavlja vlake z begunci Begunska kriza se širi proti severu Evrope. Danske oblasti so ustavile vlake iz Nemčije in beguncem preprečujejo nadaljevanje poti proti Švedski, ki je njihov cilj. Danska se je odločila, da bo begunce vrnila v Nemčijo, če ne bodo zaprosili za azil. "To so ljudje, ki na Danskem ne želijo azila, kar pomeni, da so tukaj nezakonito," je sporočila danska policija. Begunce bodo izgnali in jim tudi izdali prepoved vstopa v državo v prihodnjih dveh letih.

Zakaj begunci ne želijo ostati na Danskem Na Švedskem vsi begunci iz Sirije dobijo stalno dovoljenje za bivanje. Danska na drugi strani beguncem ponuja zgolj začasno dovoljenje za bivanje in nižje socialne pravice kot Švedska. Prav tako na Danskem traja dlje, da lahko prosilci za azil v državo pripeljejo tudi svoje družinske člane.

Odpovedali vse povezave z Nemčijo Z dvema vlakoma iz Nemčije na Dansko, natančneje v pristaniško mesto Rodby, je v sredo prispelo 200 beguncev, a je danska policija vlaka zaustavila. Begunci zavračajo odhod v danske sprejemne centre in vztrajajo, da želijo azil na Švedskem, ter ne želijo zapustiti vlakov. Danske železnice DSB so nato popoldne sporočile, da so na zahtevo policije do nadaljnjega odpovedani vsi vlaki v in iz Nemčije.

Kar peš proti Švedski Policija je poleg tega v sredo zaprla del avtoceste pri kraju Padborg v zahodni danski pokrajini Jutland. V ta kraj ob meji z Nemčijo prav tako prihajajo begunci in kakih 300 se jih je peš po avtocesti odpravilo proti severu oziroma v smeri Švedske. Od Padborga do Koebenhavna, od koder vozijo vlaki proti švedskem Malmöju, je kakih 300 kilometrov. Begunci, med njimi mnogi starejši, ženske in otroci, so bili v Padborgu nastanjeni v stari šoli, a so se odločili, da ne želijo več čakati in so se proti svojemu cilju odpravili kar peš.

Na Madžarskem begunci bežijo iz sprejemnih centrov Medtem je na Madžarskem skupina nekaj sto beguncev ponovno, že tretji dan zapored, prebila policijski kordon okoli zbirnega centra Röszke na Madžarskem, in se napotila proti avtocesti, ki vodi do Budimpešte. Po spopadih s policijo so begunce prepeljali v sprejemne centre. Policisti so si prizadevali, da bi skupino ustavili in begunce so s pomočjo prevajalcev prepričali, da so se vkrcali na avtobuse, s katerimi so jih prepeljali v registracijske centre. Skupina, ki je prebila policijski kordon, je štela od 400 do 500 beguncev.

Katastrofalne razmere v taborišču Begunsko taborišče v Röszkeju so medtem obiskali predstavniki organizacije Zdravniki brez meja. "To je katastrofa," je razmere opisala vodja misije v Szegedu Teresa San Cristobal. "Begunsko taborišče v Röszkeju ni to, kar bi pričakovali, ko pridete v Evropo," je dodala. Po njenih besedah begunci nujno potrebujejo organizirano pomoč.

Z vsemi močmi v boj Madžarska bo sicer na meji s Srbijo vzpostavila posebne tranzitne cone za migrante, ki bodo zaprte in ločene od preostanka države, bodo pa odprte v smeri proti Srbiji, kamor bodo vračali vse, katerih prošnje za azil bodo zavrnjene. Cone bodo sicer na območju Madžarske in Madžarska bo v njih tudi zagotavljala zdravniško in drugo oskrbo. Poleg tega namerava madžarska vlada na mejo s Srbijo poslati vojake, ki bi priskočili na pomoč preobremenjenim policistom. Parlament bo o tem, kot je napovedal, glasoval 22. septembra.

Ne spreglejte