Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
21. 6. 2013,
17.04

Osveženo pred

5 let, 5 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

koncesija voda

Petek, 21. 6. 2013, 17.04

5 let, 5 mesecev

Komisar Barnier napovedal umik predloga glede koncesij za vodo

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 2
Evropski komisar za notranji trg in storitve Michel Barnier je napovedal, da bo predlagal umik vode iz predloga direktive o koncesijah, ki je trenutno v postopku sprejemanja na ravni EU.

Omenjeni predlog je naletel na močan odpor javnosti. Še vedno pa komisar vztraja, da so trditve, da skuša komisija s predlogom omogočiti privatizacijo vode, neresnične.

Evropska komisija je predlog pripravila zato, da bi po vsej Evropi izboljšala pravno varnost naročnikov na eni strani in pogodbenih izvajalcev na drugi na gospodarsko zelo pomembnem področju ter da bi zagotovila preglednost in enakopravno obravnavo na notranjem trgu, so sporočili iz Bruslja.

"Komisija nikakor ni predlagala niti spodbujala privatizacije" Poudarili so, da komisija nikakor ni predlagala niti spodbujala privatizacije javnih storitev, kot je denimo oskrba z vodo. Odločitev o tem, kako upravljati javne storitve je v rokah držav članic in njihovih lokalnih oblasti, tako pa bo tudi ostalo.

Barnier je tudi poudaril, da si je na vseh stopnjah pogajanj o direktivi prizadeval za čim jasnejše besedilo tega dela predloga in za zagotovila državljanom, da voda ne bo privatizirana. Kljub temu pa so se v javnosti razširile trditve o tem, da skuša komisija prek direktive o koncesijah posredno doseči privatizacijo vodnih storitev. To je privedlo tudi do prve evropske državljanske pobude, v kateri je 1,5 milijona državljanov podpisalo peticijo o vodi.

Barnier je zato ocenil, da kljub spremembam sedanje besedilo v zvezi z vodo ne ustreza nikomur, saj ne prinaša zagotovil, ki jih pričakujejo državljani, hkrati pa ustvarja razdrobljenost na enotnem trgu. Zato je po mnenju komisarja trenutno najboljša rešitev izvzetje vode s področja uporabe direktive o koncesijah, saj je treba pomisleke, ki jih je izrazilo toliko državljanov, ustrezno upoštevati.

Predlog morajo potrditi ostali komisarji in predsednik komisije Barroso Ob tem je Barnier izrazil upanje, da bo komisija s to potezo državljanom dokazala, da jim je prisluhnila in da želi doseči kompromisni dogovor o predlogu direktive o koncesijah v prihodnjih dneh. Njegov predlog morajo zdaj potrditi ostali evropski komisarji in predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso.

Omenjeni predlog direktive o koncesijah je veliko prahu dvignil tudi v Sloveniji. Odbori DZ za kmetijstvo, za finance in za zadeve EU so vlado pozvali, da ohrani univerzalnost dostopa do pitne vode in da prepreči morebitno privatizacijo upravljanja s pitno vodo. Zbiranju podpisov za evropsko državljansko pobudo so se med drugimi pridružili tudi v Sindikatu komunale, varovanja in poslovanja z nepremičninami, ki deluje pri Zvezi Svobodnih sindikatov Slovenije.

Ne spreglejte