Torek, 16. 7. 2013, 7.17
8 let, 7 mesecev
Kljub protestom zaprisegla nova egiptovska vlada
V hitri slovesnosti je poleg 35 ministrov in treh svojih namestnikov zaprisegel tudi premier Hazem al Beblavi, ki je novi egiptovski kabinet sestavil iz tehnokratov in liberalcev. Vlada, v kateri ni noben minister povezan s katero od islamističnih strank, naj bi državo vodila do izvedbe volitev. Po poročanju Al Jazeere naj bi bilo med člani novega egiptovskega kabineta precej znanih imen, med njimi je veliko takšnih, ki so imeli podoben položaj med predsednikovanjem Mohameda Mursija. "Videti je kot vlada strokovnjakov, vlada tehnokratov, kar je natančno to, kar je zahtevala opozicija," piše spletna stran Al Jazeera.
Prisega nove vlade predstavlja enega od korakov v obdobju politične tranzicije, kot jo je predvidelo začasno predsedstvo. Poleg tega naj bi v roku šestih mesecev država dobila novo ustavo, izvedli bi parlamentarne volitve in na koncu še predsedniške. Te naj bi potekale v začetku prihodnjega leta.
Začasno predsedstvo sicer po eni strani poziva vse politične akterje, naj sodelujejo pri prizadevanjih za "narodno spravo", hkrati pa je sprožila številne postopke proti visokim predstavnikom Muslimanske bratovščine.
Burns, ki je prvi visoki ameriški predstavnik, ki se mudi v Egiptu, potem ko je 3. julija vojska odstavila izvoljenega predsednika Mursija, je omenjeno dejal po pogovoru s predstavniki začasnih oblasti. Sestal se je s poveljnikom vojske Abdelom Fatahom Al Sisijem, predsednikom Adlijem Mansurjem, ki ga je nastavila vojska, ter z začasnim premierem Hazemom al Beblavijem, ki bo predstavil novo vlado.
Burns ni hotel komentirati prijetja Mursija, ki ga oblasti zadržujejo na neznanem kraju. Vojsko je pozval samo, naj se izogiba politično motiviranim aretacijam.
ZDA sicer še vedno nočejo uradno priznati, da je bil Mursi žrtev vojaškega udara, saj bi to pomenilo, da bi moral Washington zamrzniti 1,5 milijarde dolarjev vreden paket predvsem vojaške pomoči Egiptu.
Ponedeljkovi spopadi so bili sicer prvi, odkar je bilo pred tednom dni ubitih več kot 50 Mursijevih pristašev na protestih pred sedežem elitne enote vojske.
Burns naj bi srečal tudi z verskimi voditelji in voditelji civilne družbe, vendar pa so srečanje z njim zavrnili tako konservativna salafistična stranka Al Nur kot gibanje Tamarod, ki je organiziralo proteste, ki so vodili do strmoglavljenja Mursija. Njihov predstavnik je dejal, da zato, ker ZDA od samega začetka niso bile na strani egiptovskega naroda. Srečal se ni niti s predstavniki Muslimanske bratovščine.