Četrtek, 10. 4. 2014, 8.08
8 let, 7 mesecev
Gorbačov: Meni soditi za razpad SZ? Popolna neumnost.
V luči rusko-ukrajinske krize, katere genezo nekateri povezujejo z razpadom Sovjetske zveze, so štirje odposlanci dume Evgenij Fedorov, Anton Romanov, Ivan Nikitčuk in Oleg Denisenko na generalnega tožilca Ruske federacije naslovili zahtevo, da opravi uradno preiskavo o dogodkih, ki so privedli do razpada Sovjetske zveze, in v zvezi s tem odgovornost zadnjega predsednika Sovjetske zveze.
Da gre očitno nekomu zelo na živce, govori že to, da so ga v zadnjih dvajsetih dneh že nekajkrat razglasili za mrtvega in da ti ljudje nimajo nobene vesti, je še pristavil Mihail Gorbačov.
Oba sta poudarila, da je treba razmere v mestih v vzhodnem delu Ukrajine, kjer je prišlo do protestov in spopadov, rešiti po mirni poti, brez uporabe sile.
V prvem včerajšnjem pogovoru med šefoma diplomacij obeh držav pa je Kerry zavrnil namigovanja o tem, da ameriška zaščitna varnostna služba Greystone sodeluje z oblastmi v Kijevu pri vzpostavitvi reda na vzhodu Ukrajine.
Pred časom je v intervjuju za BBC tudi potožil, da mu ruski predsednik Vladimir Putin poskuša "skrajšati jezik", ker mu niso všeč njegove ocene položaja v Rusiji.
Na območjih mest Luhansk, Doncek in Harkov, kjer so proruski aktivisti v zadnjih dneh zasedli vladna poslopja in ponekod celo razglasili neodvisnost, se sicer po njegovih besedah nadaljuje "protiteroristična operacija".
Na krizna območja je Kijev napotil dodatne varnostne sile, ki jim je uspelo ponovno prevzeti nadzor nad vladnim poslopjem v Harkovu. Protestniki medtem ostajajo zabarikadirani v stavbi lokalnih oblasti v Donecku in na sedežu ukrajinske tajne službe SBU v Luhansku, kjer naj bi zasedbo še okrepili.