Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
8. 4. 2013,
7.44

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Severna Koreja Kitajska Pjongjang Kim Džong Un

Ponedeljek, 8. 4. 2013, 7.44

8 let, 7 mesecev

Južna Koreja popravlja izjavo: Jedrski poskus ni neizbežen

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Po tem, ko je Južna Koreja najprej sporočila, da se Severna Koreja pripravlja na nov jedrski poskus, so v svojih izjavah sedaj stopili korak nazaj. Po novem trdijo, da ni dokazov za tovrstno početje.

Južnokorejsko obrambno ministrstvo je namreč objavilo izjavo za javnost, v kateri je zapisano, da nov jedrski poskus Severne Koreje "ni neizbežen". Pred tem je južnokorejski minister za združevanje Rju Kihl Džae v parlamentu izjavil, da obstajajo znaki povečane aktivnosti na glavnem severnokorejskem prizorišču za jedrske poskuse, južnokorejski mediji pa so opozorili, da aktivnosti močno spominjajo na tretji severnokorejski jedrski poskus, ki se je zgodil 12. februarja.

Severna Koreja umika delavce iz industrijske cone v Kaesongu Razmere na Korejskem polotoku kljub vsemu ostajajo napete. Severna Koreja naj bi iz skupne industrijske cone v Kaesongu, potem ko je vstop tja prepovedala južnokorejskim delavcem, umikala tudi svoje delavce. Ni še jasno, kaj se bo zgodilo s 475 južnokorejskimi menedžerji, ki so še vedno v industrijskem kompleksu.

Val provokacij se je začel februarja Zadnji val provokacij Pjongjanga se je začel s februarskim jedrskim poskusom, zaradi česar so Združeni narodi sprejeli dodatne sankcije. Kim Džong Una je to razjezilo in Severna Koreja je do zdaj med drugim zagrozila z jedrskim napadom na ZDA, raketnimi napadi na ameriška oporišča v Tihem oceanu ter prekinitvijo komunikacije in obnovo vojne z Južno Korejo. Obenem so Severni Korejci vse tuje diplomate pozvali, da zapustijo državo.

Opozorila iz Kitajske Prvič je ostreje proti severnokorejskemu režimu nastopila tudi njegova največja in edina prava zaveznica Kitajska. Kitajski predsednik Xi Jinping je tako izjavil, da "nima nobena država pravice, da zaradi lastne sebičnosti v kaos potisne regijo in celo svet". Odzval se je tudi zunanji minister Wang Yi, ki pravi, da "Kitajska nasprotuje vsakršnim provokativnim besedam in dejanjem vseh strani v regiji, država pa ne bo dovoljevala nobenih zdrah pred svojim pragom".

Razkazovanje mišic ali resnična grožnja? Analitike nepredvidljivo obnašanje severnokorejskega voditelja za zdaj še ne skrbi preveč, saj vsi po vrsti poudarjajo, da gre v prvi vrsti za utrjevanje moči in javne podobe mladega voditelja ter pritisk na ZDA, da sprejmejo dvostranske pogovore o pomoči v zameno za prekinitev provokacij. Strinjajo se, da velike možnosti za vojno ni. Medtem je sicer tudi Japonska napovedala, da so njene vojaške sile v pripravljenosti in bodo posredovale ob vsakršni provokaciji Severne Koreje.

Merklova in Putin Pjongjang pozivata, naj konča provokacije

Ruski predsednik Vladimir Putin se je ob robu industrijskega sejma v Hannovru srečal z nemško kanclerko Angelo Merkel. Med drugim sta Severno Korejo vnovič pozvala, naj se vzdrži vojaških provokacij. Putin je na novinarski konferenci pozdravil odločitev Washingtona, da preloži načrtovano izstrelitev medcelinske balistične rakete, da bi se izognil nadaljnjemu zaostrovanju odnosov s Severno Korejo.

"Mislim, da so ZDA s to odločitvijo naredile pomemben korak in jim je treba čestitati," je dejal Putin. Ruski predsednik je dodal, da bi bila katastrofa v jedrski elektrarni v Černobilu leta 1986 videti kot otroška igra v primerjavi z morebitno vojno na Korejskem polotoku.

Ne spreglejte