Ponedeljek, 2. 12. 2024, 19.52
1 mesec
Francoski premier izsilil sprejem zakona o proračunu in tvega nezaupnico
Francoski premier Michel Barnier je danes uporabil poseben člen ustave, ki vladi omogoča sprejem določenega zakona brez glasovanja v parlamentu. S tem je skozi parlament na silo spravil vladni predlog o proračunu in posledično ujezil opozicijo. Zavezništvo levih strank Nova ljudska fronta (NFP) je že vložilo nezaupnico vladi.
Spodnji dom francoskega parlamenta je danes obravnaval del predloga vlade o proračunu za leto 2025, ki zadeva socialno varnost. Vlada je nato s pomočjo posebnega manevra zakonski predlog spravila skozi parlament brez glasovanja, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Opozicija lahko zaradi uporabe omenjenega člena ustave v 24 urah vloži predlog za glasovanje o nezaupnici vladi, ki bo skoraj gotovo potrjena.
Predlogu o proračunu namreč nasprotujeta tako levica kot skrajna desnica, ki bi lahko s skupnimi močmi poskrbeli za padec manjšinske desnosredinske vlade.
Vložili so predlog o glasovanju o nezaupnici
Levo zavezništvo je pozneje vložilo predlog o glasovanju o nezaupnici Barnierjevi vladi. Vidnejša članica skrajno desnega Nacionalnega zbora Marine Le Pen je že napovedala podporo predlogu levice, hkrati pa napovedala, da bodo vložili tudi svoj predlog. Nacionalni zbor, ki ima v spodnjem domu parlamenta največ poslancev, je že pred tem dal vedeti, da podpira nezaupnico. Barnierjeva vlada je zato resno ogrožena, saj težko pričakuje podporo levo od sredine.
"Iskreno verjamem, da nam Francozi ne bi odpustili, če bi dali prednost interesom posameznikov pred prihodnostjo naroda," je v zvezi z morebitnim glasovanjem o nezaupnici danes dejal Barnier. Francoski premier je ob tem pred dnevi javnost znova opomnil, da je država močno zadolžena in da mora varčevati.
Njegova desnosredinska vlada želi v prihodnjem letu nadoknaditi primanjkljaj, ki znaša več deset milijard evrov. Njen proračunski predlog zato predvideva stroge varčevalne ukrepe in povišanja davkov, da bi tako zmanjšali primanjkljaj, ki naj bi glede na napovedi še letos dosegel več kot šest odstotkov bruto domačega proizvoda.
O nezaupnici bodo v skladu z napovedmi strank verjetno glasovali že v sredo, kar pomeni, da bi lahko Barnierjeva vlada padla še pred koncem tedna, poroča portal Politico. Barnier bi s svojo ministrsko ekipo nato opravljal tekoče posle, dokler ne bi bila imenovana nova vlada.