Nedelja, 12. 6. 2011, 15.39
8 let, 7 mesecev
Kritike policije po sobotnem nasilju na paradi ponosa v Splitu
Zahtevali so tudi odstop hrvaškega notranjega ministra Tomislava Karamarka. Odgovornost za nasilje nad udeleženci parade ponosa sta policiji pripisala tudi hrvaško združenje novinarjev in Amnesty International.
Pot ni bila zavarovana
Organizatorji so ogorčeni, ker pot, po kateri bi morala iti povorka, ni bila zavarovana. Policija je po navedbah združenj Kontra, Iskorak in Domine tudi dovolila velikemu številu izgrednikov, da so povorko povsem zožili. Ob tem naj bi policisti udeležence parade ponosa spodbujali, naj nadaljujejo s pohodom, čeprav so nanje metali kamenje in druge predmete.
"To je sramota za policijo"
Kritike hrvaški policiji je naslovila tudi mednarodna organizacija za človekove pravice Amnesty International. Njena direktorica za Evropo in srednjo Azijo Nicola Duckworth je ocenila, da je sramota, da policija ni uspela ustrezno zaščititi udeležencev ter od oblasti zahtevala čimprejšnjo preiskavo dogodka. "Policija mora povsem jasno dati vedeti, da diskriminatorno nasilje ne bo tolerirano," je še poudarila.
Obkolili so udeležence parade
Na splitski policijski upravi so tudi povedali, da bodo pregledali vse posnetke pred, med in po paradi ter sprožili postopke proti vsem, ki so sodelovali v izgredih.
Po oceni policije je bilo v času izgredov na splitski Rivi 150 udeležencev povorke, okoli njih pa se je zbralo 10.000 ljudi, od katerih jih je bilo 8000 proti paradi.
Po podatkih HND je bil najhuje ranjen snemalec televizije RTL iz Splita, ki mu je v glavo priletel večji kamen in so mu v bolnišnici ugotovili, da ima pretres možganov. Ranjeni so bili tudi novinarji agencij Hina in Pixsel.
Nasilje je obsodil tudi hrvaški politični vrh
Policija je sporočila, da je vložila 161 obtožnih predlogov zaradi kršenja reda in miru ter mirnega zborovanja, sedem izgrednikov pa bodo peljali pred sodnika za prekrške.
Nasilje na paradi ponosa sta obsodila tudi hrvaška premierka Jadranka Kosor in predsednik Ivo Josipović. Kosorjeva je obsodila "vsakršno nasilje proti komurkoli" in opozorila na ustavne vrednote ter zakon o boju proti diskriminaciji. Poudarila je, da tovrstnih napadov na Hrvaškem ne bodo tolerirali.
"Gre za žalosten in sramoten dogodek"
Josipović je dogodek označil za "žalosten in sramoten", ob tem pa menil, da to "ni pravi obraz Hrvaške" in da kaže, da obstaja tudi "neevropski del naše družbe".
Glede pozivov k odstopu notranjega ministra pa je dejal, da je o tem še prezgodaj govoriti in da je treba počakati na ugotovitve. Na vprašanje, ali podpira istospolne poroke, za kar so se zavzemali udeleženci parade, pa je dejal, da urejena skupnost dveh ljudi nikomur ne škodi.